האח הגדול: בין אינפנטיליות גדולה לאומץ אמיתי

המשימה השבועית של דיירי הבית שוב סיפקה רגעים מיותרים כגון אבא בובליל מתופף על בטנו, או מעצב שיער שבא לעשות פן ללינור, אבל גם רגע חשוב אחד שבטח היה מעורר דיון - אם רק המצב במדינה היה מאפשר זאת

ירין כץ, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירין כץ, עכבר העיר

השבוע הופצה בכל כלי התקשורת ידיעה שלפיה, אם מבצע "צוק איתן" יימשך, הפקת "האח הגדול" תוריד את התוכנית בעקבות הפסדים כספיים גדולים שנגרמים לה. לרגע היה נדמה שהממשלה חותרת להסכם הפסקת אש כדי לא לאבד את הנכס האסטרטגי בנווה אילן, אבל מהר מאוד התבדינו ונכנסו יחד עם המבצע והשלכותיו, לשבוע הרביעי שלו. מקשת נמסר בתגובה שלמרות הלחימה וההפסדים הכספיים, התוכנית תמשך, תוך קיצוץ משכורות ועלויות שונות, ובכל שבוע תתקיים ישיבה שתבחן מחדש את המשך קיום התוכנית. וכך, כשהתוכנית תלויה על בלימה (והדיירים לא יודעים מזה), התקיימה לה השבוע משימה מטופשת, מגוחכת ומשמימה עוד יותר מזו שספגה כאן ביקורת בשבוע שעבר.

» האח הגדול 6 - לכל הביקורות» מטופשת, מטופשת, מטופשת

הפעם "נחתה חללית" בבית האח הגדול וממנה יצא חייזר ירוק וקטן (או אם תרצו - גמד בחליפה ירוקה) שניסה "ללמוד" על המצב בישראל ועל המצב בבית האח, בעזרת מידע שהוא אוסף דרך החללית שלו. אני כמעט בטוח שבעבר שודר פרק דומה בתוכנית המיתולוגית "הופה היי", כשבשני המקרים התכנים מיועדים לרמה מנטלית של ילדים בגיל 10 ומטה.  בשיא הפרק החלה אזעקה בנווה אילן ולאחריה התקיימה השיחה הבאה בין החייזר (זיגי) לדיירים:זיגי: "נורא נבהלתי. היה כזה... רעש כזה."עינב: "בכוכב שלכם אין אזעקות?"זיגי: "לא. אתם גם נבהלתם מהאזעקה?"עינב: "אנחנו כבר התרגלנו, אבל כן, נבהלנו קצת. "זיגי: "אפשר להתרגל לזה?"עינב: "זה נורא, אבל מתרגלים לכל דבר. לצערנו." אחי: "זה חלק מלהיות ישראלי, זיגי."

מי שטרם הספיק לעכל את ארוחת הערב לפני הקטע הזה, חווה בוודאי רגעים לא נעימים בהבינו שהאח הגדול הפכה בן רגע לשילוב בין משרד ההסברה לערוץ הילדים, כשהתוצאה היא (ולא בפעם הראשונה העונה) - טלוויזיה אינפנטילית ומביכה.

דגל לבן

משימת החייזר היא וריאציה על משימות שונות שהיו לאורך כל עונות האח הגדול, ושבמרכזן הדיירים נפגשים עם חברים, בני משפחה או אנשים מפורסמים, ואסור להם לדבר איתם או לגעת בהם. כמובן שהמטרה היא לרופף עוד יותר את עצביהם המרוטים ממילא של הדיירים, בתקווה לייצר דרמות בעלות ערך טלוויזיוני.

במשימה הנוכחית, בכל פעם שזיגי החייזר הדליק את הפנס שנמצא בידו, אסור היה לדיירים לזוז או לדבר עד שהוא "משחרר" אותם. בזמן שהדיירים קפאו במקומם, נכנסו לבית האח הגדול אנשים שונים, החל מהחברות של דנית והחברות הדראגיות של מיקי, דרך הספּר של לינור שהגיע לעשות לה פן, ועד לאסי וארז. תפקידם היה להיכנס בסוף התוכנית ביום רביעי ולהודיע על ההדחה של אורטל גושן,  כשלאף אחד מהדיירים אסור היה לזוז ממקומו ולהפרד ממנה.

בשבת כבר יצא מהחללית יוסי בובליל ושר את השיר שנהג לזמזם בעונה שהשתתף בה ("תיזהר ממנה, היא כמו דבורה מיד עוקצת"). נדמה שעם הבאתו של יוסי בובליל, התוכנית הרימה דגל לבן. בדיוק כמו שיבוץ "המעגל" עם דן שילון בפריים טיים של שנת 2014, גם כאן יש נסיון ללכת על נוסחה שעבדה פעם, אבל היום נראית כמו חיקוי עלוב של עצמה. אחרי יוסי בובליל הגיעו הראל מויאל, ששר שיר שכתב והלחין אחי, ואייל גולן שהיה אחראי לחלק המטופש ביותר במשימה - להציע לאליאב (מקעקע במקצועו) לעשות לו קעקוע, ולראות אותו "סובל" כיביכול בעקבות אי יכולתו לעשות זאת.

ההופעה של גולן הייתה כל כך מיותרת ומגוחכת, שאין מנוס מלחשוד שמדובר בתעלול יח"צני שכל מטרתו היא להחזיר את גולן לפריים טיים ולנסות לטהר אותו מהכתם שדבק בו. חבל רק (מבחינתו) שהוא קוּשר דווקא לאליאב - האיש שבימים אלה משחק ברגשותיהן של שתי בחורות ושואב את השראתו מהמשפט הדגול: "נמאס כל יום סטייק. לפעמים רוצים פרוסה עם שוקולד" (א. גולן).

בא לקבל קעקוע של עוגן. הבנתם? אייל גולן באח הגדול (צילום מסך)

בחירה אמיצה

עם זאת, למרות האינפנטיליות וחוסר היצירתיות שהייתה גלומה במשימת החייזר (השיא: יוסי בובליל בלי חולצה במופע תיפוף על הכרס שלו בליווי להקת טררם), מגיעות בכל זאת מחמאות להפקת התוכנית, על האומץ שבשידור "קריאת המחשבות" של טל גלבוע.

על פי המשימה, זיגי החייזר קורא כיביכול את המחשבות של הדיירים ומפעם לפעם מדליק את הפנס בידו, "מקפיא" אותם, ואז מכניס הפתעה שמוקדשת בכל פעם לדייר אחר. כשהגיע תורה של טל, נכנסו חבריה האקטיבסטים והקרינו בפני דיירי הבית סרט קצר המתאר את הזוועות שעוברות החיות כדי שהבשר והחלב יגיעו אלינו לצלחת. הם הדביקו סטיקרים ברחבי הבית והחליפו את כל מוצרי החלב והבשר במקרר במוצרים טבעוניים. דרוש אומץ מתוכנית כל כך פופלרית כמו האח הגדול, לשדר קטעים כאלה שודאי גרמו לאנשים רבים לעצום את העיניים, להעביר קדימה (אם הם רואים בהקלטה), או גרוע מכל - להעביר ערוץ. אלה לא תכנים שנחשבים "סקסיים", והם ודאי ירגיזו גם צופים מסוימים.

דווקא אותם תכנים בלתי מתעכלים אלה, המוצגים בפריים טיים (המאוחר, בסביבות 22:30 בערב), מאפשרים להעלות את הנושא לדיון: האם ראוי לשדר תכנים כאלה? ומצד שני, האם ראוי לפקסל את התמונות הקשות בסרט ולעזור לאנשים לא להביט בהן? והאם כפיית הטבעונות על אנשים שלא רוצים בכך (על ידי הצגת הסרטון ועל ידי החלפת מוצרי החלב והבשר במוצרים טבעוניים) היא לגיטימית? כדאי לזכור שאף על פי שרוב אזרחי העולם אינם טבעונים, רובם גם לא מעודדים גרימת סבל לבעלי חיים (בדיוק כפי שרוב אזרחי העולם אינם מעוניינים באוויר מזוהם, גם אם הם לא יוותרו על האוטו הפרטי שלהם ויעברו לרכוב על אופניים). לכן היחס לבעלי חיים במחלבות, במדגרות ובמשחטות, רלוונטי לכולם - אוכלי בשר וטבעונים - ויש טעם בקיום של דיון סביב הנושא הזה.

מצד שני, כפי שכבר הוזכר, מדובר בנושא מרתיע שחודר למרחב האינטימי שבין אדם לצלחתו, ומכאן שהוא מעורר אי נוחות בקרב אנשים רבים; לכן, אין זה מובן מאליו שהפקת האח הגדול בחרה להקדיש זמן מסך לנושא הזה, ועוד בתקופה שבה כל חריגה מהנורמה המקובלת זוכה לגינוי נמרץ ולפעמים גם אלים. שאפו.

שאפו. טל גלבוע (צילום: יריב פיין וגיא כושי)

בזמן שישנתם:

» השעמום בתוכנית הגיע לכזה שיא השבוע, עד שזיגי החייזר החל לשחק עם טל את המשחק "מי ימצמץ ראשון".

» אחרי שאייל גולן יצא השבוע נגד אורלי ויינרמן, וסלבס שכמותה שהתבטאו נגד המלחמה בעזה, הוא שלח מסר כפול וביקש מאליאב שיצייר לו דווקא קעקוע של עוגן (במקרה גם שמה של הדמות המפורסמת שגילמה ויינרמן).

» לסיום - עינב בובליל הסבירה לאלדד במהלך ויכוח ביניהם שהיא הגיעה לאח הגדול כי הרב אמר לה "לעשות קידוש השם". בהמשך אותו ויכוח היא אמרה "בעזרת השם, השם יזמן לי לא ללבוש חשוף". ובסוף השיחה היא יצאה החוצה כשהיא ממררת בבכי ואמרה על אלדד "בן זונה, שאלוהים ישלם לו. זבל אורגני". אין ספק שעינב בובליל משאירה לפעמים גם את אלוהים מבולבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ