ירין כץ, עכבר העיר

האח הגדול 6 הסתיימה אמש בקול תרועה רמה. טל גלבוע היא הזוכה הגדולה של העונה, ומדובר בזוכה מיוחדת במינה – הטבעונית הראשונה שזוכה באח הגדול (סביר להניח שהיא הטבעונית הראשונה שזוכה באיזושהי תוכנית ריאליטי בישראל), וגם האמא הראשונה שזוכה. בדרך לנצחון שלה היא גברה על אלדד גל-עד – בחור צעיר, רווק, חתיך, ציוני נלהב, מתנחל לשעבר, מלח הארץ – או בקיצור, כל מה שהמיינסטרים הישראלי אוהב לאהוב. האח הגדול - כל הכתבותהאח הגדול 6 - כל הפרטים

איך זה קרה? לאלוהי הריאליטי הפתרונים. אם נשתמש בדוגמאות מעולם הפוליטיקה, הניצחון של טל על אלדד משול למקרה בו דב חנין מחד"ש היה מקבל יותר קולות מיאיר לפיד. מדע בדיוני. יכול להיות שבלי ששמנו לב, המכנה המשותף הרחב ביותר בישראל הפך להיות טבעונות?

 מאז ועד היום

בטור שכתבתי מיד עם תום התוכנית הראשונה של העונה, הכתרתי את העונה השישית של האח הגדול כ"עונת האג'נדות"; פמיניזם, אקטיבזם מזרחי, טבעונות, לאומנות, רוחניות – נדמה היה שלכל דייר יש אג'נדה משלו, ובמקום לפתוח דף בפייסבוק כדי לקדם אותה, הוא הגיע לאח הגדול. לכל האג'נדות הייתה כמובן מטרה אחת משותפת: להביא את הדיירים האוחזים בהן לזכייה בערך המקודש של מיליון שקלים + קבלת תעודת סלב שמקנה כניסה להשקות שונות ברחבי הארץ. כל שנדרש מהם הוא לשבת בתוך סיר דמיוני מעל מדורת השבט ולקוות שהשבט ירצה להשאיר אותם בחיים. ההדחות המוקדמות של אלעד ("הנסיך") ואורטל בן דיין גרמו לתחושה שהאג'נדות המובהקות דווקא משמשות כמכשול בפני ההתקדמות בתוכנית, אבל טל הצליחה איכשהו לחרוג מהמגמה הזו. אדרבא, בעוד שאלדד ריכך את ההתבטאויות הלאומניות שלו, ומשך פוקוס על ידי ריבים גבריים עם אליאב, יחסים רומנטיים עם קארין, ויחסים לא ברורים עם מרטין ומיקי, טל המשיכה לדבוק בהעברת מסרים טבעוניים, וכמעט כל ויכוח שלה עם אחד הדיירים בבית היה סביב הנושא הזה.

ההגעה של טל לחמישיית הגמר והזכייה שלה היא בבחינת אנומליה של ריאליטי; לא הייתה באמתחתה אף תכונה שיכולה היתה לנבא את הצלחתה. היא לא חביבה במיוחד, לא מצחיקה במיוחד, לא יפה במיוחד, לא עממית במיוחד וגרוע מכך – היא מקדמת אג'נדה שמאיימת על הסדר השמרני והמסורתי. ההתקדמות של דמות כמו שלה, כנגד כל הסיכויים עד לזכייה הגדולה, מחזקת את כוחו של פורמט האח הגדול ומרעננת אותו. היא משדרת לצופים בבית שאף פעם אי אפשר לצפות מי יגיע לחמישיית הגמר באח הגדול, וזו נקודה מכרעת בכל עונה חדשה של התוכנית. אנומליה של ריאליטי. טל גלבוע (צילום: יריב פיין וגיא כושי)

בהקשר הזה, כל חמישיית הגמר של האח הגדול 6 הייתה חמישיה מפתיעה, מלבד אלדד; לא היה בה למשל את צחי אשכנזי, שהיה אמור להיות יורשם של אלירז, ג'קי וקותי; לא הייתה אורטל בן דיין - כוכבת פייסבוק ובחורה עם פוטנציאל טלוויזיוני גדול; לא היה בה מיקיאגי –  כוכב פופ גדול בשנות ה-80; וגם לא אחי נתן שישב על תקן הבחור הישראלי הטוב. במקום זה קיבלנו לראשונה בחמישיית הגמר דיירת שנכנסה באמצע העונה (אם כי העובדה שנופר מור הייתה כבר באח הגדול מקטינה מעט את הסנסציה), ועוד שתי דיירות (דנית ולינור) שלא בלטו באופן מיוחד מעל הדיירים האחרים לאורך העונה.

למזלה של הפקת התוכנית, הזכייה של טל הפכה את החמישיה המפתיעה והמעט אנמית הזו, להצלחה טלוויזיונית של ממש. אם לחילופין היינו חוזים בזכייה של אחת משלוש הבנות האחרות (לינור, דנית או נופר) היה אפשר כבר להכריז על התעייפותו של הפורמט, כפי שקרה למשל ל"כוכב נולד" בעונותיה האחרונות.חמישייה מפתיעה ומעט אנמית. לינור, דנית, טל נופר ואלדד (צילום: יח"צ קשת)

ולתפארת מדינת ישראל

זו הייתה העונה הכי ייחודית של האח הגדול עד כה בכל מה שקשור להפקת התוכנית. לראשונה בתולדות האח הגדול העולמי היה איום של טילים על הבית, ודיירים היו צריכים להיכנס למרחב מוגן. העובדה הזו הכריחה את ההפקה (שוב – לראשונה בעולם) לעדכן את הדיירים המבודדים על המתרחש בחוץ. מלבד זאת, במשך תקופה ארוכה אי אפשר היה לדעת אם השידור החי יתקיים או לא, כיוון שמהדורות החדשות התארכו יותר ויותר בכל פעם; הדחות גורליות נדחו שוב ושוב, וגם כשבוצעו לא ניתן היה להביא קהל לרחבה שנמצאת מחוץ לבית, בגלל איסור ההתקהלות שקבעו בפיקוד העורף. 

רוב הדיירים, ובמיוחד אלה שהגיעו לחמישיית הגמר, לא שמעו מעולם על "צוק איתן", על שלושת הנערים החטופים, או אפילו על בחירתו של ריבלין לנשיא והזכייה של גרמניה במונדיאל. כל זה כמובן אופייני לכל עונה של האח הגדול (וזו מהות הפורמט – ניתוק מהעולם), אבל נדמה שהפעם קרו יותר אירועים משמעותיים בישראל שהם לא מודעים אליהם, מאשר בכל העונות האחרות של התוכנית. כאן צריך לומר מילה טובה להפקה, שהצליחה לתמרן בין כל הבלת"מים הללו, ולהגיש פעמיים בשבוע תוכנית ראויה ומוקפדת. וניצחת איתי הכל. האח הגדול (צילום: צילום מסך)אם נתחשב בכל הקשיים שתוארו לעיל, אפשר יהיה לומר שעונה השישית של האח הגדול הייתה בסך הכל לא רעה. היו בה רגעי שיא כמו ההתפשטות המחאתית של אורטל בן דיין, המשולש הרומנטי בין נופר אליאב ודנית (שקשה לקרוא לו רגע שיא כי הוא נמשך שבועות רבים), החתונה בבית האח הגדול, היחסים הרומנטים בין אלדד לקארין ובין אנה לאחי, שפיכת היין ההדדית בין לינור לטל ועוד; והיו בה גם כמובן רגעי שפל טלוויזיונים כמו השירה של צחי ב"כוכב הבא", משימת זיגי החייזר הבלתי נגמרת, ההכנות לחתונה, הראיונות האישיים המביכים שערכו אסי וארז ממש רגע לפני הגמר, והנאומים הקיטשיים של האח הגדול בהזדמנויות שונות.

אבל מה שהעונה הזו סמלה יותר מכל, היא את הפיכתה של האח הגדול לתוכנית טלוויזיה רגילה - תוכנית בידורית, אהובה וחסרת משקל, כפי שהיא הייתה אמורה להיות תמיד. השידור שלה במקביל ל"צוק איתן" הפך אותה לנושא משני בשיחות הברזייה המפורסמות במקומות העבודה השונים; כבר לא היינו צריכים להחליט אם אנחנו בובלילים או פרידמנים, אם אנחנו בעד אלירז או סער, או אם מותר להכניס תנ"ך לשירותים. אם תרצו, התעניינו יותר בגורלו של מוחמד דף מאשר בגורלה של משימת התקציב השבועית.

דווקא בשל כך, הזכייה של טל גלבוע באח הגדול 6 היא בלתי נתפסת; אחרי 50 ימים של לחימה בדרום, כשכל המדינה סוגדת לחיילים אמיצים ומריעה להתבטאויות לוחמניות, הזוכה בתוכנית הפופולרית בישראל היא אישה שמתעצבנת על מי שאוכל בשר, ביצים וחלב, ולא הלוחם האמיץ והאולטרה-ציוני אלדד? עדיין קשה לעכל.הטבעונית על פני האולטרה ציוני. אלדד גל-עד (צילום: יריב פיין וגיא כושי)

לאור התוצאות האלה, נדמה שמדינת ישראל צריכה לנטוש את טיעוני ההסברה הנדושים שלה, ובמקום לנסות ולשכנע את העולם שצה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם - כדאי לה לקחת את הזכייה של טל ולהסביר בעזרתה שבישראל יש את קהל המסמסים המוסרי בעולם. אחרי הכל, מי יוכל להגיד משהו רע על מדינה שגיבורת הריאליטי הנבחרת שלה היא אישה שמקדישה את חייה להצלת בעלי חיים ושהמנטרה הקבועה שלה היא "צדק, חמלה, טבעונות"?

אנחנו מודים לך טל גלבוע בשם כל אזרחי מדינת ישראל, על שהענקת לנו את הנכס ההסברתי הטוב ביותר מאז הזוגיות של בר רפאלי עם ליאונרדו דקפריו. את ללא ספק כיפת הברזל של תוכניות הריאליטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ