הקאמבק: פיבי מודל 2014 לא מצחיקה

כדי שהצופה ישרוד את העונה החדשה של "הקאמבק", הסדרה תהיה חייבת להגיד משהו חדש מעבר לזה שהדמות הראשית בה מעצבנת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"קללת סיינפלד", למי שלא מכיר, מתייחסת לסיפורם של ארבעת השחקנים הראשיים שלא הצליחו להשתחל לתפקיד משמעותי במשך שנים רבות לאחר ירידת סדרת הקאלט מהמרקע, עד פריצתה המחודשת של ג'וליה לואי דרייפוס. אבל כשאנחנו חושבים על "חברים", ברור לנו שלא מדובר במקרה דומה. הרי ג'ניפר אניסטון - כמה קומדיות רומנטיות סוג ד' היא שחררה בשנים שמאז תום הסדרה? אליה מצטרפת גם קורטני קוקס ש"קוגר טאון" בכיכובה רצה בהצלחה יחסית מאז 2009 ועומדת להכנס לעונתה השישית. אבל מה עם שאר החברים? תוכניותיהם של מת'יו פרי ודיוויד שווימר עולות וקורסתו, הספין אוף של מאט לה בלנק בוטל במהרה ולמזלו "אפיסודז" בכיכובו עוד סוחבת. יכול להיות שמתחת לזוהר האניסטוני, גם "חברים" סובלת מקללה?

"הקאמבק" של ליסה קודרו מדברת על הנושא הזה בדיוק. ב 2005, שנה בלבד אחרי ירידת "חברים" מהמרקע, עלתה הסדרה "הקאמבק" ובה ליסה קודרו משחקת כוכבת סיטקום לשעבר המנסה בכל הכוח לחזור לאור הזרקורים. הביקורות חיבבו, הקהל לא, והתוכנית ירדה. בינתיים ניסתה קודרו את מזלה במיזם חדש "ווב ת'ראפי" שהתחיל כסדרת רשת של חמש דקות והפך לסדרת טלוויזיה מצליחה של 22 דקות. והנה עכשיו, תשע שנים אחר כך, החליטה HBO להחזיר את "הקאמבק". קודרו שוב משחקת את כוכבת העבר ואלרי צ'ריש לאחר שהקאמבק שלה נכשל, אלא שהפעם היא מוצאת את דרכה אל מסדרונות HBO שם היא מקבלת תפקיד בסדרה אותה כותב יוצר הסדרה המקורית בה כיכבה, כאשר היא למעשה משחקת את עצמה, בעצמה. במובן הזה, כל צופה מטה-קולנועי-פוסט-מודרני ימצוץ את בהונותיו בהתרגשות. לגבי כל השאר, צריך להניח את השטאנץ הזה בצד ולבדוק האם הסדרה עובדת בעד עצמה. מדובר במטלה לא פשוטה. רוב הבדיחות בתוכנית בנויות לא רק על ההכרה שלנו את ההיסטוריה של ואלרי, ולא רק את ההיסטוריה של קודרו, אלא גם את ההיסטוריה של הסדרה עצמה, שלא נאמר גם את ההיסטוריה של שאר חברי הקאסט של "חברים" (קריסתו של הספין אוף "ג'ואי" וגילומו של מאט-לה בלאנק את עצמו ב"אפיזודס", פרקי האירוח של שאר החבר'ה ב"ווב-ת'רפי" ובקוגר טאון). בהקשר זה חייבים לציין שבעוד שהמבקרים העירו על העונה הראשונה שהיא "הקדימה את זמנה", אז הרי שנראה שהעונה השנייה היא על הגבול של לאחר את זמנה לחלוטין.התחכמות על התחכמות על התחכמות

הדבר הראשון שצץ הוא פורמט המוקומנטרי, שהוא מאתגר מאוד וכר פורה לבדיחות טובות, כפי שניתן לראות ב"המשרד", ו-"מחלקת גנים ונוף". אבל אז נכנסת הדמות הראשית בעצמה. ואלרי צ'ריש היא נרקסיסטית, שטחית, רודפת פרסום, אגואיסטית, מיושנת ובלתי נעימה. זה כשלעצמו גם לא מתכון לכשלון. ישנן סדרות נפלאות שהעמידו במרכזן דמויות בלתי נסבלות ולראיה תחשבו על כמות הדברים הקשים והנוראים שאפשר להגיד על האנה מ"בנות", וולטר מ"שובר שורות" וכל הדמויות ב"משחקי הכס". מדובר בנוסחה הפכפכה: כמה אפשר לדחוף את האספקטים הקשים והשליליים בדמות ראשית עד שהיא חוצה את הגבול והצופה כבר לא מסוגל לצפות בה? כנראה שצריך להיות איזון עדין בין רתיעה וחמלה, בוז והזדהות. הפעם זה לא עובד. יש שיאשימו כתיבה חסרת אמפתיה, בימוי בוטה ולא נעים או את כשרון המשחק של קודרו עצמה. אחד הגורמים לכך הוא שהיא משקפת לנו פוזיציה חברתית מוכרת ומטופלת היטב של "כוכבת העבר", נושא הנדון ביצירות מגוונות. אך בינתיים, "הקאמבק" לא מחדש לנו שום דבר חוץ מהתחכמות-על-התחכמות-על-התחכמות ומותיר את דמותה של ואלרי פשוטה ומעיקה.לא מחדשת דבר. "הקאמבק":

נבדלת מההבחנה הזאת היא סצנה אחת מוצלחת מאוד בפרק הפתיחה של העונה הנוכחית של "הקאמבק" שכמעט ומצדיקה את קיום הפרק כולו. כאשר ואלרי אוזרת אומץ לצאת ולהלחם בתסריט המבזה שכתבו עליה היא פורצת לחדר הליהוקים. שם עולה בה הרצון האינסטנקטיבי לרצות את מי שחזק ממנה והיא מוצאת את עצמה מחבקת את כותב הסדרה בגמלוניות. היא מאבדת את הפאסון עד שהיא מוצאת את עצמה נגררת אל במת הליהוקים ונבחנת לתפקיד בסדרה שאת הפקתה הגיעה למנוע. לא מדובר בשורות מחץ קומיות אלא במונולוג דרמטי בו היא מתייחסת לעצמה כשחקנית עבר עלובה ו"בלתי ראויה לזיון". קודרו נראית כאן עצובה, רגשנית ובעיקר זקנה. הסצנה הזאת עובדת בחלקה משום שהיא כתובה ומשוחקת טוב, ובחלקה משום שהיא מצליחה, לשם שינוי, לערב את הצופה. ב-2005 הגוויה עוד הייתה טרייה אבל עכשיו, לאחר שחגגנו 20שנה ל"חברים", עובדה שגרמה לכולנו להרגיש הרבה יותר מבוגרים ממה שחשבנו, "הקאמבק" מעמידה את כולנו שם על הבמה. זאת פיבי המצחיקה והמוכרת והמטורללת שנראית כאן כמו מורה לגיאוגרפיה שויתרה על טיפוח. זאת הנערות שלנו, הילדות שלנו, שעומדת ומצהירה שהכל נגמר ומעתה תשאר רק בלות ובזות. ההזדהות הזאת הספיקה לי כדי לנסות לתת צ'אנס לפרק נוסף.כדי שהצופה יצליח לשרוד עונה שלמה נוספת, קודרו תצטרך לקחת את התפקיד בסדרה בתוך סדרה המדברת על סדרה בתוך סדרה שמתייחסת לסדרת עבר(אתם עדיין נושמים, כן?) למקום מפתיע וחדש שיצליח להגיד משהו חשוב ולגיטימי בעודה מגלמת דמות בלתי נסבלת. תפתיעי אותנו, קודרו.

"הקאמבק" תשודר החל מה-12 בנובמבר בשעה 22:00 ב-YesOh ותהיה זמינה לצפייה גם ב-YesVOD

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ