אמש במלחמה: למישהו יש משהו להדיח?

המצב הביטחוני ביטל את תכניות ההדחה, והשאיר את דיירי האח הגדול עם שלגייה, טבעונית ומנחם בן אחד, שכבר אף אחד לא יכול לסבול

ירין כץ, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירין כץ, עכבר העיר

נפתח בעובדה: כבר שבועיים  לא התקיימו הדחות בבית האח הגדול. הדחת מתמודדים היא אלמנט שנמצא בלב לבה של כל תכנית ריאליטי, ובתוכנית כמו האח הגדול היא חשובה במיוחד, כיוון שהיא גורמת לקהל בבית להרגיש שהוא משפיע על חיי הדיירים. כך שכשהאלמנט הזה נעדר, בית האח הגדול מתנוון והדיירים נופלים לשעמום קיומי (כבר אין כוחות לכלום," אמרה השבוע דנית למיקי, "אפילו אין כוחות לריב. להגיד את הדעה שלך אין כוח"). בנוסף, הדיירים ערים לכך שהשידורים החיים מתחילים מאוחר ושההדחות מתבטלות, עד שהם מתחילים לתהות לגבי הגרוע מכל –  האם ייתכן שאף אחד לא מסתכל עליהם? הפתרון של האח הגדול למצב הזה, כמו תמיד, מגיע בצורת מניפולציות שהוא ממטיר על הדיירים על מנת לגרום להם לפעול ולהוציא אותם מאדישותם. השבוע חסו המניפולציות הללו תחת השם "משימה מהאחגדות" – שבה נדרשו דיירי הבית להתלבש כדמויות מאגדות מפורסמות וקיבלו משימות אישיות בהתאם. צחי, למשל, שהואשם בשקרים בשבוע הקודם, נבחר לגלם את פינוקיו; מנחם הטרחן גילם את הסבתא של כיפה אדומה; בגזרת הנסיך, אליאב נדרש לגלם תפקיד כפול בהתאם למשולש הרומנטי שהוא מצוי בו, והוא שימש גם כנסיך של סינדרלה (דנית) וגם כנסיך של שלגיה (נופר). חסכוני. הנותרים -  אלדד, אחי, עינב ואורטל (אלה שלא נמצא להם תפקיד מעניין) -  נבחרו לשחק את הגמדים של שלגיה, ולאורך כל המשימה היו צריכים ללכת על ברכיהם ולהישאר במרחק 5 מטרים מנופר (שלגיה). כך הבטיח האח הגדול שהמסך יתמלא בתלבושות מצודדות ותפאורה מושכת, תוך שהוא יכול לדעת בביטחון גמור, שחומר הבעירה ששפך בין הדיירים יוצת במהרה ויעורר את הבית.

איש באמונתו ימות בסיומה של אחת ממשימות המשנה, קיבלו הדיירים פרס – ארוחת בשרים כיד המלך. הדבר עורר כמובן את חמתה של טל (שעמדה ממילא על סף נקודת רתיחה לאחר בילתה שעות רבות על הברכיים בנסיון לעמוד בתפקידה כגמדה). כשהיא שמעה את נופר ועינב מתענגות על נתח בשר, ובמיוחד על השומן הנימוח שלו, היא יצאה מכליה והחלה לקלל אותן ולאחל להן מוות והיחנקות ("הלוואי שתתקע לכם עצם בגרון ותמותו"). כדאי להתעכב כאן על חוסר ההבנה של רוב האוכלוסייה הקרניבורית כלפי הטענות של הטבעונים והצמחונים. נופר, שלא הבינה איך טל מעזה להתערב במה שהיא אוכלת, אמרה שהיא לעולם לא הייתה אומרת למישהו אחר מה לאכול או מה לעשות ("איש באמונתו יחיה" לדבריה). הבעיה טמונה בכך שבעיני טבעונים, האידיאולוגיה שלהם היא לא דעה אחת לגיטימית מתוך מבחר דעות קיימות; הם לא יוכל לקבל בשום אופן סבל בעלי חיים כמשהו לגיטימי. אפשר להבין זאת על דרך משל: אם דייר בבית האח הגדול היה מבקש לאכול בשר אדם לארוחת צהריים, אף אחד לא היה חושב להגיד לו "איש באמונתו יחיה". בעיניים טבעוניות, אכילת חיות זהה לאכילת בני אדם (ואולי אף גרועה מכך לנוכח הסבל שבעלי החיים עוברים עד שהם מגיעים לצלחת), ולכן הם לא רואים שום אפשרות להתייחס לאכילת בשר וחלב כאמונה לגיטימית של בני אדם אחרים. אפשר כמובן להתווכח עם טל, כפי שעשה מנחם בן, ולטעון שלבעלי חיים אין תודעה, ולכן הסבל שלהם לא דומה לסבל של בני אדם, אבל מדובר בויכוח מסוג שונה. במקרה הנ"ל, הטענה לגבי פלורליזם של דעות ("איש באמונתו יחיה") לא תקפה, כשם שהטענה הדמוקרטית לא תמיד רלוונטית (למשל כשמיקי הציע להחליט באופן דמוקרטי האם לעשות חרם על אורטל בן דיין או לא). זכותו של הפרט לעשות ככל שעולה על רוחו במדינה דמוקרטית, מתקיימת רק בתנאי שהוא לא פוגע בפרט אחר (ולכן אסור לרצוח, לאנוס, לגנוב וכד'); אכילת בשר, לטענת הטבעונים, פוגעת בזכויות החיות ולכן היא לא לגיטימית. ובכל זאת טל, כחיה מסוג אדם, לא הצליחה להיות עקבית עם הטענות שלה, ובימים שלאחר התקרית עם נופר ועינב, היא ניסתה להמציא תירוצים לאלימות המילולית שיצאה ממנה. לאחר שהתנצלה בפני נופר על איחולי המוות והחנק שאיחלה לה, היא נכנסה לחדר האח הגדול והסבירה שנופר התנהגה בצורה אכזרית לדנית ולא גילתה שום חמלה כלפיה, וזו גם אחת הסיבות שהיא התנפלה עליה. התירוץ הזה מחליש את הטיעונים של טל; אם ההתנפלות שלה על נופר הייתה ממניעים אישיים ולא אידיאולוגיים (רצח חיות), אז האלימות שהפגינה נסלחת הרבה פחות. כך או כך, לא נראה שאיבוד העשתונות הזה עשה שירות טוב לטיעונים הטבעוניים, כיוון שהוא שם את טל במשבצת "המטורפת" שיוצאת מהכלים בלי שום פרופורציה, לעומת אוכלי הבשר המתונים והרגועים.

מי אתה מנחם בן? כאמור, אתמול התקיימה סופסוף ההדחה המצופה, ואפילו הלחימה בין צה"ל לחמאס לא הצליחה למנוע ממנחם בן להיות המודח השביעי של האח הגדול. בשלושת השבועות ששהה בבית האח הגדול הספיק מנחם לריב עם כולם, להגיד דברי טעם, להגיד דברי הבל, לטרחן ולשעשע. הספק מכובד לכל הדעות.לקראת סוף הפרק ששודר אמש, אמר עליו אחי ש"כמה שהוא מעצבן - יש בו משהו חמוד, מעורר חמלה"; זה תיאור מדויק. להבדיל מהחיים האמתיים, בהם ויכוח עם מנחם בן יכול היה להסתיים בניתוק יחסים, העובדה שבית האח הגדול הוא מקום סגור ומנחם נמצא שם כל הזמן, גורמת גם לדיירים וגם לצופים להתרגל אליו בסופו של דבר.  אפילו כשמנחם אומר דברי טעם כמו למשל על הקנאה של מרטין, על הפשיזם של אלדד או על ההיתלות של עינב ברבנים שונים, הוא חייב להוסיף לדבריו גם אמירות מתנשאות ובלתי נסבלות כמו "את פשוט לא אנטלגנטית מספיק", "אתה אדם לא מפותח", או "את אדם קטן ופרימיטיבי".המורכבות הזאת של מנחם התעצמה עוד יותר בפאזה הנוכחית שלו באח הגדול, כיוון שהכניסה שלו לוותה הפעם בטרגדיה שפקדה את משפחתו עם התאבדותה של בתו הצעירה כינרת. אבל אפילו במקרה מעורר חמלה כמו זה, הוא הצליח לעורר מחלוקת בהתנהגותו ובדבריו. מרגע כניסתו דיבר מנחם בגלוי על בתו, ולא חסך פרטים עליה ועל התאבדותה. הוא אף פרץ בבכי בביקורו האחרון בחדר האח הגדול, כשדיבר על תחושות האשמה המסוימות ועל הגעגועים לבתו.ומן הצד השני - עיון בספר שהוציאו בחודש שעבר מנחם ואשתו שנקרא "הוי, כינרת שלנו" ומכיל למעשה את יומניה של בתם, מגלה את תמונת השער של אחד היומנים ועליו כתוב באותיות גדולות "לא לפתוח! גם לא אם אמות!". כלומר, לא רק שמנחם ואשתו פתחו וקראו ביומן של בתם, הם גם פרסמו אותו כספר, ועכשיו אף מתנהלות שיחות על היומנים האלה בתוכנית הטלוויזיה הכי נצפית בישראל. כך או כך, מנחם בן ישוב לפרשן את האח הגדול בתוכניות הבית של קשת, בדיוק כמו שהוא עשה לפני הכניסה לאח הגדול (ולמעשה – בדיוק כמו שהוא עשה במשך שהותו באח הגדול). למרות ההומופוביה, ההתנשאות והטרחנות, אין ספק שמדובר בדמות טלוויזיונית מעניינת (ומעצבנת) שלא במקרה מצאה את דרכה לאח הגדול בפעם השנייה.  בזמן שישנתם • אחרי שבשבוע שעבר צחי הניח תפילין כשהיה לבוש במדי נבחרת גרמניה, השבוע הוא כבר הניח תפילין כשהוא מחופש לפינוקיו (כולל האף הארוך המתבקש).• משפט השבוע: אליאב התרגז על השימוש המרובה של אלדד במילה "מאמי" וצעק לעברו "הרסת את המאמי בישראל". על כך נאמר: טוב מאוחר מאשר אף פעם. • בויכוח הגדול בין טל לנופר ועינב בנושא אכילת הבשר, התרגזה עינב ואמרה על טל את המשפט המוזר הבא: "שיעמידו את הילדה שלה ויעמידו כלב ונראה את מי היא תרצח". ברור שאת הילדה – היא הרי טבעונית (?)•  ולסיום – כשנודע למיקי שהמשימה השבועית תהיה משימת "אגדות", הוא תהה "את מי אני אגלם באגדות?". צחי לא התבלבל ומיד השיב לו: "את בטהובן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ