האח הגדול: עוד לא אב"דה תקוותנו

מה גרם להדחתה של המתמודדת הכי מעניינת באח הגדול 6? ירין כץ נפרד מאורטל בן דיין , וסבור שאת השפעת כניסתה לבית נראה רק בדיעבד

ירין כץ, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירין כץ, עכבר העיר

אורטל בן דיין הודחה מבית האח הגדול. שוב היינו צריכים ללמוד על בשרנו שהפייסבוק הוא לא מקור מידע מהימן, ולא יכול לאפיין שום הלכי רוח; על פי הפיד בפייסבוק האישי שלי, הייתי מוכן להמר על כך שאורטל בן דיין תגיע לחמישיית הגמר, ושבקונסטלציה מסוימת יש לה אפילו סיכוי טוב להחליף את בנימין נתניהו בראשות הממשלה. אז מה בעצם גרם להדחתה של המתמודדת הכי מעניינת באח הגדול 6? האם אוהדיה של אב"ד היו בטוחים בכוחה ולא טרחו להצביע? האם תומכיה הם לא מסוג האנשים שמסמסים לתוכניות ריאליטי? האם הפמיניזם שלה מאיים? השיח המזרחי? החבר הסודני? או אולי הפייסבוק אכן משקר, וקהל תומכיה של אב"ד הוא קטן מכפי שנדמה? לאלעד קופרמן הפתרונים.» האח הגדול - כל הפרטים» האח הגדול 6 - כל הכתבות שיטת ההצבעה באח הגדול מבקשת מהקהל בבית לבחור במתמודדים שהם רוצים להשאיר ולא במתמודדים שהם רוצים להדיח; לכן, גם אם היו בידינו התוצאות, היינו מתקשים להכריע האם מדובר בשנאה לאורטל, או דווקא בהנחה שיש לה מספיק קולות מובטחים ועל כן כדאי להצביע למתמודדים אחרים. כך או כך, בשבוע שבו אלדד יניב חוזר לכותרות בעקבות פרשת פואד, זהו זמן טוב להיזכר שתמיכה בפייסבוק לא שווה בהכרח תמיכה בזמן האמת; בתקופת הבחירות האחרונה רוחות הפייסבוק יצרו תחושה שמפלגת "ארץ חדשה" של אלדד יניב הולכת להיות מרכיב דומיננטי בכנסת ה-19. בפועל היא לא עברה את אחוז החסימה, כך שההדחה של אורטל בן דיין, כמו התפיידותה של "ארץ חדשה", מוכיחה שוב שפייסבוק לחוד ומציאות לחוד. כדי לנחש את הלכי הרוח בחברה הישראלית באמצעות הפייסבוק, צריך להרכיב רשימת חברים לפי שיטת המדגם הנהוגה בסקרים, כשלכל קבוצת גיל, מין ומיקום גיאוגרפי יש נוכחות פרופציונלית לגודלה. כיוון שאף אחד לא עומד לעשות את זה, נגזר עלינו להמשיך ולהאמין לפיד הפייסבוקי, ולהתפלא כל פעם מחדש כשהמציאות לא מיישרת איתו קו.

ביפ השבוע התחיל בריב קולוסאלי שפילג את הבית למחנות הידועים לשמצה (מישהו חייב לחקור את טרמינולוגיית הריאליטי שעושה שימוש במושגים מן השואה כמו שורדים, פליטים ומחנות). הריב החל בעקבות קנסות שספגו דיירי הבית מהאח הגדול (קנסות שפגעו בתקציב), כשהדיירת שקיבלה את מספר הקנסות הרב ביותר הייתה אורטל בן דיין. מיקי הציע להטיל סנקציות על אורטל, כשהאופציה הראשונה היא להטיל עליה חרם, ולגרום לכך שאף אחד בבית לא ידבר איתה. זאת ועוד - במסגרת ויכוחים שונים (שאת רובם לא הראו לצופים בערוץ 2) אורטל אמרה שהיא "שמה זין" על הדיירים האחרים שככל הנראה תקפו אותה. בתגובה, מרטין אמרה לה את המשפט "את שמה זין כי את לא מקבלת זין". שני דברים עקרוניים עלו מהויכוחים הללו: ראשית – מיקי טען להגנתו שהצעת החרם שלו הייתה בסך הכל אופציה אחת מיני רבות אפשריות; לדידו, הוא לא התנהג בכוחנות ולא כפה את דעתו על האחרים, כי אם רק הציע באופן דמוקרטי אופציית ענישה. חבל שמיקי לא זכר שאחד העקרונות הבסיסיים בדמוקרטיה הוא מניעה של עריצות הרוב; כלומר, שהחלטת הרוב לא תפגע בזכויות אדם כאלה ואחרות של מיעוטים. הצעה להרוג את כל ההומוסקסואלים, למשל, תוך שימוש בנימוק שהרוב הוא סטרייטי, היא לא הצעה לגיטימית, ובטח לא כזו שהדמוקרטיה היא נר לרגליה. הגיע הזמן  להפסיק לגייס עקרונות מסוימים של השיטה הדמוקרטית (כפי שרבים עושים לא פעם במהלך ויכוחים), ולהתעלם מעקרונות מהותיים אחרים. מסתמנת כקלפטע אמיתית. מרטין סולל (צילום: צילום מסך)שנית – בכל פעם שהוזכרה המילה "זין" במהלך השידור היא צונזרה ובמקומה נשמע ביפ. הצביעות כאן היא כפולה; אין זה הגיוני שבישראל של שנת 2014 אי אפשר יהיה להגיד את המילה"זין" בלי שכולם יזעזעו. האם יש איזשהו אדם בישראל מעל גיל חמש שלא שמע מעולם את המילה הזו? וכאן מגיע הפן השני של הצביעות – בתוכנית שמושתת כולה על ניבולי פה, אלימות, שנאה ועילגות, מדוע לצנזר רק את המילה "זין"? אדרבא, כדאי להתחיל לצנזר את המתמודדים בתוכנית עד שפרק של האח הגדול ישמע כמו מוניטור של אדם שזה עתה נפח את נשמתו.

מגדור מחבל אירוע נוסף שהתרחש בתחילת השבוע, היה המריבה הקטנה שהתרחשה דווקא בין טל לאורטל.אורטל ומרטין (כשהן עוד היו מסוגלות להחליף כמה מילים ברמת דציבלים סבירה), פצחו בשיחה על איכותם המינית של גברים ממדינות שונות בעולם; הרוסים התבררו כטובים ביותר, האיטלקים פחות טובים מכפי שנדמה, הצרפתים סוטים והישראלים ממש לא מתחשבים (לפחות לדעת אורטל). למשמע השיחה הזו, התפרצה טל בזעם וטענה שאורטל צבועה, כי היא עושה בדיוק את מה שהיא יוצאת נגדו – מדברת על אנשים כאובייקט מיני (גברים במקרה הזה). אורטל טענה שמה שהיא עושה זה "מגדור מתוקן" – כלומר, היא שמה גברים ללעג כדי שיבינו כיצד זה מרגיש כשמתייחסים אלייך כאובייקט מיני. קשה להכריע אם אורטל אכן התכוונה לבצע תיקונים במגדור, או שפשוט נסחפה לשיחת חולין ומצאה לה צידוקים מוסריים לאחר מכן; אבל נראה שבויכוח הזה הצדק היה עם טל. אפליה מתקנת יכולה להתבצע במוסדות רשמיים של המדינה, אבל שימוש בפרקטיקות גזעניות ומבזות בשיחה על גברים בתוכנית כמו האח הגדול, רק מנכיחה את סוג השיח והז'רגון שנהוג לדבר בו בשיחות מהסוג הזה (ולא מחנכת להבנה ולשינוי דרכים). בדיוק כמו ש"מכות חינוכיות" לילד, הופכות פעמים רבות את הילד למכה בעצמו. אם חותרים לצדק ושיוויון, צריך לנסות ולזנוח את הפרקטיקות המשפילות והגזעניות, ולא להשתמש בהן רק כדי לבצע היפוך תפקידים בין מדכא למדוכא.

אורטל, אני אתגעגע אורטל בן דיין הייתה דיירת שנויה במחלוקת. פעמים רבות היא השתמשה בכל הכוח שלה כשמדובר היה בעניינים פעוטים (בפרק האחרון היא נכנסה עם צחי לויכוח צרחני שכל מהותו היה סביב השאלה האם הוא אמר או לא אמר אי פעם שהוא אוהב את טל); לפעמים היא פלטה דברים שנוגדים את האג'נדה שלה (היא קראה ללינור מכשפה – מילה ששימשה לדיכוי נשים לאורך ההיסטוריה, ועדיין משמשת כדי לבזות נשים); ולפעמים היא מצאה בדיעבד צידוקים אידיאולוגים להתנהגות אינסטנקטיבית (כפי שקרה במקרה ההתפשטות במקלחת). אבל למרות כל הדברים האלה, ואולי דווקא בגללם – היא הייתה הדיירת הכי מעניינת באח הגדול 6 (אולי אפילו בכל העונות); האמירות שלה וההתנהגות שלה הכריחו את הצופים לחשוב. לאורך כל העונות של האח הגדול, הצופים תופסים צד ומחליטים אם הם מצדדים בדייר מסויים ובהתנהגות שלו או לא; אלא שהעיסוק של אורטל בנושאים מהותיים כמו השיח המזרחי, פמיניזם, גזענות (ובאמצע אפילו טבעונות) הכריחו את הצופים לגבש דעה מהותית יותר ולהתמודד עם הנימוקים שהיא הציגה שוב ושוב. גם את הדיירים האחרים בבית אילצה אורטל לגבש דעה בנושאים שונים. צחי, למשל, הזדהה מאוד עם האמירות שלה בנושא המזרחי, אך התקשה מאוד לקבל את העובדה שיש לה בן זוג סודני; סביר להניח שגם הקישור שעשתה, בעקבות המפגש עם אלדד, בין כיבוש והתנחלויות לאשכנזיות וכוחניות, גרמה לרבים מהצופים בבית להרהר או לזוע באי נוחות בכורסתם.

בטור שפרסמתי בעקבות התוכנית הראשונה, טענתי שקשה מאוד עד בלתי אפשרי להעביר אג'נדות באמצעות האח הגדול. המניפולציות האינסופיות של ההפקה והעובדה שבכל רגע יש אירוע אחר, גורמת לאג'נדות להישכח מהר מאוד, ושש העונות הקודמות הן עדות לכך. אבל לפלטפורמה הטלוויזיונית יכולה להיות בכל זאת השפעה על תפיסת עולמם של הצופים, בעיקר בטווח הארוך. העובדה שבשנים האחרונות מוצגים בטלוויזיה מיעוטים שונים כמו אתיופים, רוסים, ערבים, הומואים ולסביות, טבעונים, גמדים, עיוורים ועכשיו גם "פמיניסטית-מזרחית", מעלה את המודעות לקיומם של כל אלה. בטווח הקצר אין לכך שום השפעה; היחס לערבים לא השתנה בעקבות הופעתן של רנין ופותנה, כך גם היחס לאתיופים על אף זכייתה של טהוניה, ואני בספק אם יהיו פעילים מזרחים חדשים בעקבות אב"ד. השמעת אג'נדות באח הגדול דומה להשמעת אג'נדות מפי דוגמני ודוגמניות עירום. אף אחד לא מקשיב באמת. זה סופו של כל בלון. אורטל בן דיין רגע לפני ההדחה (צילום: צילום מסך)אבל בטווח הארוך יכולה להיות השפעה מסוימת להימצאותו של "האחר" בפריים טיים. אחרי מפגש עם טל הטבעונית, למשל, אף אחד מצופי האח הגדול לא יוכל להגיד שהוא לא שמע על טבעונות. כך גם לגבי האג'נדה שמובילה אב"ד; הצופים בבית שמעו טענות פמיניסטיות שמערערות על הנורמות הקיימות וכמובן גם טענות הקשורות בשיח המזרחי שמערערות על הנרטיב הציוני הקלאסי. הפעם הבאה שהם יתקלו בטענות כאלה, כבר לא תהיה הפעם הראשונה – וזו התחלה נחוצה לכל מהפכה אידיאולוגית (פמיניזם, טבעונות ואפילו האידיאולוגיה הציונית – לכולן לוקח זמן לחלחל). במובן הזה, יכול להיות שלכניסה של אורטל לבית האח הגדול תהיה השפעה עתידית כלשהי - השפעה שנוכל לראות אותה רק בדיעבד, במקרה והאג'נדות שהיא מקדמת אכן יפרחו. אבל יותר מכל האידיאולוגיות, האג'נדות וההשפעות העתידיות, ההדחה של אורטל בן דיין היא מכה גדולה לכותבי הטורים על האח הגדול. כמות הנושאים שהיא מציפה בכל פרק היא נכס לכל כותב. כך שנדמה לי שאני יכול לומר בשם כל כותבי הטורים וכל מי שמתעסק באח הגדול: אורטל בן דיין, את תחסרי לנו מאוד.

בזמן שישנתם: • דורון מירן #1: דורון בחר להעמיד להדחה את אחי. הנימוק: "הוא כל הזמן שוטף את הרצפה... שואל מי רוצה מים ואשכרה מביא לו מים".• דורון מירן #2: מיקי ניתח בפני דורון את היווצרותם של המחנות בבית. דורון בתגובה: "אתה צודק במיליון דולר". • דורון מירן #3: תודה רבה לאח הגדול, באמת מה שהיה חסר לנו זה תוכּי מכני שיחזור על דבריו של דורון מירן. יכול להיות שתוכי דומה הוא שגרם למירן לחזור על המשפט "נשבע לך לא בוגד בחייאת עיוני לא בוגד" אינספור פעמים בלהיט הגדול שלו?• ולסיום - יש שלושה זוגות פוטנציאלים בבית (אלדד וקארין, אנה ואחי, דנית ואליאב), אבל הפלירט הכי מעניין עד עכשיו מתקיים דווקא בין דנית לבין האח הגדול. מחכים לנשיקה הראשונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ