ירין כץ, עכבר העיר

שבוע עמוס עבר על בית האח הגדול, כיאה לשבוע שבסופו מתקיימת ההדחה האחרונה לעונה ונקבעת חמישיית הגמר. עם הדחתו של אליאב במוצאי השבת הקודמת, זכינו לצפות באחד הרגיעים המונומנטליים והמביכים ביותר ששודרו בשש העונות של התוכנית: דנית ונופר, לבושות שחורים, מקוננות בזעקות שבר על לכתו של אליאב, ועושות אהבה עם חפצים שהוא השאיר. האח הגדול דאג להראות בתוכנית של יום רביעי כיצד אליאב התוודה בפניו על כך שהוא למעשה היה צריך להיות עם אנה, ולא עם דנית או עם נופר. כלומר, בעוד השתיים (דנית ונופר) רבות על שאריות תשומת לבו של אליאב, הוא בכלל היה עסוק בהעברת מסרים לבחורה אחרת וקונן על שלא כבש אותה כשהייתה לו הזדמנות. האח הגדול - כל הכתבותהאח הגדול 6 - כל הפרטים

זאת ועוד - כשאליאב עלה במדרגות, דנית צעקה לו שהיא אוהבת אותו ולאחר מכן האשימה את עצמה בלכתו. היא אף הגדילה לעשות ואמרה לאחי שהיא מקווה שההורים שלה מחבקים אותו בחוץ (סביר יותר להניח שההורים שלה היו רוצים לסרס אותו). נופר, לעומת זאת, אמרה לאחי שהיא מפחדת שאליאב ישכח אותה עד שהיא תצא מהתוכנית (לכל היותר שבועיים).

מסתבר, אם כן, שמצבה של התנועה הפמיניסטית בכי רע. מה גורם לנשים צעירות בעשור השני של המאה ה-21 להתנהג בצורה כל כך מביכה וחסרת פרופורציות? לפעמים נדמה שמדובר בהתערבות על-טבעית ושאליאב כישף אותן וגרם להן להתנהג ככה (אולי כדאי לבדוק אם בצווארן של השתיים מושתל צ'יפ כלשהו שאליאב הצליח להתקין בזריזות ידיים של מקעקע). אבל אם בכל זאת נצא מנקודת הנחה שלאליאב אין כוחות על-טבעיים, הרי שמדובר ברגעים טלוויזיונים שצריכים להביך כל אדם, ולהדליק נורה אדומה אצל מי שמעמד האישה חשוב לו. אליאב והמגז'דרות. (צילום: צילום מסך)

יין תחת יין

עוד אירוע מרכזי שקרה השבוע בבית האח היה כמובן המאבק הנוזלי בין לינור לטל. אתרי האינטרנט והרשתות החברתיות רעשו וגעשו סביב הנושא הזה, לא מעט בגלל הניסיון של הטבעונים התומכים בטל, למרק את התנהגותה ולהשיב מלחמה לכל מי שניסה להשמיץ אותה. הם ערכו סרטונים עם חצים וכתוביות שמסבירים כיצד לינור ביקשה לעשות פרובוקציה על חשבון טל, עד שלבסוף קיבלה את מה שביקשה (יין שניתז על הפנים והבגדים). כאן כדאי להתעכב על אופני התנהגות בעייתיים שהאנושות לא מצליח להיפטר מהם גם בתקופה המודרנית כמו הערצה ותמיכה העיוורת במנהיגים/אמנים/סלבס וכו'.

במקרה הנ"ל, טל טעתה והתנהגה באלימות פיזית; גם אם אפשר להבין את המניעים שלה וגם אם אפשר להאשים את לינור בהתגרות ופרובוקציה, אי אפשר לעבור לסדר היום על המעבר של טל לאלימות פיזית. העובדה שטל מנסה לפעול על פי צדק ומוסר בחייה (בעיקר בכל הקשור לבעלי חיים), לא אומר שהיא אדם מושלם וחף מטעויות. היא טעתה ואיבדה שליטה, והיא צריכה לקחת אחריות על כך. כל אדם שנכח במגרש כדורגל או כדורסל יודע שקללות אישיות יכולות להוציא שחקן מהכלים (וזו מטרתן), אך אסור לו לשחקן להפגין אלימות פיזית כלפי אותו אוהד (כמו במקרה האחרון של שחקן מכבי תל אביב סופוקליס שחורציאניטיס), בלי קשר לחומרת הדברים שנאמרו כלפיו. לכן, מאכזב לגלות שתומכיה האקטיביסטים של טל עושים הכל כדי להצדיק את האלימות הפיזית שבה נקטה, ולא מסתייגים לרגע מהתנהגותה; תחושת הצדק הזו מלווה גם את טל עצמה, שלא מצאה לנכון להתנצל על כך שאיבדה את העשתונות והצדיקה את עצמה ללא הרף בפני האח הגדול והדיירים האחרים (ועוד הצהירה שוב ושוב כאחרון הגנגסטרים "שלא תתעסק איתי"). לינור לא הצליחה להחזיק מעמד ביתרון המוסרי שהיה לה על טל ושפכה עליה כוס יין משלה.מוסרית יותר? לא בטוח. טל גלבוע (צילום: יריב פיין וגיא כושי)

ההתנהגות הזו (של שתיהן) הציבה את האח הגדול בפני דילמה קשה; הרי כבר בעונה השניה של התוכנית הודחה מעיין חודדה בדיוק בגלל תקרית כזאת (שפכה כוס מים על אלין לוי). אבל אז היה מדובר בתחילת התוכנית, בעוד שטל ולינור העפילו השבוע לחמישיית הגמר. בסופו של דבר האח הגדול הסתפק באזהרה רשמית בפני שתיהן, כשלפחות טל (שהאזהרה שלה שודרה בתוכנית אמש) לגלגה על האזהרה הזו והתייחסה אליה בביטול. ומה לגבי הצדק והעקביות במתן עונשים לדיירים? כנראה שאיתם אי אפשר למכור פרסומות.

יש לנו חמישייה

משימת התקציב השבועית ("משימת החשיפה") דרשה מכל אחד מהדיירים לערוך פרויקט משלו שבסופו הוא יציג את חמישיית הגמר שלו. אלדד, למשל, נתבקש לערוך סרט דוקומנטרי על הדיירים, ולשם כך הוא לקח כל אחד מהם לראיון אישי קצר. בלי משים מסתבר שגדל לנו מתחת לאף יאיר לפיד קטן שלא מתבייש לרגע להיראות קשוב, מבין, ולשאול שאלות סכריניות כמו "מה המילה האהובה עליך?", "על מה את/ה מתחרט/ת?" ו-"אם יש גן עדן, מה היית רוצה לשמוע מאלוהים כשתגיעי אליו?"; אם רק היה מוסיף את השאלות "מה ישראלי בעיניך?" ו"מה יהיה כתוב על מצבתך?" הוא היה על המסלול הבטוח למשרד האוצר.

במקביל לפועלו כדוקומנטריסט, נכנס אלדד לריב ארוך, מטופש ועקשני עם טל; במסגרת "משימת החשיפה", טל הייתה צריכה לצלם את הדיירים כשהם מחופשים לחיות שמייצגות אותם, ואלדד נבחר להופיע כטווס. אף על פי שמרטין, חברתו הטובה, היא זו שהצביעה לראשונה על דמיונו לטווס, אלדד החליט שהעובדה שטל בחרה לצלם אותו בדמות הזו היא מעליבה ולא חברית. טל מצידה, הפגינה עקשנות גם היא, ולא הייתה מוכנה לבחור לו דימוי אחר. כך חזינו בשני אנשים בוגרים, שמשתמשים ללא הכרה במילים כמו צדק ועקרונות כדי לנהל ריב מטופש וחסר חשיבות לחלוטין.

המשימות המשיכו אל תוך הלילה (קליפ "חמישיית ג'קסון" בבימוי דנית, פרומואים לקראת הגמר עליהם הייתה אחראית נופר, הצגת פרינג' עם חיקויי דיירים בהשתתפות לינור, סיפור קצר שכתבה מרטין ונשמע כאילו לקוח מחוברת ללימוד שפות, ושיר על הדיירים שכתב והלחין אחי – המוזיקאי היחיד בעולם שהתפריט המוזיקלי עליו גדל היה דיסק של הראל מויאל שמושמע בריפיט). אחרי שחזינו שוב בנקמה הטיפשית של לינור בטל הגענו סופסוף אל ההדחה האחרונה של העונה. 

הריב המטופש בתולדות התוכנית. אלדד גל-עד (צילום: יריב פיין וגיא כושי)

אחי (הידוע יותר בכינויו "סחי") היה המודח הראשון, ואחריו עלתה במדרגות גם מרטין, שאחרי שלושה חודשים של הצהרות אהבה לישראל הדבר הראשון שהיא בחרה לעשות בצאתה מהבית היה לנופף במעיל שעליו כתובה המילה “France”. נותרנו אפוא עם אלדד, לינור, נופר, דנית וטל – חמישיית גמר הכוללת ארבעה אנשים צעירים, יפים ותאבי פרסום, ובחורה אחת שרוצה לקדם אידיאולוגיה טבעונית. נדמה שבהפקת האח הגדול לא יכלו למצוא חמישייה שמייצגת טוב יותר את התוכנית – יופי ותאוות פרסום מכוסים בעלה תאנה מוסרי שמשמן את גלגלי המכונה.

מי יזכה במיליון? אני מהמר על אלדד, אף על פי שמבחינה סטטיסטית יש סיכוי של  80 אחוזים שתזכה אישה. מצד שני, בתחילת העונה הימרתי כאן על זכייתו הבטוחה של צחי אשכנזי, כך שנראה שחושי הניבוי שלי טובים בערך כמו אלה של מיקיאגי כשהוא כלוא בתוך פירמידת אור.

בזמן שישנתם:

· כשאלדד ראיין את נופר במסגרת הסרט הדוקומנטרי שלו, היא אמרה לו שהוא מאוד מזכיר לה את "פרופסור יורם ארבל". למזלה, בכל הקשור בבלבול בשמות, אין מישהו שיבין לליבה יותר מאשר יורם ארבל.

· כשהריב בין לינור לטל התחיל, עוד לפני שהידרדר להתזת יין הדדית, לינור אמרה לאח הגדול שהיא לא אדם אלים, והכי רחוק שהיא הגיעה זה לשפוך לבחורה משקה בפנים. כנראה שהיא לא הייתה מודעת לכך שהאויב מאזין ומקבל רעיונות.

· ועוד באותו עניין – במסגרת הריב בין לינור לטל נאמרו משפטים מוזרים מאוד; לינור אמרה לטל: "אין לך זרוע ממני", וטל ענתה לה: "את לא זרת מהזרתונית שלי". כנראה שבעברית כל ריב חייב לכלול מילים עם האותיות ז' ור', גם אם אין להן פשר של ממש.

· ולסיום - כשבני הבית היו מחופשים ל"חמישיית ג'קסון", נופר הסתכלה עליהם מהצד והתאכזבה מכך שאין לה אייפון כדי לצלם אותם למזכרת. אכן, אין ספק שמה שחסר בבית האח הגדול זה מצלמות שיתעדו את הדיירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ