האח הגדול: מבוא למדעי הסולחה

שבוע וחצי לאחר פתיחת העונה השישית של האח הגדול, אנחנו כבר מוצאים את עצמנו שוחים בסחי של מריבות, סולחות ומניפולציות הפקתיות שנוזלות מהמסך ומאיימות להטביע את כל מי שצופה בתוכנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כמעט כל דרמה בנויה על סוד כלשהו ועל הציפייה לחשיפתו. אחת הטכניקות העתיקות ביותר ליצירת דרמה היא שיתוף הקהל בסוד הזה, וקידום העלילה עד לרגע שבו הוא נחשף בפני הדמויות שלא ידעו על קיומו. הכנסת "יאיר השחקן" לבית האח הגדול בדמות של מגדל בקר, ביקשה לייצר מתח ועניין בדיוק באמצעות הטכניקה הזו. כולנו ידענו את הסוד לפיו יאיר הוא בעצם שחקן, וחיכינו לדעת כיצד יגיבו הדיירים כשיגלו גם הם את העובדה הזו. ביום רביעי האחרון ההמתנה הסתיימה – יאיר הודח, ולמחרת גילו לדיירים את עובדת היותו שחקן.» האח הגדול - כל הפרטים» האח הגדול 6 - כל הכתבותכמצופה, התרגיל הישן והטוב עבד כמו קסם. היה קשה להישאר אדיש לרגע הגילוי של הדיירים, להלם ולמבוכה על פניהם, ולהבנה שחילחלה אט אט – ההבנה שעבדו עליהם. בשביל שלושה דיירים, הגילוי הזה טמן בחובו גם השפלה מסויימת (ועל כן תגובתם והבעת פניהם היו מסקרנים במיוחד); בזמן שעבר מתחילת התוכנית הספיקה טל להזיל דמעות מול האטימות של יאיר לרצח בעלי חיים, אלדד חשב שמצא את הנפש התאומה שלו, ומיקי פיתח פנטזיות על בוקר צעיר שיקח אותו אל עבר השקיעה. שלושתם נאלצו פתאום לפקפק בחושיהם ולהתמודד עם הידיעה שכל הרגשות שהתעוררו בקרבם היו לשווא. ויש משהו משפיל בהבנה שעבדו עליך לעיני כל. ההשפלה הזו היא אלמנט שמקובל ברוב תוכניות הריאליטי. המשימה הראשונה בהישרדות VIP, למשל, הייתה לחפש פסלונים בבוץ מעופש. אי אפשר היה להשאר בתוך התדמית שבאת איתה מהבית, לא משנה אם אתה שחקן, ח"כית לשעבר, או מדליק משואה לתפארת מדינת ישראל. קודם תצלול לבוץ ותראה לנו שתעשה הכל כדי לזכות במיליון שקל. כך גם באח הגדול. אלמנט ההשפלה חשוב מאוד, בעיקר כדי שהמתמודדים יבינו מי כאן הבוס (והבוס כמובן היא ההפקה). במקרה של האח הגדול, פרקטיקת ההשפלה אף מובנית בתוך התוכנית, כשקול אלוהי מדבר אל המתמודדים מגבוה, מפעיל אותם, ומוכיח להם את קטנותם. מידי פעם, הקול מאפשר להם להגיע לחדר הוידוי ולחשוף את אשר על לבם. הוא יכול להיות רחום וחנון, אבל גם תחמן ומרושע – תלוי מה מייצר יותר רייטינג באותה נקודה. 

צירוף מקרים ידוע מראש את השבוע פתח המקרה המצער של אורטל גושן, שנאלצה לעזוב את התוכנית לאחר שהתגלה לה גוש סרטני בבלוטת התריס, שמחייב ניתוח מיידי להוצאתו. אבל גם מקרה מצער כזה ייצר התפתחות חדשה בבית, וחשף טפח משיקולי הליהוק של ההפקה.בעקבות החשיפה של אורטל אודות הבעיה הבריאותית שלה, התפתחה בבית שיחה ערה על מחלות בכלל ועל סרטן בפרט. מהר מאוד התגלה שאביו של אחי ואמה של אנה נפטרו שניהם מאותו סוג של סרטן, שהתפתח בראשם. הגילוי הזה קירב ביניהם, והקטעים הערוכים ששודרו בתוכנית רמזו שישנה התחלה של קשר רומנטי בין השניים – התפתחות שהתרחשה בגלל הגילוי על האבדן הדומה שחוו. במהלך התוכנית אנה חזרה שוב ושוב על כך שהיא נדהמית מהדמיון בין המקרים שלהם. "מה הסיכוי?" היא תהתה. ובכן, כנראה שהסיכוי לגילויים כאלה הרבה יותר גבוה כשיש מלהק שאחראי על כניסת האנשים לבית, ומכיר טוב מאוד את המקומות הפגיעים שלהם. אם אכן הייתה כאן כוונה תחילה (ואין בידינו את המידע הזה), יכול להיות שאנחנו צופים בגרסת הריאליטי לשידוך המקובל בחברות דתיות אדוקות ושמרניות. לא עוד שידוך שמחליטים עליו הורי החתן והורי הכלה, אלא שידוך מניפוליטבי שמחליט עליו מפיק התוכנית.

בתפקיד המצת: מרטין כל מי שצפה באיזושהי עונה של האח הגדול, יודע שאחד הדברים שחוזרים על עצמם שוב ושוב הם הויכוחים. עינב בובליל נגד שיפרה, אלירז מול סער, פרידה הכט ודנה רון, רוני מיילי נגד טהוניה – אלה רק כמה מהמפורסמים שבהם. לצערנו, אנשים שמדברים בנועם ומסתדרים אחד עם השני לא מייצרים עניין טלוויזיוני. לכן, יש צורך בויכוחים (ומראש מלוהקים כמה אנשים בעלי פיוזים קצרים, ועוד כמה מציתים שיאפשרו התלקחות כוללת). בעונה הנוכחית, מרטין היא זו שתופסת את תפקיד המצת. מאחורי החזות החייכנית שעטופה במבטא צרפתי, מסתתרת רוצחת שקטה שמפזרת הערות פאסיב-אגרסיב עם פוטנציאל נפיצות גבוה. זה התחיל במשחק שהיא ארגנה ובו כל אחד צריך לספר על תכונה טובה שהוא היה לוקח מדייר אחר, ותכונה רעה שהוא לא רוצה לקחת. נשמע כמו משחק שייצרו בק.ג.ב על מנת ליצור סכסוכים במדינות אוייב. כמובן שמייד התפתח טבח מילולי, שלאחריו לא נשאר כמעט אף דייר שלא ספג איזשהו עלבון מדייר אחר. השטן לובשת ברט. מרטין סולל (צילום: צילום מסך)מלבד המשחק הסדיסטי של מרטין, התגלעו עוד שני ויכוחים בין דיירי הבית במהלך שבוע האחרון; הראשון התרחש לאחר שאורטל בן דיין ניסתה לבקש מהדיירים להתחשב בטל הטבעונית, ולנסות לאכול ארוחות שלא כוללות בשר, ביצים, חלב וכו'. הבקשה הזו הקפיצה את קארין, שגם היא טבעונית (אם כי נוטה ללבוש פרוות), שהתעצבנה על הצדקנות של אורטל. מהר מאוד החלו השתיים לעלוב אחת בשנייה, והויכוח הסתיים בהערה מרושעת של אורטל שלגלגה על חוש האופנה של קארין (שתיהן עוסקות בעיצוב אופנה). הויכוח השני הוא ויכוח מתמשך שהתנהל בין דורון מירן לאלדד. קשה לומר על מה בדיוק הם רבו, אבל מהר מאוד הויכוחים הגיעו לניבולי פה ולתנועות אלימות. המשותף לשני הויכוחים הוא שהם הסתיימו במה שנהוג לכנות "סולחה". דיירי האח הגדול כבר יודעים שויכוחים הם סחורה חמה ומבוקשת – זה מבטיח כניסה לתוכנית הערוכה שתשודר בפריים טיים, ואפשר להגיד מה שרוצים, גם אם זה כולל השפלות ואלימות מילולית קשה, הרי בסוף תמיד תגיע ה"סולחה". וכך, כשבוע וחצי לאחר פתיחת העונה השישית של האח הגדול, אנחנו כבר מוצאים את עצמנו שוחים בסחי של מריבות, סולחות ומניפולציות הפקתיות שנוזלות מהמסך ומאיימות להטביע את כל מי שצופה בתוכנית. מצד שני, זה עדיין עדיף על סברי מרנן.

על מה לעזאזל הם רבו? אלדד גל-עד (צילום: יריב פיין וגיא כושי)בזמן שישנתם:• השבוע שותף בפייסבוק קטע שבו התווכחה אורטל בן דיין עם אליאב בנושא אסתטיקה. אליאב טען שמעצבן אותו שאורטל נכנסה לבית עם "פיג'מה" ושערות בבית השחי. זה לא אסתטי בעיניו. אורטל ענתה לו שהוא לא יכול להגיד לה אם היא אסתטית או לא. היא תעשה מה שהיא רוצה. נשאלת השאלה – מדוע  בחרה הפקת התוכנית שלא להכניס את הדיון הזה לשידור הערוך? בגלל שהוא לא הגיע לטונים מספיק צורמים? אולי הויכוח לא היה מספיק אסתטי לטעמם?• אלעד הנסיך גרם לדורון מירן לשיר שיר שלם לכוס מים. מצד שני, דורון ריכל עליו מאחורי גבו ואמר שהוא מריח כמו מחסן. פיטים.• ולסיום - מושגים חדשים שלמדנו השבוע: "בני אדמים", "שאלה רטורי", "פרימדונות" (בפ' רפה) ו-"מכתביה ריחנית של דורון מירן". כל המושגים באדיבות צחי אשכנזי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ