"משפחה בהפרעה": להתמכר מחדש לטירוף

צריך להודות כבר בהתחלה: העונה החדשה של הקאמבק המדובר רחוקה מלהיות חתרנית או מצחיקה כמו העונות הקודמות, אבל רק בגלל הגעגוע קשה שלא להתאהב מחדש במשפחת בלות'

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

מבין שלל הבדיחות האיקוניות ש"משפחה בהפרעה" הותירה על עולם הקומדיה, סביר שהפחד הגדול של הצופים ושל מיטש הורוביץ היה שהפאנץ' ליין שיילווה את הקאמבק של הסדרה הוא: "אני חושב שעשיתי טעות ענקית". צפייה בעונה החדשה של "משפחה בהפרעה" מוכיחה מפרק לפרק שלא מדובר בטעות. צריך להודות שהיא רחוקה מלהיות מצחיקה או חתרנית כמו העונות שקדמו לה, אבל מדובר בכל זאת בקאמבק עם לא מעט רגעים מוצלחים, שמצליחים להיות נוסטלגיים ומקוריים באותה עת.

» משפחה בהפרעה - כל הכתבות

הקומדיה המהפכנית, שעלתה ב-2003 סללה את הדרך לפלאשבקים והבדיחות החוזרות של "רוק 30" ולהומור המטא של "קומיוניטי", ודחפה קדימה את השימוש באלמנטים המוקומנטרים של "המשרד" (ששאבה השראה מהגרסה הבריטית) ו"משפחה מודרנית". הסדרה ירדה מהמסך לאחר שלוש עונות בלבד, אך במרוצת השנים עוד ועוד צופים גילו אותה ב-DVD ובשירותי הסטרימינג וזיכו אותה במעמד של קאלט. העובדה שחלק גדול מהצופים נחשף אליה באופן שמאפשר מרתונים של עונות שלמות מבלי להמתין בין פרק לפרק, הולמת במיוחד את ההחלטה להשיב את משפחת בלות' הסהרורית לנטפליקס. האתר, שנשא את דגל המהפכה בהרגלי הצפייה עם חשיפתם של כל פרקי "בית הקלפים" בבת אחת, השיק את כל 15 פרקי העונה החדשה ביום ראשון האחרון (26.5).

הספירה לאחור נגמרה. הפרומו לעונה החדשה:

בפעם האחרונה שפגשנו אותם ב-2006, מייבי ניסתה למכור את הזכויות לסיפורה של משפחת בלות' לבמאי זוכה האוסקר רון הווארד (שמקריין ומפיק את הסדרה), שאמר לה שבעיניו זה מתאים יותר לסרט מאשר לסדרה. ואכן, בשבע השנים שחלפו מאז, נשמעו דיווחים על הפיכתה של הסדרה לסרט קולנוע. בסופו של דבר אמנם הוחלט על חזרתה בפורמט של העונה החדשה בנטפליקס, אולם התחושה שעולה מהצפייה היא שמדובר יותר בסרטים קצרים ונפרדים מאשר בפרקים לכל דבר, וזהו יותר חיסרון מאשר יתרון. במקום לשוב לאנסמבל הדמויות שהגדיל את הכאוס הסאטירי של הסדרה, הורוביץ החליט שכל פרק יתמקד בדמות אחת על אותו ציר זמן. התוצאה היא שבמקום 20 הדקות הקצביות והמבדרות שנעו בין הדמויות בפרקים הקודמים, מדובר בפרקים של בין 30 ל-35 דקות שיש בהן מידה רבה של התרפקות נוסטלגית, אך באותה עת, תחושה של מותשות וחוסר אחידות.

העונה נפתחת בפרק שנקרא "טיסת הפניקס", שמתייחס לעיר פניקס ולאוניברסיטה המקוונת, ובהקשר רחב יותר למיתוס של הפניקס, ציפור שקמה לתחייה מהאפר (ממש כמו החזרה המדהימה לחיים של "משפחה בהפרעה"). מבלי להרוס יותר מדי למי שרק מתחיל במרתון, נאמר רק שהקשת העלילתית הופכת את הדינמיקה המוכרת בין מרבית גיבורי הסדרה. בין השאר, מייקל הוא כבר לא האח השפוי במשפחה, אלא גבר אנוכי, נואש וחסר מודעות עצמית, שמוכן לרדת לשפל המדרגה ונאחז בנימוס ובאכפתיות של בנו בדיוק כמו שמשפחתו עשתה לו. לוסיל היא זו שבמעצר, וג'ורג' האב הוא שמנסה לקחת אחריות ולהביא ליציאתה לחופשי.

נבחרת השחקנים הקבועה, שכוללת את ג'ייסון בייטמן, מייקל סרה, אליה שוקאט, ג'סיקה וולטר, וויל ארנט, דיוויד קרוס, פורשיה דה רוסי וג'פרי טמבור, מחליקה בטבעיות לדמויות האהובות כאילו לא עבר זמן כה רב. נדמה שאחת הסיבות לכך היא שמרביתן גילמו מאז ימי "משפחה בהפרעה" פחות או יותר אותה הדמות שוב ושוב. החל מבייטמן בתפקיד הבחור הטוב שנמאס לו להיות מוסרי, דרך סרה הגיק חסר הבטחון, ועד הייל, שמשחזר את דמותו של באסטר כמעט אחד לאחד ביחסיו עם ג'וליה לואי דרייפוס ב"Veep". בקאסט משתלבת גם הפעם שורה ארוכה של כוכבים, ובהם קריסטן וויג, שמבריקה בתפקיד לוסיל הצעירה, וכן סת' רוגן, ג'ון סלאטרי ("מד מן") וג'ון קרסיסנקי ("המשרד").

כחכוח הגרון של הווארד בתחילת פרק הבכורה מרמז לכך שגם לעונה החדשה לוקח זמן לנער את האבק ולכבוש בשנית את הצופים. אבל, כשרואים את באסטר שואף עשן משפתיה של לוסיל, או שומעים את צלילי "The Final Countdown" כשג'וב פוצח במופע אשליות נוסף, קשה שלא להיות סלחניים במידה רבה לפגמיה של הסדרה, ולהתמסר מחדש לטירוף הקומי של משפחת בלות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ