האח הגדול: כך מדליקים מדורה של בני אדם

שני הקרבות הצפויים של העונה התרחשו כבר בפרק השני - בין הטבעונית למגדל הבקר המפוברק, ובין המתנחל לשמאלנית מתל אביב. אבל למרות שני אלה, ירין כץ חושב שיורם זק מסוגל להרבה יותר. מעקב שבועי אחרי האח

ירין כץ, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לכבוד ל"ג בעומר ניסה אמש האח הגדול להדליק מדורה משלו: קרב בין טל הטבעונית ליאיר השחקן שמגלם את תפקיד מגדל הבקר. מי שנחשף לקרבות שניהלו טבעונים מעל דפי הפייסבוק (ע"ע הטבעונים נגד אריאנה מלמד, אראל סג"ל ואחרים), יודע שמה שהוגש לו אתמול באח הגדול הוא שאריות מחוממות של אותו מאבק. הבחירה להציב מגדל בקר שמגולם על ידי שחקן מול טבעונית אידיאולוגית כמו טל גלבוע, פגעה במהות הויכוח. יאיר דקלם כמה סיסמאות והוסיף צעקות ותנועות ידיים כדי להסית את תשומת הלב מחוסר האמונה שלו במה שהוא אומר, בעוד שטל נמצאה מראש בעמדת הקורבן – הבחורה שעושים עליה מניפולציה מול כל עם ישראל, כשכל מה שהיא בסך הכל מנסה לעשות זה להיאבק על מה שהיא מאמינה בו. האח הגדול 6 - לכל הכתבותלא ברור כיצד פסחו בהפקת האח הגדול על האפשרות להכניס למגדל הבבל הנווה אילני, קרניבור אידיאולוגי. כזה שאומר שבשר זה טעים, בריא וגם מוסרי לאכילה. יאיר, בכל אופן, לא כיוון למקום האידיאולוגי – אלא רק ניסה להגיד שטל לא מכבדת אותו כשם שהוא מכבד אותה, ושהיא מנסה לפגוע לו בפרנסה. ובמילים אחרות: טיעון שכל מטרתו היא למשוך זמן. והזמן הזה הוא על חשבון הצופים, כי הם אלו שבמקום אש, גיצים ותמרות עשן, קיבלו דיון חיוור ורחוק מלהיות אותנטי. כזה ששימש בעיקר פלטפורמה לתעמולה טבעונית, עם יצוג אפסי לצד השני של המתרס. לזכותו של האח הגדול יאמר שזו כנראה היתה הפעם הראשונה שהוא בחר במניפולציה בעלת ערך מוסרי, גם אם היא באה על חשבון ערך טלויזיוני.  מדורה עצמאית דווקא המדורה המעניינת יותר נדלקה מעצמה (אם לא מחשיבים את פעולת הליהוק שמשולה לשפיכת חבית בנזין מבעוד מועד), והיא התחילה מהתבוננות של אורטל בן דיין בשני קעקועיו של אלדד העירום למחצה: מפה של גני-טל (הישוב שהוא פונה ממנו בהתנתקות) והכתובת "לא נשכח ולא נסלח". אלדד טען שהוא ומשפחתו גורשו לשווא מגוש קטיף, ואילו אורטל טענה שההתנחלויות לוקחות כספים שיכלו להיות מושקעים בעיירות הפיתוח. כאן הויכוח החל להתלהט, כשאלדד טען שאין עם פלסטיני. לשאלה האם הוא מציע לעשות להם טרנספר, הוא ענה "יכול להיות".בעד טרנספר. יכול להיות. אלדד גל-עד (צילום: יריב פיין וגיא כושי)ויכוח בין ימין ושמאל פוליטיים הוא אחד הדברים המשעממים שקיימים בשיח הישראלי, אבל בויכוח בין אלדד לאורטל בן דיין (אב"ד), עלו דווקא שתי נקודות מעניינות (שתיהן מצדה של אורטל); ראשית, לא כל מי שצועק הוא בהכרח אלים יותר ממי שמדבר בנועם. כשאלדד מדבר על טרנספר לפלסטינים, לטענת אב"ד, הוא הרבה יותר אלים ממנה ומהצעקות שלה (זו נקודה מעניינת באופן כללי ולאו דווקא בהקשר של ויכוח פוליטי). שנית, בן דיין מביאה לפריים טיים שיח מאתגר שנמצא בדרך כלל בשוליים, ושקשור במגמה שמתפתחת אצל  יהודים ממוצא מזרחי שחשים סולידריות גדולה יותר כלפי ערבים מאשר כלפי יהודים אשכנזים. רבים מהם קוראים לעצמם "יהודים ערבים" - ביטוי מדוייק יותר מהביטוי "מזרחים" (בהתחשב בכך שכל צפון אפריקה נמצאת ממערב לישראל). ראוי לציין שאת הוויכוח סביב נושאים פוליטיים, כלכליים ועדתיים, הנעים אלעד "הנסיך" בריקודי בטן סוערים, משל היה ברי סימון בימיה הגדולים.

קרב מגע

חלק מהעניין הגדול באח הגדול, טמון בעובדה שהדיירים עוברים מטמורפוזה בעקבות תנאי ההסגר שבהם הם נתונים, וההזנה היומיומית במניפולציות מבית היוצר של ההפקה. השינוי הזה מתרחש בדרך כלל רק עמוק בתוך העונה, ולכן כרגע אנחנו מקבליםבעיקר  סוג של אקספוזיציה ארוכה שממשיכה להציג לנו את המתמודדים עד לאותו שינוי מיוחל ורייטינגי. שולח ידיים, אבל לא בכוונה. צחי אשכנזי (צילום: יריב פיין וגיא כושי)הפרק ששודר אתמול הראה את כניסת המתמודדים לבית ואת רגעי התקשורת הראשוניים ביניהם מזויות צילום שלא הוצגו בפרק הבכורה. כך למדנו, למשל, שאחי נדלק על כל הבחורות, שמיקי לא מוצא את עצמו בתוך ההמולה ושצחי השתכר והציק לכולם. נראה שצחי נמצא בבית על תקן קריימר מסיינפלד: הוא זה שיגיד בקול גדול את מה שכולם חושבים ולא מעיזים לומר. כשהוא גילה שמיקי הוא מיקיאגי מלהקת נוער שוליים, הוא לא היסס להגיד "אבל אני זוכר שמיקיאגי היה יותר רזה". סביר להניח שבהמשך העונה הוא יעיר לדורון מירן על השיער הצבוע שלו, למרטין על השיער הלבן ולאורטל גושן על המשקל. בכלל, ההתנהגות של צחי נראית כל כך מוגזמת, עד שסביר להניח שדיירי הבית חושדים שהוא מתנהג כך כחלק מהמשימה הסודית שמקובלת בכל תחילת עונה. כבר מהרגע הראשון החל צחי לשלוח ידיים, ללטף ולתת צ'פחות לכל מי שנכנס לטווח המגע שלו. כשדורון מירן העיר לו על כך, הוא היתמם ואפילו נעלב. על פי הפרק ששודר אמש, נראה שצחי בוחר להטריד אך ורק גברים, עד שלרגעים אפשר לחשוד שמדובר במושתל של ארגון פמיניסטי כלשהו שרוצה להראות לגברים עד כמה הטרדה מינית היא דבר לא נעים. כך או כך, אחרי שלא הפסיק לשלוח ידיים לעבר דורון מירן, עבר צחי לסטור למיקי כדי "לשחרר" אותו משתיקתו, באקט שנראה כמשחק מקדים ליחסים סאדו מאזוכיסטיים. בהמשך הפרק, שאר הגברים בבית שלא באו במגע עם צחי, זכו בכל זאת לעבור חפצון מאחורי גבם, כשדנית וקארין קטלגו אותם על פי קטגוריית Fuckable ("שווה זיון").  בסופו של פרק עתיר עשן עם מעט מאוד אש, נשארו בזכרון שני ויכוחים אידיאולוגים (כשאחד מהם מהונדס לגמרי) אך חיוורים, הטרדות מיניות של גברים, משימת זיהוי טוקבקים מפוברקת (שעמום תהומי) וכמה הערות מתנשאות של ארז ואסי על המתמודדים. מסביב לכל אלה ריחפה עננת שעמום וציפייה מיורם זק לקראת הפרק הבא: עשה את הקסם שאתה יודע לעשות והצל אותנו מהשיממון עם איזו משימה טובה.

בזמן שישנתם: » בתחילת התוכנית נראה אלעד "הנסיך" כשהוא מדלג ומקפץ בין הספות כאחוז תזזית. קפיצות נסיכותיות כאלה לא נראו על המסכים מאז משחק המחשב המיתולוגי "הנסיך הפרסי". » ואם כבר אלעד, יכול להיות שהוא מילא את כוס השמפניה שלו במי בריכה ובירך עליהם? כנראה שהוא באמת גר בשלולית כפי שטענו בתעודת הזהות שהופיעה בתוכנית הראשונה, אם אלה נראים לו מים ראויים לשתייה. » ולבסוף - כשדורון מירן יצא החוצה בבוקר היום השני הוא אמר שרק עכשיו הוא מתחיל לעכל שהוא נמצא באח הגדול. אורטל בן דיין שישבה בחצר ענתה לו "יאללה דורון, כולה האח, היית כבר בפיקים יותר גבוהים בקריירה שלך". » ובכן, עיון בערך הוויקפדיה של דורון מירן לא מרמז על פיקים גבוהים יותר מהאח הגדול, אבל מגלה לעומת זאת שמדובר באח של סטלוס מהצמד "סטלוס ואורן חן". כנראה שהגנים של הפיקים הגבוהים הלכו דווקא לסטלוס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ