התפנית העדתית של The voice

אחרי שבוע שבו אביב ומשינה נאנקו תחת עול הלבנט, הגיעה יעל שושנה כהן והפכה את הקערה על פיה, אפילו בגזרת האסונות האישיים – שההפקה מכנה אותם מתמודדים – נרשמה התרופפות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבוע חצי אל תוך העונה, מתגלעת לפנינו תפנית בעלילה. באבחה, נעלמו סצנות קיבוץ-הגלויות מלאות הגזענות, במסגרתן שרית וסטורדיי הנאמן שלה מסתובבים ברגע שמישהו מעז לסלסל, בעוד אביב ומשינה, נאנקים תחת עול הלבנט, מתנפלים על כל בדל של להיט אם.טי.וי בן 8 שפלונית תרהיב לצייץ. לאבחה הזו קראו יעל שושנה כהן, היא הגיעה עם נוירוזה של אפרת גוש ושיר של לנה דל ריי- היא סובבה את כולם בסוף הפרק, וגם התחכמה לשד העדתי בעזרת סבתא ארגנטינאית רוטטת. מאז הגיע שלב כור ההיתוך, ובא שלום על ישראל: אביב נופל על תימנים ונשמות, שבת מתפייט על ליידי גאגא או משהו, ואפילו הקרע במחנה האשכנזי אוחה בדרך מלאכותית כלשהי. אווירת תקווה זהירה וחשדנית, סטייל ימי אוסלו, פושה בשולי המסך. סרט הבורקס הולך ומתפורר אלי פרסומת של בנטון. אולי גם יהיה איזה ביצוע מעניין, איזה תפנוקית לאוזניים ככה, משהו? לא, זה לא הזמן.» The Voice 2 - כל הכתבות והביקורות» The Voice 2: רק טראומה מסובבת כיסאות» The Voice 2: שיר ערש לשוק המוזיקה

גם בגזרת האסונות האישיים (או "המתמודדים", כפי שאוהבים לקרוא להם בהפקה) מתחילה להירשם התרופפות, ולא ברור מדוע הכיוון השתנה, שהרי זה רק מרחיק אותנו, המסעודות המשתפכות. בפרק אתמול הם הגיעו עם בעיות כמו "אני רוסי מסריח" ו"אני לסבית מופנמת (ועוד הייתה לי חברה שבדית)". תגידו, אתם עושים צחוק?! בשבוע שעבר הלן קלר באה הנה רכובה על חמור, איבדה יד בדרך וכשניסו לתפור לה אותה חזרה על הבמה – התחשמלה. שלומי שבת אמר שמרגישים את הכאב שבנשמה שלה עד הריפוד של הכריות האדומות, ולבנאי הייתה עווית שוב. כאילו, תתקדמו.

מפה לשם כנראה בינתיים מישהו אמר להם להרגיע עם הקליינשטייניזציה של יובל בעריכה, ואפשר היה לחוש בהירתמות של ממש למשימה. דרוש קונפליקט, אבל אפילו אביב לקח את הזנקס שלו השבוע ובשלב כלשהו הפסיק לעוף בעלבונות "די לשקר" על כל מי שמרביץ מניירות ביצועיות שלא במקומן. מבין השיטין הצליח גם כל מנטור למקם מועמד בולט בנבחרתו – למשינה יש את האתיופית הרהוטה, לאביב את ההיא עם הסבתא, ולשלומי שבת יש זמר אופרה מסורק ויפיפייה אייטיזית ממשפחה מרובת ילדים. בחיקה של שרית, כמובן, נחה שרשרת ארוכה יותר שכולה נשמות: יהודה מימרן, דנה צלח, מזי חליבה – הבנתם את הראש. "רק רוסי מסריח". מישה (צילום מסך)

אלא שכאמור, הטוסטוס של השד העדתי מקרטע. מישהי ממעמקי הפריפריה צעקה שיר של שרית, לא הצליחה לסובב את המנטורית, ואחורי זה הסתבר ששירים של 'היהודים' היא צועקת הרבה יותר טוב, וחבל. גם הערבייה החובבת-'פאראמור' (שבת מרחיב אופקים: "מה עם איזה 'יא בינת אל סולטו'?) ואופיר הדתייה הלוהטת בחרו באביב, והרוסי הקרמרי ששר 'האהבה מתה' הלך לשרית. אפשר להחזיר את הדי.די.טי לקיטבג. זה מה שיפה בחברה ההטרוגנית שלנו, לכל אחד יש כיסא שיסתובב אליו. טוב, כמעט לכל אחד.

The Voice נוהגת לטפוח לעצמה בסיפוק על הישבן מדי פעם כשהיא נזכרת ומזכירה שהיא 'לא משפילה' מתמודדים, ונותנת את הכבוד המגיע גם לאלה שלא עוברים. וזה נכון שהיא לא נעצרת לדחקק על פריקים כמו שכוכב נולד עשתה לפני התחנפויות הגסיסה שלה, אבל למעשה זה פורמט אכזרי אף יותר ללא- מסובבים, במיוחד אחרי שכבר הוצג הקולאז' בו חלקו עימנו את האונס האלים מינקותם. גם כי יש רק מעטים כאלה כל פרק לעומת כמות העוברים, וגם כי לרוב אלה המבוגרים יותר, שבורי החלום מלכתחילה, שסופגים את גב הכיסאות, או כאלה המציגים שריטה משפחתית שעתידה עוד לפניה. בשבוע שעבר היה איזה קאובוי שהילד שלו העריך שאין לו סיכוי כי הוא לא שר משהו, ומסתבר שהוא צדק, ואתמול היו שני אחים שהגדול היה כולו חתיך וקשוח וסיפר שבחיים לא אמר לאחיו שהוא אוהב אותו, והאח הקטן היה הכי חיוור וקלאמזי והעריץ את הגדול ושר יותר יפה ממנו ודווקא הוא לא עבר. ילדות מתוקות באות עם נמנומיות של קרול קינג ונורה ג'ונס, אבל כנראה שאין להן מספיק יתמות, נידוי, פוליו או צ'רקסיוּת טוּ מייק דה קאט. תגידו לי אתן, נשמות, זה לא הרבה יותר עצוב מההוא שהשאיר את אשתו בחדר לידה אבל קיבל זמן מסך אופטימי?

טוב, מה נתקענו על הדיכאון. בואו נחזור לעשות שמח, שרית חדד איתנו ונראית מצוין. זה עוד לא נראה כאילו יש באמת תחרות בין המנטורים על המתמודדים, אלא יותר כמו חלוקת שלל היררכית. לא שהשלל רב -  תאמינו לי, עדיף כבר לכתוב טור ב"עכבר העיר" מאשר להיות מלהק לריאליטי מוזיקלי בישראל 2012. הם פשוט נגמרו, "כוכב", "אייל גולן קורא לך" והעונה הקודמת של תוכניתנו ניקו גם את החורים הנידחים ביותר מכל מה ששאף לפרוק גרון מול מצלמה, והמצב קשה. הפיתרון היחיד המסתמן הוא פתיחת התחרויות גם למין ביולוגי נוסף, ויש בנבחרת של שלומי שבת מישהי שהיא ממש צעד בכיוון. יכול להיות שכל זה הוא רק הקדמה ואנו עומדים בפני פריצה לעולם שכולו חדש וטוב? שיבוא העולם החדש לאולפן, נשמע אם יש לו נשמה ונחליט. אם כן, נעלה כאן באתר עצומה ל"רשת" שיעבירו את תפקיד ההנחיה מידיו של אביב גפן אל אגרטל התוכן השיווקי הנוהג לצוץ לפני הפרסומות, הלא הוא מיכאל אלוני. תתכוננו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ