האח הגדול: תם עידן המשולש

כמה מאכזב היה לראות את דנית ונופר מוכנות לספוג כל עלבון מאליאב ובלבד שלא יהיה שייך לאחרת. נדמה שהצופים בבית הם שגאלו אותן ממנו ומעצמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השבוע נפל דבר בבית האח הגדול, כשנשללה מלינור הזכות להעמיד דיירים אחרים להדחה. ארז טל בישר על האירוע החריג הזה מיד עם פתיחת התוכנית ביום רביעי, והשתמש בקול הרציני שלו ששמור בדרך כלל לאירועים ביטחוניים שמעכבים את שידורה של התוכנית, או לטרגדיות שפוקדות את מי ממשתתפיה.האח הגדול - כל הכתבותהאח הגדול 6 - כל הפרטים

מדוע לינור קיבלה את העונש הנורא והלא אנושי הזה? כי היא שיקרה לאח הגדול. והרי ידוע שמותר לשקר לכולם, ואפילו רצוי אם רוצים להתקדם במשחק, אבל בשום פנים ואופן לא משקרים לאח הגדול. מעשה שהיה כך היה: במסגרת משימת גן העדן והגיהנום (שעליה יורחב בהמשך) נדרשו דיירי גן העדן לעמוד בפני פיתויים; אחד הפיתויים שהועמדו בפני לינור הייתה פגישה עם אחותה הקטנה - פיתוי שהיא כמובן לא עמדה בו.

בזמן הפגישה, אחותה של לינור לחשה שוב ושוב באוזנה את המילים "אחי ודנית" והוסיפה אחריהן עוד כמה מילים ברוסית. כשלינור חזרה לחדר האח הגדול, הוא שאל אותה מה אמרה אחותה, ולינור שיקרה ואמרה "היא אמרה שהיא אוהבת אותי". האח הגדול תרגם בינתיים את הדברים שנאמרו ברוסית, וכשלינור נתבקשה להצהיר על המועמדים שלה להדחה ובחרה באחי ודנית, האח הגדול עצר הכל, והראה לה בפלזמה כיצד שיקרה לו במצח נחושה. על כן קיצץ את כנפיה קבל עם ועדה, ולא אפשר לה להעמיד אף אחד להדחה כעונש שילמד אותה לקח. אין מה לומר, האח הגדול יכול ללמד את דעא"ש אכזריות מהי.

דילמת הדייר האסיר

כאמור, משימת התקציב השבועית חילקה את הבית לגן עדן וגיהנום. כדי להחליט מי ילך לגן עדן ומי לגיהנום, ארגן האח הגדול משימה קצרה ומקדימה בהשראת "דילמת האסיר" הידועה; בכל פעם נקראו שני דיירים לעמוד משני צידיו של קיר, כך שהם לא רואים אחד את השני, והם נתבקשו לשים אוזניות, כדי לא לשמוע אחד את השני. ליד כל אחד מהם עמד כפתור אדום, ומולם הם ראו מגרסה ובה עומד המכתב שכתבו להם בני משפחותיהם אותם לא ראו מעל חודשיים וחצי.

המשימה פשוטה: מי שלוחץ על הכפתור האדום ראשון (בתוך 30 שניות) זוכה במכתב. אך במקביל – הוא גורם לכך שהמכתב של חברו יגרס אל מול עיניו. המשחק הזה אפשר לאח הגדול להחליט מי ילך לגן עדן ומי לגיהנום – מי שלחץ על הבאזר וקיבל את המכתב ישלח לגיהנום (אחי טל ונופר), ומי שמכתבו נגרס ישהה בגן עדן (השאר). המשחק הזה מאפשר גם לבחון את תגובותיהם של אנשים (במקרה הזה – משתתפי תוכנית ריאליטי), כאשר הם צריכים לפשר בין הרצון שלהם להשיג "פרס", לבין האחריות שלהם לקבוצה והנראות של מעשיהם כלפי חוץ. במקרה זה חלק מהדיירים (כמו טל ונופר), בחרו בשיטה הפשוטה – ישנה תחרות והרצון הוא לנצח בה; מי שלוחץ ראשון מקבל את הפרס ולא צריך להתייחס להשפעה של המעשה שלו על חבריו. אחי ולינור לעומת זאת חיכו עד הרגע האחרון, וכשאחי ניצח הוא עשה זאת במעין התנצלות מתפתלת ומבוכה על כך שבעצם לחיצתו הוא גרם לגריסת המכתב של לינור. ג'נטלמן בשקל. אחי (צילום: צילום מסך)ההתנהגות המעניינת ביותר הייתה דווקא של אליאב ואלדד. מתחילת התוכנית הם עומדים בראש שתי קבוצות שונות ומנוגדות, מתעבים אחד את השני, מלכלכים אחד על השני, רבים או מתעלמים אחד מהשני, או בקיצור – אויבים מושבעים. אבל למרות האלימות שהם מפגינים והכוחניות הרבה של התנהלותם, לשניהם גם חשוב להיתפס כאנשים טובים, לפחות בעיני עצמם. וכך, שניהם עמדו מול המכתבים, ושידרו לכל מי שרוצה לראות, שהם "גברים-גברים" שלא יתנו לרגשות להכריע אותם, ונשכו שפתיים בזמן שהמכתב שכתבו יקיריהם נגרס להם מול העיניים. האפשרויות של חגיגות ניצחון אל מול האויב המושבע לא עלתה לרגע במחשבתם, כי בסופו של דבר – הם קורצו מאותו חומר והתחנכו על אותם ערכים, והם יעדיפו לבחור באופציה הפחות רציונלית, ובלבד שהם ישארו נאמנים לאתוס הגברי שעובר מאב לבנו, דורות על גבי דורות.

שתיים רבות, אחד זוכה

למשימת גן העדן והגיהנום היה שיא מעניין במיוחד, שבמידה מסוימת התפספס ויכול היה להיות מעניין אפילו יותר. באמצע המשימה נקראה נופר לחדר האח הגדול (שנקרא בזמן המשימה "חדר הפיתויים"), שם ניצב מסך פלזמה ובו הוקרנה תמונה קפואה מתוך שיחה אינטימית וגורלית בין אליאב לדנית; נופר הוזמנה לצפות בקטע, תוך שהאח הגדול רומז לה שתוכן השיחה יפתיע אותה מאוד. לבסוף היא השתכנע וצפתה בקטע, כשהדיירים ב"גיהנום" (ובינהם אליאב) צופים בה צופה בקטע (אך כיוון שהסאונד היה מושתק, הם לא ידעו במה היא צופה). נופר ראתה כיצד אליאב מלטף ומנשק את דנית, אומר לה שהוא אוהב אותה, ומבטיח שלמחרת הוא יתרחק מנופר. כלומר – היא גילתה שאליאב שיקר לה והוליך אותה שולל. חולשה אנושית מביכה. דנית ואליאב (צילום: צילום מסך)

במובן מסוים מדובר בקתרזיס שהגיע אחרי שבועות רבים של מתח; אנחנו הצופים ידענו מה אליאב אמר לדנית על נופר (ומה הוא אמר לנופר על דנית), אך אף אחת מהן לא ידעה מה נאמר עליה מאחורי הגב. סופסוף מגיע הרגע בו כל המתח הזה אמור להתפרק בשיא גדול, ודווקא אז, נופר בוחרת להתעלם מכך. היא שלחה כמה רמיזות לאליאב, אך תוך זמן קצר מצאה את עצמה כשהיא מנסה לפייס אותו כיוון שהוא נעלב מכך שהיא בחרה לראות את הקטע (הייתה לה ברירה, ואם היא הייתה מסרבת היה סיכוי טוב יותר לקבוצה להצליח במשימת התקציב). מבחינה טלוויזיונית ודרמטית - הצופים נשארים עם חצי תאוותם בידם; נופר לא התעמתה עם אליאב, ואף להיפך - היא רק התקרבה אליו עד שלרגע נדמה שהיא סובלת מקצר בזיכרון לגבי מה שראתה אך לפני רגע.

בסוף הערב אליאב הודח, ונראה שהצופים בחרו לשחרר בכוח את נופר ודנית מהמשולש הרומנטי הזה מתוך מחשבה שהן לא מסוגלות להשתחרר ממנו בעצמן. כמה מאכזב היה לראות את שתי הבנות האלה, דנית ונופר, כשהן מוכנות לספוג כל עלבון מאליאב, ובלבד שהוא לא יהיה שייך לאחרת; דנית סלחה לו על הכל וניסתה להימרח עליו בכל הזדמנות אחרי שאימלל אותה במשך שבועות, ונופר אף הגדילה לעשות ובחרה בו כדי להיפגש עם אמא שלה במסגרת משימת הפיתויים. גם אחרי שאליאב התכחש לחלוטין לדנית, וגם אחרי שנופר ראתה מול עיניה כיצד אליאב היתל בה וזלזל בה כשדיבר עם דנית – שתיהן רצו בקרבתו ובחיבתו החמקמקה ותלו את מצוקתן בתנהגותה של האחרת.

הפרק הסתיים בצורה סימבולית, כשאליאב יצא החוצה, והותיר אחריו את נופר ודנית כשהן שבורות ובוכות בלי הפסקה. המשולש הרומנטי המפורסם אולי נגדע, אבל החולשה האנושית וההתנהגות חסרת ההגיון של בני האדם  - הן כאן כדי להישאר. ברוך שפטרנו. אליאב, דנית ונופר (צילום: צילום מסך)

בזמן שישנתם:· האח הגדול הפליא בהומור שוביניסטי השבוע; כשהציג את אחת המשימות היומיות של תושבי הגיהנום, הוא אמר שהיא משלבת את הפחדים הכי גדולים של נשים – פחמימות ריקות (סוכריות שהן היו צריכות להוציא מתוך קופסה), וג'וקים (הקופסה מלאה בג'וקים). בהמשך, כשרצה לפתות את אחי לפגוש את הכלבה שלו, הוא הציג אותה כ"מישהי מתוקה, זריזה, מקשקשת, אבל לא אוכלת את הראש". אכן מדובר בקלאסה.

· ביום רביעי נכנסה נמיה לחצר הבית ועוררה פחד ואימה בקרב דיירים מסוימים. כשעינב (שהודחה אמש והפכה לפליטת ריאליטי בפעם השניה בחייה) ראתה אותה, היא אמרה "איזה בית מוזר, כל הדברים הכי מוזרים נכנסים לפה". מה שמעלה את השאלה – מה באמת עושה אלעד "הנסיך" בימים אלו והאם הוא עדיין מבצע קידוש עם מי בריכה?

· אחרי שבועות ארוכים שבהם עמד אליאב במרכזו של משולש רומנטי יחד עם נופר ודנית, כשהוא הודח אמש ונשאל מי הוא רוצה שיזכה אמר: "אחי. הוא האהוב שלי". שנאמר – שתיים רבות, השלישי זוכה.

· ולסיום – הזכרנו כבר בעבר את השלט המופתי שיצרה משפחתו של אליאב בזמן ששהה בבית האח הגדול בו היה כתוב: "משפחת אליאב אוזן תומכת בחיילי צה"ל ומבקשת לסמס את הספרה 9 ל-2626" . עכשיו נותר רק לתהות אם העובדה שאליאב הודח אמש אומרת שכבר לא איכפת לנו מספיק מחיילי צה"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ