האח הגדול 6: בחיאת עיוני אל תשיר

שבוע שהתחיל בתחרות כשרונות צעירים מול שופטים בלי כישרון מוזיקלי, הסתיים בהדחה של דורון מירן ובמפגן צדקנות מתיש של טל גלבוע. ירין כץ תוהה עד לאן עוד יש לנו לרדת?

ירין כץ, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירין כץ, עכבר העיר

השבוע התקיימה המשימה המרגיזה והדוחה ביותר עד כה באח הגדול – משימת "הכוכב הגדול". מעבר לעובדה שמדובר בפרומו באורך שעה וחצי ל"כוכב הבא" (הגירסה העוד-יותר-מטרחנת של "כוכב נולד"), היו במשימה הזו המון רגעים מביכים, שאינם מקדמים כהוא זה את הכוכב הבא, לא כל שכן את האח הגדול. האחראים העיקריים לרגעים המביכים במשימה היו השופטים שבחנו את הדיירים – צוות שהורכב מאושיות המוזיקה אסתי גינזבורג, רני רהב ומוקי. נשים רגע בצד את מורשתו המוזיקלית של מוקי ונתרכז בשניים האחרים: מה בדיוק הופך את אסתי גינזבורג ורני רהב לאוטריטות בתחום המוזיקה? באותה מידה יכלו בהפקת האח הגדול לבצע היפוך תפקידים - לתת לרני, אסתי ומוקי לשיר ולדיירי האח הגדול לשפוט אותם. נדמה לי שאפשר להניח בסבירות גבוהה שאף אחד מהם לא היה עובר (רני מוגזם, אסתי חסרת כריזמה, ומוקי מדבר את השירים). האח הגדול 6 - לכל הביקורותבמצב כזה - כששני שליש מחבר השופטים זר לעולם המוזיקה - אנחנו מקבלים אודישנים חסרי כל מהות ותוכן, בתיבול מחמאות לקקניות לביצועים הבינוניים בלייב. הפארסה הזו הגיעה לשיאה בביצוע החי של צחי אשכנזי לשיר "ילד של אבא" של מוקי (להלן השופט מוקי). אחרי כחצי דקה החל צחי לזייף קשות, ולנדוד הרחק מהמקצב ומהמנגינה המקוריים; בדיוק אז הניפו רני ואסתי את אצבעם והצביעו בעדו, מה שאפשר לו להרים את המסך. מוקי, שהצביע נגד, חטף נזיפה מרני רהב על כך שהוא לא מסוגל לשמוע ביצוע שונה לשיר שלו ("שונה" זה אנדרסטייטמנט במקרה של הביצוע הנ"ל). רהב לא פספס הזדמנות להודות לעיר לוד שהביאה את צחי עד הלום, ואף סיפר לצחי שאסתי גינזבורג מאוהבת בו, אך לצערה היא נשואה (אכן מדובר בפספוס). מלבד ביצוע נחמד של מיקיאגי לשיר Beautiful של כריסטינה אגילרה, כל המשימה הזו הייתה מיותרת. גם הנסיון של ההפקה למנף את הלהיט החדש של מוקי – "ילד של אבא" – באמצעות הביצוע של צחי אשכנזי, התבררה כטעות. התעללות כזו בשיר לא נשמעה מאז הביצוע של היי פייב ל"לחץ" של ברי סחרוף, ואף נדמה היה בשלב מסוים שאפילו מוקי מתחיל להתכחש לעובדה שמדובר בשיר שלו (ובילד שלו).

הגיבור הטרגי והמעצבן לכל פרק של האח הגדול יש גיבור מרכזי וגיבורי משנה. בפרק ששודר אמש גילם דורון מירן את הגיבור המרכזי; ראו אותו שמח, עצוב, ארוגנטי, משעשע, דומע ומקלל, עד שהגיע סיומו של הפרק ומהרמקולים בקע קולו של ארז טל שבישר לדורון שהוא המודח הרביעי של האח הגדול. אכן, עלייתו ונפילתו של דורון מירן – וכל זה בפרק אחד. החלק המרכזי של הפרק נפתח באירועים שהתרחשו דקות אחדות אחרי הופעתו של דורון על במת "הכוכב הבא". בהופעה ההיא הוא זכה לראות את אשתו וילדיו, והתפרק בבכי. ככל הנראה נצעקו לעברו אמירות מצד משפחתו שגרמו לו לחוש בטחון מופרז לגבי כוחו בחוץ, וכך הוא חזר הביתה כטווס חסין מהדחה. מיד הוא נכנס לויכוח עם דנית ואנה על סיגריות, שיצר בתורו ויכוח עם מרטין (שביקשה ממנו לא לקלל ואז דיברה אליו בצרפתית) עד שהגיע לשיא בויכוח אלים (מילולית) עם אלדד. מי בוגד במי? אלדד גל-עד (צילום: יריב פיין וגיא כושי)אלדד ניסה להגן על מרטין, ודורון, שכאמור היה שיכור מהמפגש המרגש עם משפחתו, החל להטיח בפניו שקארין (בת זוגו של אלדד שהודחה בשבוע שעבר) כבר עזבה אותו והכירה בחורים אחרים. הוא חזר על המשפט הזה כמה וכמה פעמים, עד שאלדד המותקף שלף את נשק יום הדין והשתמש במשפט שלא נחזור עליו כאן, אבל נאמר רק שהוא רמז על כך שאשתו של דורון – דורית – בוגדת בו (בחיאת עיוני בוגדת) בזמן שהוא נמצא בבית האח הגדול.דורון התפרק, בכה, צעק ונקרא לסדר בחדר האח הגדול.אבל כדאי לומר כאן כמה דברים בקשר להתנהגותו של דורון; האמירות החוזרות ונשנות שלו על חוסר נאמנותה של קארין לאלדד, נועדו לעצבן את אלדד ולנצל את תחושת הפגיעות שלו. אלדד הצליח למצוא מקום שיכאיב לדורון יותר, ולהפוך את הקערה על פיה. כמובן שאי אפשר להצדיק משפטים כמו אלה שאמר אלדד; הוא אדם גס, אלים וכוחני. אבל במקרה הזה, הוא לימד את דורון לקח שמנוסח בתמציתיות בפתגם המפורסם: "אם אתה גר בבית מזכוכית, אל תזרוק אבנים" (או כפי שניסח זאת אתגר קרת: "מי ששוכב עם בואשים, שלא יבכה שהילדים שלו מסריחים"). כלומר, אם אתה אדם רגיש לעקיצות ולקללות, אל תנסה להיות גיבור ליד האדם שעוקץ בצורה הכי כואבת בבית, ואל תבכה אחר כך שעקצו אותך.

על הקו הדק שבין צדק לצדקנות אחרי שדורון התאושש מהעקיצה של אלדד, הוא עבר לריב עם החברה היחידה שלו בבית – טל גלבוע. הכל החל כשמסוק עבר מעל בית האח הגדול ושלח מסר תמיכה לאלדד. דנית ואנה התרגשו מהמחווה שנעשתה לאלדד, וטל התרגזה. היא טענה שבכסף שעלה להעלות את המסוק הזה לאוויר, היה אפשר להציל עוד בעלי חיים, ושהן צריכות להפסיק להתעסק בדברים שטחיים וטפלים (בזמן שהן יכולות למנוע מעוד חיות להישחט, להיאנס, לעבור התעללות וכד'). אפשר לנוח קצת עם האג'נדה? טל גלבוע (צילום: יריב פיין וגיא כושי)כמובן שטל צודקת; הכסף הרב שמשולם כדי שמסוק כזה יעלה לאוויר, הוא בזבוז מיותר וראוותני. אבל חוסר היכולת שלה להניח לאידיאולוגיה שלה אפילו לרגע,  גורם לה לחצות שוב ושוב את הקו הדק שבין צדק לצדקנות. הרי כל קעקוע של טל (ויש לה רבים) עלה כסף שיכול היה להיות מתועל למאבק למען החיות; כל לק שהיא קונה, כל פן שהיא עושה, כל צבע לשיער שבו היא משתמשת – כל הדברים האלה עולים כסף שיכול היה להציל עוד חיה.והרי הצלת חיות היא לא המטרה הצודקת היחידה; מה לגבי איכות הסביבה וזכויות האדם? הרי היא יכולה להפסיק לנסוע במכוניות על מנת להוריד את כמות זיהום האוויר ו/או לא לקנות אף אחד מהמוצרים המודרניים המקיפים אותנו (בגדים, נעליים, מכשירים אלקטרוניים) כי הם מיוצרים במדינות עולם שלישי על בסיס ניצולם של מבוגרים וילדים כאחד. כלומר ההתנפלות על אנה ודנית והטפת המוסר לגבי שטחיותן, הופכת את טל לצדקנית שלא עומדת בעצמה בתנאים המוסריים הבלתי אפשריים שהיא מציבה. וממילא, במרבית המקרים הטפות כאלה רק מרגיזות ויוצרות אנטגוניזם, כך שאין לצפות שאחרי האמירות של טל, אנה ודנית יפצחו במונולוג בנוסח "רשימת שינדלר" ויצטערו על כל מכונית, טבעת או שעון שהן קנו בזמן שהן היו יכולות להציל עוד חיות בכסף הזה. עם זאת, צריך לומר שטל היא בעלת האג'נדה היחידה שעדיין נותרה בתוכנית, על אף שהיא לא נתפשת כטיפוס לבבי או משעשע במיוחד, והדעות שלה לאו דווקא תואמות את תפיסות העולם המקובלות בישראל. במובן הזה יש כאן ניצחון מסוים לאקטיביסטים הטבעונים, שמצליחים לגייס מספיק תמיכה כדי להשאיר את טל בתוכנית (משימה שלא עמדו בה, למשל, תומכי השיח המזרחי שעמדו מאחורי אורטל בן דיין). כעת נותר לחכות ולראות אם בין הדיירים החדשים שיכנסו לבית האח הגדול בשבוע הבא, יהיו גם טבעוניים שיחזקו את טל, או שמא (כמצופה) קרניבורים מושבעים שיתנגדו לה ויריבו איתה על בסיס יומי. כך או כך, הישארותה של טל באח הגדול עד השלב הנוכחי מרשימה מאוד, גם אם בסופו של דבר הסיכוי שלה להשפיע על סדר היום הוא זעום עד לא קיים.

בזמן שישנתם: • לרני רהב: דורון מירן לא יכול לעשות "קאמבק", משום שהוא מעולם לא היה על הבמה המרכזית של המוזיקה הישראלית (להבדיל ממיקיאגי למשל). הוא מקסימום יכול לעשות "ריפיט" ללהיט הדאחקה שלו "נשבע לך לא בוגד".  • לאסי וארז: כמה פעמים בעונה אפשר להגיד ש"זו ההדחה הכי מפתיעה שהייתה לנו" וש"זו ההצבעה הכי צמודה שהייתה בכל העונות"? כולי תקווה שאביר הצרכנים משה כחלון יחזור לכנסת רק כדי לחוקק חוק שאוסר עליכם לעשות זאת. • לצחי אשכנזי: איפה בדיוק קונים "חליפת 12 חלקים"? באיקאה?• ולסיום: השבוע הגיעו הדיירים לרמת ייאוש כזו שהם התחילו לשחק משחק בו כל אחד מהמר על כמות המראות שיש בבית, או כמות משחות השיניים הריקות בכיור, או מספר המשבצות הפסים הכחולים בקטע מסוים ברצפה – ומי שהכי קרוב זוכה בסיגריה. • אסירים מכלא מעשייהו בתגובה: "החזירו לנו את המשחק שלנו בחזרה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ