הומלנד: עננת הצדקנות והמוסר האמריקאי חזרה

הומלנד שבה לעונה רביעית וחוזרת על השטיקים הקבועים מינוס ריגוש העבר. דיאלוג אמיתי נעדר מהמסך ובמקומו מוצבת קארי מתיסון הנחושה. להגר בוחבוט זה לא הספיק. זהירות, ספוילרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אין חדש תחת השמש האפגנית. אירוע פתיחת העונה הרביעית של "הומלנד" מרגיש כמו מסע לא מוצלח בזמן, כזה שמתבטא בפיהוק מנומנם ולא בצמרמורות של נוסטלגיה. (ספוילר) מותו של ברודי בעונה הקודמת, סימן בהכרח התחלה חדשה ל"הומלנד", כזו שתיאלץ להישען על דמותה של קארי (או על מה שנשאר ממנה לפחות). והנה שוב פאדיחת חיסול לא ממוקד, מאבק תקשורתי-דיפלומטי-אזרחי, נפתולי העולם החשאי – זה שבו יש יותר משני צדדים לכל מטבע, זה שבו מידע חשאי זורם מכל כיוון לכל כיוון, שבו חוצים את הקווים, בוגדים ונבגדים – הכל בשם המולדת. אבל יותר מכל, שוב, מרחפת מעל קווי העלילה עננת הצדקנות והמוסר האמריקאי: "יורים ובוכים", קוראים לזה אצלנו. » הומלנד - כל הכתבות

גם פרישתו של סול ברנסון מתפקידו המשני בסי.איי.איי, אבל המרכזי מאד בחייה של קארי, לא עתידה להחזיק זמן רב, והקאמבק קורם עור וגידים כבר במהלך שני הפרקים הראשונים של העונה - כנראה כי מישהו מוכרח להכיל את רסיסי האדם שנותרו מדמותה של קארי. כבר לא משוגעת על הנייר, אבל קפואה, מרוסקת ויותר מכל – ממוקדת מטרה, קארי עצמה היא גוש של פטריוטיזם שלא בוחל בשום אמצעי למען התמונה הגדולה. כאישה בעולם של גברים, הניתוק הרגשי שלה מעורר אנטגוניזם: תסמונות פוסט-טראומטיות מפילות את הקולגות שלה כמו זבובים, והיא דבקה בעיקשות חסרת תקדים במניפסטים פרו אמריקאיים, שיכלו בקלות להיאמר באיזה כנס באו"ם – ולא כמונולוגים בסדרת דרמה.פיהוק מנומנמם נטול צמרמורות. הומלנד (צילום: Showtime באדיבות YES)

הסממנים הנפשיים הפעם כוללים הזנחה פושעת של בתה הפעוטה פראני, תינוקת אדמונית עד כדי כך, שנדמה שכל ייעודה הוא להזכיר לקארי את שאיבדה. אבל קארי היא לא אמא משום שהתפקיד המגדרי לא מעניין אותה כהוא זה. היא אבודה ומשועממת בקרבת התינוקת – עד כדי כך שהיא מוכנה לעשות הכל כדי להיות מוצבת באזור מלחמה – אליו לא תוכל לקחת אותה. מובן מאליו שהמקבילה הגברית בתפקיד בכיר בסי.איי.איי לא נאלצת להתמודד עם דרמות מהסוג הזה, אבל לתינוקת פראני יש רק צל אמא, כזו שמהרהרת במחשבה להטביע אותה באמבטיה, בסצינה קלישאתית במיוחד של דיכאון שלאחר לידה. מהר מאד גם הסוגיה הזו נפתרת, בייבי-פראני ננטשת ללא ייסורי מצפון מיוחדים אצל הדודה מגי, וקארי מתפנה לחקור כיוון של מדליף או סוכן כפול בתוך הסי.איי.איי.

כהרגלה מתכתבת "הומלנד" עם אירועים אקטואליים הנוגעים ליחסי ארצות הברית והאיסלאם הקיצוני. בפרק הראשון מונה סול בנאמנות במהלך ישיבה עסקית, את הישגיה של ארצות-הברית במערכה המתמשכת מאז שנת 2001: עיראק, פקיסטן ואפגניסטן – הפכו ממעוזות של טרור למדינות מערביות כמעט, ולכן אסור לעצור עכשיו – מוכרחים להמשיך עם תכנית פעולה ארוכת טווח. מנגד, רשימות החיסול הולכות ומתארכות, אבידות בגוף ובנפש – משני הצדדים, ודיאלוג אמיתי ומורכב של המצב נעדר כליל מהמסך. "הומלנד" לא היתה צריכה להמשיך לעוד עונה. טוב היתה עושה אם היתה משאירה בנו את הטעם המר שבתלייה הפומבית של ברודי, כי גם אם מר – לפחות, טעם.

העונה הרביעית של "הומלנד" תשודר החל מה-6 באוקטובר, ימי שני ב- 06:00 וב- 23:00, במקביל לשידור בארצות הברית בערוץ YES Oh וב-YES VOD.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ