איזה מסכנים הכתבים ששוכבים עכשיו בבוץ

למרות שעלו מהר לשידור הפסידו ערוצי הטלוויזיה בנוק-אאוט לאתרי האינטרנט והרשתות החברתיות. ואם ההפסד כבר ידוע מראש, מדוע מתעקשים להמשיך ולהחזיק שידור כדי לספר לנו על סוג האגוזים שקנה המחבל?

סער גמזו, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יותר טוב בטוויטר. דני קושמרו מדווח (צילום מסך חדשות 2)אוהד חמו עומד בגשם שוטף במרכז רחוב דיזנגוף בתל אביב, ללא מחסה או מטריה, נרטב עד לשד עצמותיו, מנסה להישיר מבט למצלמה ולדברר בפעם המי יודע כמה את אותם רסיסי מידע וספקולציות שכבר סיפק לפני דקות ספורות. האימג' הזה, של כתב מוכשר ורציני, מאבד את הפאסון המקצועי שלו בשידור חי, מקפל בתוכו את כל הסיפור העצוב של סיקור הפיגוע בתל אביב אתמול.

לפני שמגיעים אל הפארסה המתגלגלת, אפשר להתחיל עם מילה טובה. ערוצי הטלוויזיה המסחריים, ואפילו ערוץ 1, עלו לשידור חי דקות ספורות מאד אחרי הפיגוע עצמו. הפחד מאיבוד קהל לאתרי החדשות באינטרנט הביא את הצוותים של חברות החדשות ליצור כיתות כוננות וחוליות שמוכנות להקפצה בכל רגע נתון. אבל בניגוד לאתרים באינטרנט, שיכולים להעלות טקסט עם מידע בסיסי ולעדכן אותו בכל פעם שיש התפתחות, צריכים ערוצי הטלוויזיה למצוא דרכים יצירתיות להחזיק שידור באוויר. בדקות הראשונות כל מה שהיה ידוע הוא שהתרחש אירוע ירי ושיש נפגעים. לאחר מכן התברר שהיורה הצליח להמלט מהזירה ושהחל מצור משטרתי אחריו. בשלב הזה, ובטח אצל הקהל התל אביבי, גם אתרי החדשות באינטרנט הפכו למיותרים. הרשתות החברתיות העבירו את הכל בזמן אמת ובתמציתיות הנדרשת. אחרי הכל, לא נדרשים יותר מ-140 תוים כדי להעביר את שבבי האינפורמציה האלו."כאן ככל הנראה הוא קנה קשיו"

אבל חברות החדשות ממשיכות. הן משדרות בלופ את התמונות שבהן ים ניידות משטרה ואמבולנסים חוסמים את אחד מעורקיה הראשיים של תל אביב, את השוטרים רצים בריינס בנשקים שלופים ואת העדויות של עדי הראייה שרק הולכים ומתרבים, משל הוזמנו לצפות באירוע כדי לספק חומר מצולם אחריו. הנסיון המר שלנו בפיגועים מאפשר לצופה בבית לראות בעיני רוחו את מה שקורה בחדר העריכה – "תשיגו לי עדי ראייה!", "מה עם התגובה של דובר מד"א?", "יש לנו את השר לבטחון פנים?", "תשלחו דחוף מישהו לאיכילוב!", "אפשר להעלות כתובית עם מספר הנפגעים?". הפרוטוקול הזה, שהפך לשגרתי כל כך עד שאפילו אזרחים מאמצים את הטרמינולוגיה שלו, מאפשר לחברות החדשות לשמור על מראית עין של שליטה במצב. אבל אתמול, עם כל הנסיון והידע שצברו, מראית העין הזו התפרקה לחלוטין.חשוב לדעת אם מדובר בקשיו או שקדים. קלטת המעקב (צילום מסך - חדשות 2)

היא התפרקה כי במשך שעות ארוכות בכלל לא היה ברור מה היה המניע לתקרית. ספקולציות מופרכות ומגוחכות באשר למניע נזרקו לאוויר, ויצרו יותר פאניקה מסדר. הבריחה של היורה, יחד עם תמונות השוטרים חסרי האונים שרצים מבניין לבניין, רק הגדילו את הפאניקה. העורך בחברת חדשות אחת פזל למסך שבו מוצגים השידורים של המתחרה וחיכה למצמוץ שלהם, אבל לא זכה לראות אותו. אז הוא החליט שנשארים באוויר. ומורחים עוד זמן. וממשיכים ללהג. על כלום. ושוב נעבור לכתבנו, ושוב נחזור לפרשננו באולפן, ובואו ננסה לקבל את התגובה של... רגע! חכו רגע! יש סרטון ממצלמות האבטחה של החנות שממנה יצא היורה. את השניות האלו הקרינו בשני הערוצים שוב ושוב ושוב ושוב ושוב עד שהצופה אולץ לחשוב שעוד רגע מגיע מבחן והוא חייב לשים לב לכל פרט קטנטן. לאלו שלא שמו לב הסבירו הכתבים: "הנה הוא ניגש לדוכן הפיצוחים, הוא ככל הנראה קונה כאן קשיו, בשלב הזה הוא נעלם ובוודאי ניגש לקופה. כאן תוכלו לראות אותו מרוקן את תוכן השקית ואז מניח את תיק הגב שלו על העגלות, כאן, הנה העגלות, ולאחר מכן הוא יוצא, ושימו לב לקור הרוח שלו, ומתחיל במסע ההרג שלו". בשלב הזה כבר היה מתקבל על הדעת לגלות שמומחית בעלת שם עולמי לפיצוחים ופירות יבשים הובהלה לאולפן ומשרטטת קווים לדמותו באמצעות אבחון אגוזי. רק לא המתחרים

לא פחות מחמש שעות נמשכה הגרוטסקה הזו, ובמהלכה היו עדים הצופים גם לסצנת פורנו של הרגש ממסדרונות איכילוב, כשאביו של אחד ההרוגים יצא לדבר עם התקשורת (וסיפק להם אגב כך את התירוץ האולטימטיבי לשדר את זה). חמש שעות שהסתיימו אי שם בתוך המהדורה המרכזית כשהתמונה התחילה להתבהר, למרות שהייתה רחוקה מלהיות שלמה. חמש שעות שהיו יכולות להתקצר בעשרות אחוזים, להיארז בצורה מדויקת ולהיות מוגשות בצורה של מבזקונים רק כאשר באמת היה מה לחדש לצופים, מה שבוודאי היה קורה אם הפיגוע היה מתרחש בעיר אחרת ובוודאי ובוודאי בפריפריה. אבל חברות החדשות לא באמת רוצות לחדש לנו, הן רק רוצות שנצפה בהן ולא במתחרים. גם אם כל מה שיש להן להראות לנו זה כתב רטוב ומכווץ מקור שמנסה למצוא דרך מקורית להגיד בה "לא קרה כאן כלום מאז הפעם האחרונה, וגם מה שכבר קרה לא ממש ברור לי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ