מאסטר שף: ככה (לא) מבשלים ילדות

אחרי סאגת אגרטל הפרחים חזרה מאסטר שף אל הקומפורט זון שלה, עם מנות ילדות מוכרות. האם זו העונה המאתגרת והקשה שכולם דיברו עליה?

יעל רייף, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל רייף, עכבר העיר

בדיוק ברגע בו הרימו המתמודדים את קופסת ההפתעות וגילו תמונת ילדות של עצמם, אפשר היה לנחש לאן נושבות הרוחות. אחרי הפרק הקודם וגדוש מנות נספרסו, נראה היה שהפרק הנוכחי הולך להתמקד במבחר שוטים אווריריים במיוחד של ממחטות רכות, כאלה שסופגות דמעות של מתמודדים. דמעות שנקוות אחת אחת מתוך סיפורי ילדות שנכתבו בדם יזע ו - רגע של קלוז אפ, דמעות. באמת הרבה זמן שלא בכינו. אמנם בפרק הקודם היה לא מעט מתח סביב נושא ניפוח צלופן הסוכר ויצירת גנאש הפטריות, אבל דמעות בקושי רב. ואז, בדיוק ברגע שבו היינו מוכנים וכמהים לעליית מדרגה קולינרית ולהתעסקות חיונית במנות הגורמה, החליטו במאסטר שף לחזור אחורה לפורמט הדמעות. אחרת לא נוכל להכיר את המתמודדים לעומק וללמוד מאילו סיפורי חיים הם עשויים. ומהו מקדם הדמעות האפקטיבי ביותר אם לא זיכרונות ילדות? זיכרונות ילדות בהם הדמות המרכזית היא הם עצמם. ככה בדיוק נפתח הפרק התשיעי של מאסטר שף: עמדות הכנה, מתמודדים נרגשים ותמונות ילדות בתוך אריזת הפתעה. המשימה: לבשל מנה עבור הילדים שהיו. למקומות, היכון רוץ.

מי הזיז את האתגר שלי? נכון לפרק האחרון ואולי התפל ביותר עד כה, מסתמן שהבעיה הגדולה ביותר של העונה הנוכחית היא אי עמידה במילה של עצמה. גם בפרומואים, גם במסיבות העיתונאים וגם בכל ראיון או שיחה, ציינו בגאווה ארבעת השופטים שהעונה הנוכחית הולכת להיות גדולה, קשה ומסובכת מתמיד - הן ברמת המשימות והן בציפייה מהמתמודדים. מאז אותן הצהרות ועד היום, גם לאחר פז"ם מכובד של תשעה פרקים, עדיין לא שודר פרק ובו משימה מעניינת שתותיר חותם קולינרי או לפחות תכניס ללקסיקון מנה שידברו עליה רבות. בהתאם, גם הפרק ששודר אתמול היה דוגמה ומופת להתרחקות נוספת מאותן הצהרות על רמה מאתגרת וציפיות גבוהות. משימה ששולחת את המתמודדים לבשל מנה עבור הילדים שהיו, מחזירה אותם בנעימים אחורה אל עבר הקומפורט-זון שלהם - בו מתבשלות מנות מנחמות וביתיות. כצפוי, קצת אחרי ההסברים, העלאת הזיכרונות והלחלוחית בעין, רוב המתמודדים בחרו במנות שכבר הכירו על בוריין, כאלה שלא מצריכות שמץ של תעוזה, מעוף או יצירתיות, ושסבבו סביב מנות ילדות גנריות א-לה הבולונז אינסטנט של עידו או אוכל עדתי כתבשיל חלקי הפנים החריף של אשר, קציצות הכבש של צילה בומבילה והשקדים של ריקי. מפתיע שבשלב כה מתקדם של התוכנית, השופטים עדיין לא מכוונים או מעודדים את המתמודדים לחשיבה קולינרית יצירתית ומבריקה, אלא מסתפקים באוכל עם זיקה לבית שבושל מהלב. ואם אותו אוכל של בית ושל זיכרון ושל משפחה, מגיע עם דמעות- זה בכלל מקסים, כפי שאמר בעיניים מזוגגות חיים כהן למסרט שסיפרה לו על געגועיה למשפחתה.

הילדות כקולורבי צלוי ממולא דג ים היחידים שיצאו מהקופסא והצמיחו בולטות היו איתן, שרקח נקניקיית לוקוס ונקניקיית כבש בהשראת פיקניקי הילדות, ושלמה, שהופך מפרק לפרק לגרסא הפחות ופחות מובנת של אייל שני. מצד אחד שאפו על השידוך ההזוי שצלח בין קולורבי, דג ים וטחינה חמה. מצד שני, הראו לי את אותו ילד שכל חושיו תקינים ומתפקדים, ושיאכל קולורבי מבחירה חופשית ובמודע. גם ההסבר על כך שהוא לא מבשל לילד שהוא היה, אלא מבשל עם מרכיבים שהוא כילד אהב, לא הפך את הבחירה למובנת יותר. מעטים היו המתמודדים שסייעו הפעם לתחזק את מעמדה של התוכנית ככזאת העוסקת בבשלנים מוכשרים. ביניהם הייתה מסרט הכישרונית שבישלה עוף וביצים קשות בתערובת תבלינים אתיופית שטעמיה החדשים קסמו לשופטים (אגב, כל הרוצה להכין את המנה בביתו יגלה כי אחד ממרכיבי המתכון באתר התוכנית הוא חומר הגלם המסתורי "תבלינים מאתיופיה"), וג'וש שהכין פיש אנד צ'יפס. הוא אמנם פישל בגדול במבחן התוצאה וגם ננזף על כך בחמלה על ידי רושפלד, אך בשלב תכנון המנה הדגים חשיבה קולינרית יצירתית גם בבחירתו להעשיר את בלילת הדגים בוודקה ודבש, וגם בטכניקה המעניינת לאוורור הבלילה על ידי הקצפתה.

ובסוף היה גם טוב. על פי מופע גניחות ההנאה, פלבולי העיניים וצקצוקי השפתיים של אנסקי שהולכת וממצבת את עצמה כדמות הכי פחות גסטרונומית של העונה, קל היה לשמוע ולהבחין בכך שנוף היא אחת המתמודדות החזקות של העונה. תחת ידייה קיבלה הבקלאווה המוכרת חיים חדשים שהוצאו מהקשרם המסורתי והפכו לפרח פילו יפהפה שבתוכו כדור מבצק פיסטוק פריך במילוי גבינה סמיכה מתקתקה. על כל זה הוסיפה נוף באינטואיציה קולינרית מבריקה מלון קצוץ ולצידו תאנים צרובות מקורמלות. הלוואי שכל מתמודדי העונה היו מתיישרים לרמתה. היות שפרק ההדחה הבא יעסוק בבישול במיקרוגל (מעניין איזה מותג יככב בהפסקת הפרסומות), נראה שבישול עילי ומעורר השראה שיהלום את ההבטחה "מאסטר שף", יגיע לקראת חתימת הסכם השלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ