מאסטר שף: רצינו תחרות, קיבלנו אגרטל פרחים

משימת הקונדיטוריה האימתנית הדגימה בעיקר את יחסי החברות והאחווה בין המתחרים, ופחות את יכולות הבישול שלהם. אבל מה זה משנה כשרושפלד ושלמה כל כך מאוהבים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי שאופסנו חזרה בארון בסוף הפרק חליפת העור, המצבטים והשוט, נראה כי עניין המתח המיני-קולינארי-אישי בין שלמה עזרן-אמן-מבית-חנן, לרושפלד, אויבו המושבע - היה לא יותר מתסריט מהודק, שנועד לספק קצת פיקנטריה לשיחות מסדרון בעבודה. אחרי הכל, מה יש בו, בשלמה בעל פני השלווה הסטואית שכל כך מעצבן את רושפלד? תכנון זמן לקוי, אגו מפותח, ביצוע שלוקה לעיתים בפישולים, ופה ושם בעיית הבנה? את זה יש לכולם, רק שבהפקה זיהו כנראה את הפוטנציאל שמייצר אמן מנייריסט וחובב צילחות ברוח האקספרסיוניזם, להיות שנוי במחלוקת ולעורר זעם, והציבו מיידית מולו את האדם הלקוני והיבש ביותר על הסט. אבל בפרק של אתמול, אחרי ששרדנו הפסקת פרסומות ארוכה למרות המתח הגדול והצמא הגדול עוד יותר לקרב עקוב מדם, מסתבר שרושפלד היה דווקא ממש בסדר עם המנה. כל כך בסדר שהוא אפילו כתב לה הייקו שכלל את התארים "פנטסטית ופשוטה אבל לא פשטנית", שחוברו ל"הצלחת לעשות עם המנגולד משהו מקסים". בשביל זה, גבירותי ורבותי, היה שווה לקום היום בבוקר ולהישאר שעתיים מול המסך. חבל רק שכל עניין אכילת הכובע נותר מטאפורי, וחבל עוד יותר שאחרי ששני ואנסקי גוננו על שלמה לאורך כל אחת מהמשימות בהן פישל, לא הצדיק מעמד ההודאה של רושפלד, אף לא איזה "אמרנו לך" קטן, או לפחות משפט פיוטי מפי שני תוך ריקוד קל באולפן.» שיח הטוסיקים הגדול» כאן מבשלים דמעות» רושפלד עושה אמבוש» סרט כחול ושמו נוקלעך» אלוהים נותן אגוזים» מי גאון של רושפלד?אבל לפני כל ההתרחשות הזו שארכה לא יותר מעשר דקות, היתה משימה. אמרתי משימה? התכוונתי למופע אימים שלם שסבב סביב עוגת שוקולד פשוטה שנעטפה בניילון נצמד מסוכר. כאשר נכנס הקונדיטור ערן שוורצברד לאולפן כשהוא אוחז בקינוח הפאלי המורכב מעוגת שוקולד, כדור ממולא בקרם אספרסו, פטריות שוקולד, מרנג, פטל ושרוול סוכר מנופח, קשה היה להבין מה הקשר בין האלכימיה המופלאה הזו, ליכולת בישול וליצרתיות. זהו פספוס גדול לקבוע משימה הבוחנת פרמטרים כהבנת מתכונים, תיכנון זמן, טכניקה, דיוק וביצוע - כבר בתחילת העונה. קודם רצוי להכיר טוב יותר את יכולות הבישול, היצירתיות, המעוף והתעוזה של המתמודדים, ורק אחר כך לאתגר אותם עם משימה שנמצאת אי שם על הסקאלה שבין טכניקות מולקולריות לקונדיטוריה עילית, ושכל הצלחתה נמדדת ביכולת לשכפל.קפה, מישהו? המשימה נפתחה עם המשפט הנכון והממצה "זה כמו להכניס אותי לחללית של נאס"א ולהגיד לי תטוס לבד עכשיו", שהגה שלמה, המיני מי של אייל שני. הוא גם זה שלכל אורכה יוכיח כמה רושפלד צדק כשחזר על המנטרה "אתה לא גאון". הלא גאוניות הזו באה לידי ביטוי בתיכנון זמן גרוע, אי הבנת הנקרא, ביצוע כושל וחוסר מחשבה שבלטה בצורה כואבת בשעה ששלמה יצר וניפח אגרטל סוכר מושלם, אך השאיר את העוגה בחוץ פעמיים ברציפות. בשלן טוב הוא לא רק זה שהוגה שילובים מעניינים ומצַלחֲת יצירות מופת, אלא זה שמלווה את כל אלו במחשבה ובתכנון סדר פעולות נכון. אצל שלמה נראתה המשימה כבליל של חוסר הבנה או טכניקה שכוסו באין ספור תירוצים. בזמן ששאר המתמודדים נראו אבודים אל מול המתכון שכלל לא מעט עמודים וגם הודפס, למצער, בפונט מיניאטורי על גבי נייר צבעוני, שי טובול הדגים דיוק מעורר השראה, קוליות יאיר לפידית ויכולת טכנית מעולה. בזמן שנותר לו בין כל שלב, גם הכניס "נגיעות" משל עצמו והנציח את הלוגו של מאסטר שף בצבע מאכל על אחת מפטריות הגנאש.

בין מראות שוקקים של תהליך הכנת המנה של כל אחד מהמתמודדים, נזרעו אין ספור שוטים של מכונות הקפה של נספרסו שצולמו מכל זווית אפשרית, כולל חיזוק המסר הפרסומי בדמות המשפט "אה, זה מפסיק לבד?", בחסות נוף. כל כך רחוק ממעודן היה התוכן השיווקי (לפחות אנחנו מקווים בשביל קשת שהצליחה להרוויח כמה שקלים מהקלוזאפ הזה), עד שגם הלן קלר במצבה הנוכחי היתה יכולה להבחין בו בנקל.יופי של שפיכה מי שהצליח לא לנקר במהלך משימת אגרטל הפרחים שנמשכה קצת יותר משעה ורבע, שם לב בוודאי להיעדר ולו אף פרומיל של מתח בין המתמודדים. אפילו לא תחושת תחרותיות קלה, וזה חבל. קשה לייצר עניין לאורך כל כך הרבה זמן מסך באמצעות שלום, שיוויון ואחווה הכוללים עזרה מילולית ופיזית במשימה גורלית שמטרתה לאתר את המודח הבא. צריך להזכיר גם לנו וגם למתמודדים שמדובר בסופו של דבר בתחרות שבסיומה פרס כספי ו-15 דקות של תהילה + השקות וארועים. לצורך ההשוואה, בגרסה האמריקאית ניתנה לזוכה באחת המשימות האפשרות לבחור מי השניים שיבשלו עם פטריות מקופסת שימורים, בעוד שלרשותם של כל שאר המתמודדים עמד מגוון מעורר קנאה של עשרות פטריות טריות. ככה בדיוק יוצרים תחרותיות טובה ומניעה ובמקביל מאתגרים את המתמודדים לצאת מהקופסא ולהיות יצירתיים.

מעמד השיפוט כלל לא מעט רגעי גיחי גיחי, בזכות שילובים שונים של המילה "שפיכה" בביקורת שהתייחסה למרקמו הפנימי של כדור האספרסו-שוקולד. מי שהתרכז היטב והאזין באוזן מזוינת, יכול היה לשמוע את המשפט המופתי "מרכיבים שלא הסתדרתי איתם העדפתי לוותר", של שלמה המסביר את ההבדל בין האגרטל של שוורצברד לזו שהוא הכין. אחר כך הגיע דו קרב חיוור בין לארי לשלמה שנלחמו על מנת פסטה והכינו רטבים צפויים ומשמימים על בסיס שמנת פטריות. בהמשך היתה גם הדחה ראשונה לעונה ופרידה מלארי שעליו ועל יכולות הבישול שלו ידענו כל כך מעט, כך שהתחושה הכללית היא - למי אכפת. על פי הפרק הנוכחי פלוס ההבטחה שהעונה הולכת להיות  הכי קשה ומאתגרת, בפרק הבא צפויים ככל הנראה המתמודדים לפלט תנין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ