האח הגדול: לחיי ההשפלה הדמוקרטית

השבוע הצליח האח למזג בין דמוקרטיה לביזיון, לייצר מעבדה אנושית כלואה בכלוב מלא קנאה ולהרים את מסיבת המחזור המנג'סת ביקום. מעקב שבועי אחרי מעללי האח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בספורט, כשבעלים של קבוצה מחליטים שבעונה הנוכחית אין לה סיכוי להגיע ליעדים שלה, הם יכולים להכריז על "עונה פיננסית" – עונה שבה יושקע המינימום ההכרחי כדי לשקם את המועדון מבחינה כלכלית לקראת העונה הבאה. באופן דומה, האח הגדול הבין השבוע שעד שהדיירים החדשים יכנסו (במוצאי שבת) ויעוררו עניין ומהומה, אין טעם להשקיע במיוחד, ולכן בחר במתכונת של "שבוע פיננסי" – משימות דלוחות שמטרתן להעביר את הזמן עד לדרמה המיוחלת של מוצאי שבת.

» האח הגדול - כל הפרטים» האח הגדול 6 - כל הכתבות

עיקר השבוע נסב סביב משימת התקציב שנקראה "מעגל הדמוקרטיה", ובמהלכה נתבקשו הדיירים לשבת במעגל ולבחור באופן דמוקרטי (באמצעות מכשירים אלקטרוניים שמאפשרים אנונימיות דמוקרטית) באופציות שונות שהאח הגדול מציע להם; אוכל ירוק או צהוב; הליכה אחורנית או דילוגים; סילוק הכוסות מהבית או סילוק הצלחות והסכו"ם ולבסוף, הליכה על נעלי עקב או לבישת בגדי חורף חמים. בהמשך הם נתבקשו לבחור את הדייר המשעמם ביותר בבית, הדייר המעצבן ביותר, הדייר שמגיעה לו חסינות וזה שראוי להיות מועמד להדחה.

כולנו מעבדה אנושית אחת גדולה. הדייריםמהעונות הקודמות חוגגים בחצר בית האח (צילום: צילום מסך)

אמנם רוב האופציות שהדיירים היו צריכים לבחור מביניהן, נשאו עמן מימד כזה או אחר של השפלה, אבל הדיירים הסכינו עם ההשפלות האלו מתוך הידיעה שהם אלה שבוחרים את סוג ההשפלה במסגרת ההצבעות הדמוקרטיות. באח הגדול כמו באח הגדול, לצופים היה ידוע מלכתחילה שהדיירים רק חושבים שהם מצביעים באופן דמוקרטי, כשבעצם האח הגדול כבר הודיע לאלדד בתחילת המשימה שתוצאות הבחירות יקבעו אך ורק לפי ההצבעה שלו, ושכדי לזכות בתקציב מותרות, אסור שהדיירים האחרים יבחינו בכך.  עם דמוקרטיה או בלעדיה, המשימה היתה מבזה. לראות אנשים בוגרים מדלגים ברחבי הבית, מנסים לטגן קציצות מבמבה (רק אוכל צהוב) ונשכבים מעולפים על הרצפה כדי להתמודד עם החום שיוצרים בגדי החורף – המראה הטלוויזיוני היה מביך ומשעמם גם יחד. כשדנית נבחרה לדיירת המשעממת ביותר בבית (נבחרה למעשה ע"י אלדד), עונשה היה לשבת מול מראה ולהתבונן בעצמה בזמן ששופכים צבע על ראשה וגופה. אסור היה לה לקום עד שהצבע לא התייבש (העונש לקוח מתוך פתגם בריטי שאומר "משעמם כמו לראות צבע מתייבש"). מעבר לעובדה שעונש כזה הוא מבזה, הוא פשוט לא מעניין לצפייה. אם בשלב מסוים ניתן היה לחשוב שאמנם המשימה השבועית הייתה משעממת, אך לפחות מקורית - בהמשך השבוע דווח שהמשימה הזו, בדיוק כמו משימת "האלים היווניים" לפניה, מועתקת אחד לאחד מהפורמט הבריטי של "האח הגדול". כלומר, לא רק שקיבלנו שעמום - קיבלנו שעמום ממוחזר. במדינה מתוקנת צריך היה להיכנס לכלא על מעשה כזה.

בעקבות הזמן האבוד

אקורד הסיום של המשימה המבזה הוכיח סופית שלאח הגדול אין מושג כיצד להעביר את הזמן עד שהדיירים החדשים יכנסו. מעשה שהיה כך היה: בזמן שהתקיימה משימת "מעגל הדמוקרטיה", גילו הדיירים המעשנים שהם לא השכילו להכניס לתקציב השבועי כמות מספקת של קופסאות גפרורים, ועל אף שיש להם סיגריות – אין להם במה להדליק אותן. כל אחד בתורו נכנס לחדר האח הגדול והתחנן על נפשו על מנת לקבל מצת או גפרורים. בינתיים, בחצר בית האח, אלדד ניסה ללא הצלחה להדליק אש בעזרת מראות ולאחר מכן בעזרת גלגול ושפשוף מקל מעץ (מפיקי הישרדות ודאי שוקלים לתבוע על גניבת פורמט).

האח הגדול כמובן לא נענה לתחנוניהם, אבל אז, לקראת סוף המשימה, הוא החליט לתת לכל אחד מהם משימה סודית ברוח פעילויות הפעלה לילדים בקייטנות ובתנועות נוער; אם יצליחו במשימה הם יוכלו להינות מהאש המיוחלת שתצית את הסיגריות הגואלות שלהם. במסגרת המשימה הסודית הזו, האח הגדול ביקש מדנית לא להתרחק יותר מחמישה מטרים ממרטין, מצחי לא להתרחק יותר חמישה מטרים מדנית, ממיקי לא להתרחק יותר מחמישה מטרים מצחי וכך הלאה, עד שהמשימה הגיעה למרטין, שנכנסה לאח הגדול וקיבלה את המצת (לא לפני שנתבקשה להחביא אותו בבגדיה). מבולבלים? גם אנחנו. האח הגדול היא תוכנית שסבלה תמיד מאינפנטיליות מסויימת (ובכך גם מצוי החן שלה), אבל המשימה הזו נראתה כמו אילתור ילדותי מבית מדרשה של רשג"דית בצופים - אילתור שכל מטרתו היא מריחת זמן.

האם תספק את אותה סחורה שערורייתית? עינב בובליל בגרסה האמהית (צילום: צילום מסך)

שקר האלכוהול הגדול כשהסתיימו המשימות, התפנו בהפקת האח הגדול להראות לנו את האירועים שהתרחשו במהלך מסיבת אמצע העונה - מסיבה שהתקיימה בחצר בזמן שהדיירים היו סגורים בבית ולא הוזמנו להשתתף בה. במסיבה השתתפו מתמודדים רבים מהעונות הקודמות של האח הגדול, בחיזוק כמה סלבס מקומיים כמו פיני בלילי ואשתו של דורון מירן – דורית. הטיעון לפיו האח הגדול היא תוכנית מעניינת לצפייה מכיוון שמדובר ב"מעבדה אנושית", קיבל במהלך המסיבה משמעות מוחשית יותר; דיירי הבית נדבקו לזכוכית המפרידה בינם ובין המסיבה שהתקיימה בחוץ, והביטו בעדה כמו חיות מעבדה שמביטות אל החופש שנמצא מחוץ לכלוביהן.

לאחר שאיבדו הדיירים את התקווה לצאת מהכלוב, הם חזרו למטבח והטביעו את יגונם באלכוהול. צחי, שהתברר כבר מרגע הכניסה לבית כאדם ששותה הרבה יותר מכפי שהוא מסוגל להכיל, החל להימרח על דנית ומאוחר יותר גם על לינור – שהגיבה לחיזוריו באהדה רבה יותר מאשר דנית. בהמשך עברו צחי ולינור למיטה, וכשהיא סירבה להתנשק איתו, הוא לחש לה באוזן שכדאי לה כי זה טוב למצלמות ולרייטינג שלה. המקרה הזה הוכיח שוב את מודעותם של הדיירים למצלמות, ואת המניפולציות שהם מבקשים להפעיל על הצופים. אבל צחי, שלמחרת טען שהתנהגותו נבעה משכרות, חשף התנהגות שמקובלת גם בקרב אנשים שלא מצויים בסביבה מצולמת וחסרת פרטיות כמו בית האח הגדול.

ביזיון במסווה של דמוקרטיה (צילום: צילום מסך)לא פעם אנשים מתנהגים בצורה לא ראויה תוך שהם משתמשים באלכוהול כתירוץ. צחי ידע שהוא יוכל להאשים את האלכוהול ולכן הרשה לעצמו לנסות ולהתחיל עם לינור תוך שהוא מקווה שתאוות הפרסום שלה והרצון שלה להשאר בבית יפעלו לטובתו. מרגע שנתקל בסירוב – הצהיר על האלכוהול כאשם העיקרי, אך אפשר היה לשים לב שהאלכוהול לא גרם לו לנסות ולהתגופף עם מיקי או עם אלדד, וללחוש להם שאם יענו לו, זה יעשה טוב לשני הצדדים בכל הקשור לרייטינג. כך או כך, היינו צריכים בעצמנו לא מעט אלכוהול כדי לשרוד את השיממון הגדול עד למוצאי שבת ולרגע המיוחל – כניסת הדיירים החדשים.

פגישת המחזור המנג'סת ביקום

מוצאי שבת הגיע סופסוף, ואיתו עוד טריק שהסתבר כממוחזר מתוכניות האח הגדול ברחבי העולם: במקום להכניס דיירים חדשים, מכניסים דיירים שכבר היו בבית האח הגדול בעונות קודמות. כך קיבלנו לפי הסדר את עינב בובליל מהעונה הראשונה, מנחם בן מעונת ה-VIP, נופר מור מהעונה השלישית, בני גולדשטיין מהעונה הרביעית ואורטל גושן, שהייתה דיירת בעונה הנוכחית והוצאה מהבית אחרי חמישה ימים לצורך ניתוח בבלוטת התריס.  לפני כניסת הדיירים החדשים, הודחה מהבית אנה בול, מי שנכנסה לבית על תקן "הדוגמנית" ויצאה על תקן "הבחורה-הנורמלית-והנחמדה-שלא-מעוררת-יותר-מידי-עניין-מרגע-שהיא-ואחי-כבר-לא-זוג",תקן קצת מייגע. בשיחה שניהלה אנה עם ארז ואסי לאחר הדחתה, היא נשאלה אם היא סקרנית, עכשיו כשהיא יודעת שהדיירים החדשים הם בעצם דיירים ישנים. היא ענתה, בשידור חי, את התשובה שלא מעט אנשים ודאי מלמלו לעצמם תוך כדי צפייה: "לא...זה לא נראה לי כזה מעניין".

מסיבת המחזור המנג'סת ביקום. הדיירים הקודמים חוזרים לבית האח (צילום: צילום מסך)

ואכן, הדיירים החדשים-ישנים גורמים לצופה הסביר לתחושת לאות ומחנק, כשהוא רואה אל מול עיניו שוב את אותן דמויות קיצוניות ומוגזמות – על אחת כמה וכמה כשהן מתאחדות יחד לכדי מגה-ניג'וס; אפשר רק לשער שהצרחות המשותפתות של נופר מור ועינב בובליל ישברו אי אלו כוסות ועדשות מצלמה, והחפירות המשותפות של מנחם בן ובני גולדשטיין (אפשר לקרוא להם בקיצור 'מנחמבני') יפערו בור באדמה שיגיע עד סין (או כל מקום אחר על פני כדור הארץ שנמצא מצידו השני של נווה אילן). לראייה, כבר מהרגע הראשון קיבלנו הצצה לטרחנות שמאיימת להציף את המסך בשבוע הקרובים: בני גולדשטיין (הקו-מייסד של "מפלגת כלכלה" ז"ל) נכנס לבית עם ורד גדול בידו והעניק אותו ללינור – אהובתו מערוץ 26;  מנחם בן הספיק להגיד לכל דייר מה הוא חושב עליו ועל מה הוא ידבר איתו (לטל מגיע לזכות במיליון, דנית לא משעממת בכלל, עם מיקי הוא ידבר על נטיה מינית, ולמרטין הוא יסביר על התנ"ך); נופר מור הצהירה לפני הכניסה שהבית צריך נשים חזקות, ובחור כמו אליאב צריך "קונטרה" שדנית לא יכולה לתת לו; ואת עינב בובליל אין צורך להציג, ונראה שגם בגירסה האמהית שלה (שלוש בנות תוך שש שנים) היא תספק את אותה סחורה שהאח הגדול אהב לקבל ממנה עוד בעונה הראשונה.

העונה השישית של האח הגדול, אם כן, התחילה בתור עונה שמציעה יותר אג'נדות ופחות פריק-שואו; כחודש וחצי לתוך העונה, כשזמזומים על ירידה ברייטינג נשמעים ברקע, הפקת התוכנית החליטה לעשות אחורה-פנה ולתת לצופים את הג'אנק פוד הטלוויזיוני שהם כל כך אוהבים. שיהיה בתיאבון. 

בזמן שישנתם:• צחי לימד את דנית שיעור לחיים כשהסביר לה ש"יום אחרי אלכוהול זה יום מעפן. ביום הזה לחיים נמאס ממך". לפני כן הוא התלונן בפני האח הגדול שטל מסתכלת עליו "בזעמה". • ללינור – למה בדיוק התכוונת כאשר אחרי ששכבת לצד צחי במיטה, אמרת לאלדד ומרטין "אני לא הולכת למצוץ רייטינג מהאצבע"? • ביום שישי שודרה התוכנית "דברים שנשארים בחדר האח" (שרק מעריצי התוכנית ומבקרי טלוויזיה רואים אותה), בה סיפרה מרטין לאח הגדול על האכזבה שלה מהקריאה בתנ"ך. היא חשבה שמדובר בסיפור מלא אהבה, ולאכזבתה גילתה שמדובר בסיפור מלא שנאה, ושבכל דף ודף כתוב רק על השמדה. ובכן, מזמן לא נשמעה בפריים טיים הישראלי ביקורת טקסטואלית חריפה כזאת, ועוד במבטא צרפתי. • ולסיום - מנחם בן אמר בתעודת הזהות שלו לפני הכניסה לבית, שהוא לוקח סיכון כיוון שהוא עלול לאבד את שמו הטוב ואת התהילה שהייתה לו. מנחם, הספינה הזו הפליגה כל כך מזמן, שכבר הספיקו לכתוב עליה ספרי היסטוריה עבי כרס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ