משחקי הכס: שמור אותי מאוהביי

הפרק החמישי, גם אם איטי ודל באקשן, מספק לצופים אינפורמציה חשובה וסוגר קצוות שנפתחו בעונה הראשונה. דבר אחד ברור - מישהו ימות בקרוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סאנסה סטארק המסכנה, כמה מזל מחוריין עבור ג'ינג'ית צעירה אחת. מילא העניין הלא נעים הזה עם בעלה המיועד והסדיסט שערף את ראשו של אביה לנגד עיניה, ואז עוד מישהו אחר שחט את אמה ואחיה הגדול. עכשיו גם אין לה שמץ של מושג מה עלה בגורל אחיה הקטנים, ועד כמה שהיא יודעת, כולם מתים בדיוק באותה מידה. אז עד שהיא סוף כל סוף הצליחה להשתחרר מהטלפיים החלקלקות של הלאניסטרים ממש בשנייה האחרונה, לפני שסרסיי הייתה צולבת אותה בעקבות מות ג'ופרי, עברה את כל הדרך בספינה חשוכה ואינטימית לצדו של פיטר בייליש, רק כדי לגלות שהבית החדש שלה שורץ שיגעון, והוא מנוהל על ידי אישה אובססיבית מרוב אהבה לאחד הגברים הכי מסוכנים בשבע הממלכות ובנה המפונק והמטורלל לא פחות. ברוכה הבאה לבית של דודה לייסה, סאנסה. בדקי היטב את החלב שמוזגים לך לתה.  משחקי הכס - לכל הטוריםפרק 5, "הראשון לשמו", הוא עוד פרק ששומר על קצב איטי, עשיר בדיאלוגים ודל באקשן. יחד עם זאת הוא פרק חשוב ומלא אינפורמציה, שכמו קודמו, סוגר לנו כמה קצוות מהעונות הקודמות ועונה על כמה שאלות. ראשית, הפרט החשוב ביותר נחשף במהלך השיחה בין ליידי לייסה הלהוטה ללורד בייליש/ליטלפינגר. היא מזכירה לו איך הרעילה לפי בקשתו את בעלה המנוח, ג'ון ארין, וכיצד סיפרה לאחותה, קטליין, על כך שהלאניסטרים אחראים למותו. אלא אם כן יש לכם זיכרון צילומי, סביר להניח שגם אתם הייתם צריכים לחשוב על הסצנה הזו לפני שהבנתם את המשמעות האמיתית שלה: ליטלפינגר הוא זה שהניע את משחקי הכס. הוא יצר את האיבה הנוכחית בין בית סטארק לבית לאניסטר. הוא טרף את כל הקלפים. ובינתיים הוא גם נענש כראוי – לא בטוח שלהיות נשוי לליידי לייסה זה תענוג גדול.

אם טיריון רק היה יודע טיריון לאניסטר אמנם לא מופיע בפרק הזה, אבל הופעתה של לייסה מזכירה את אירועי העונה הראשונה, כשקטלין הביאה אותו אליה כאסיר, והוא כמעט מצא את עצמו מתעופף דרך "דלת הירח" שלה. גם אז טיריון הואשם ברצח שלא ביצע – בזמנו הואשם בהרעלתו של ג'ון ארין. עכשיו הוא כלוא באשמת הרעלתו של ג'ופרי. משעשע ואירוני לחשוב שמאחורי שני המקרים עומד דווקא האיש שהביא את סאנסה לבית העליז הזה. אם טיריון רק היה יודע.עוד פרטי מידע חשובים שסופקו בפרק הזה: משפחת לאניסטר שקועה בחובות ענק לבנק הברזל. טיווין מנהל שיחה נינוחה עם בתו האהובה, סרסיי, ומנסה להסביר לה מה זה אומר בדיוק, להיות חייב לבנק הברזל. הסבר לא ממש ברור, אבל מה שבטוח – זה לא מזרחי טפחות. בצד השני של הים הצר, במפרץ העבדים, דאינריז מקבלת דיווח מפורט על מצבן של הערים שכבשה. והוא לא להיט – העבדים שוב הפכו לעבדים, כל מיני כאלה. ושוב עולה כאן הפער האדיר בין נשות הסדרה לגברים שלה: דאינריז לא חושבת מהאגו ומעדיפה לדחות את הפלגתה אל מעלה המלך כדי ללמוד לעשות את מה שמלכות אמורות לעשות – לשלוט. הנה משהו שאף אחד מהגברים במשחק הזה, רובם כבר הספיקו לאבד את ראשם או איברים אחרים, לא טרחו לעשות. אבל זה גם קצת מאכזב. שמישהו כבר ישסה את הדרקונים שלה בכל הפוצים הזחוחים של מעלה המלך ונגמור עם זה. זכרונות מהעונה הראשונה. טיריון (צילום: HBO)סרסיי נראית נינוחה ומחושבת מהרגיל. במהלך סצנת הפתיחה של הפרק, הכתרתו של טומן, היא ניגשת למרג'ורי ומנהלת איתה שיחה כנה. מתוודה על כך שידעה כמה אכזרי ג'ופרי היה ומסכימה שמרג'ורי צריכה להינשא לטומן הקטן. באופן בלתי צפוי, סרסיי לא עוקצת את מרג'ורי בשום דרך, ונראית זעופה רק בסוף השיחה, כשמרג'ורי אומרת לה שהיא לא יודעת איך לקרוא לה, "אחות" או "אמא" (שני טייטלים שעצבנו את סרסיי כבר בעונה הקודמת, ואפילו אז איימה עליה שלא תקרא לה כך).  אחר כך היא לוקחת את הנסיך אוברין לטיול בגנים ומראה לו את הספינה שבנתה כמתנה לבתה, מירסלה, שנשלחה לדורן ולא נראתה מאז. אוברין, רשע לא קטן בפני עצמו, שופע טוב לב וחמלה ומבטיח להעביר את המתנה לנסיכה. זה בטח לא מבשר טובות. מורה טוב, מורה למוות הפרק גם מעדכן אותנו במצבה של אריה, שמונה לפני השינה את רשימת האנשים שהיא מתכוונת להרוג כנקמה, ואומרת בקול רם גם את שמו של כלב הציד, המופתע. למחרת הוא לועג ל"ריקוד המים" שלה ומזכיר לה שכדי לנצח, צריך שיריון גדול וחרב גדולה. הוא אולי לא אלגנטי כמו המורה הראשון שלה, אמן הסיף, אבל בשלב הזה די ברור שהוא כנראה המורה הכי חשוב שלה. ועוד בענייני משפחת סטארק: ג'ון סנואו ואנשי המשמר סוף כל סוף מגיעים למבצר קראסטר, בדיוק ברגע האמת, כדי להציל מירה מאונס קבוצתי. כיאה לעלילה הטרגית של משפחת סטארק, בראן אמנם ניצל מרצח כשהוא משתלט על גופו של הודור והורג את לוק, שזמם לחסל אותו, אבל לא זוכה להתאחד עם אחיו, כדי שיוכל להמשיך לעבר המטרה – למצוא את העורב בעל שלוש העיניים. נרשם רגע מרגש במפגש האיחוד בין סנואו לזאב שלו, גוסט (שבעצמו קיבל סגירת מעגל והרג את ראסט). הקרב שחותם את הפרק מספק מידה ראויה של אקשן והרבה בחורים רעים מתים. וכמו שלמדנו ב"משחקי הכס", זה כנראה אומר שבקרוב ימותו גם כמה טובים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ