עד סוף העולם: ברוכים הבאים לתיבת פנדורה

הריאליטי החדש של ערוץ 10 היה יכול להיות עוד מחזה פומפוזי, צעקני וטראשי, על גרושים וגרושות שנכנסים אלה באלה. במקום זה קיבלנו טיפול זוגי רגיש, מעורר מחשבה ונוגע ללב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זהירות, צפייה בריאליטי הגרושים- רושות- ממון החדש המשודר בערוץ 10, עלולה לעמת אתכם עם החרדות והפחדים הגדולים ביותר הקשורים לחיי זוגיות ואהבה. לא צריך להיות ציניקנים גדולים בשביל לשמוע את סיפור הגירושים האישי של כל זוג וזוג, ולהטיל ספקות בכל המוסד המקודש הזה המכונה "אהבת אמת". למעשה, לאחר שעה וחצי ותשעה סיפורים על אהבה ממבט ראשון שהחמירה לכדי איבה, זוגיות שלא צלחה את מבחן הילדים וכדומה, די מאתגר לשבת לצד בן/בת הזוג על הספה מבלי לחשוש מ'מה יקרה עוד חמש שנים, עם תינוק צווח ברקע ושלל דאגות כלכליות"'.

חוזרים להווה, לאי נידח בפליפינים המארח בחווילה מפונפנת נוסח תוכניות ריאליטי, תשעה זוגות גרושים המתחרים זה בזה על הפרס הגדול: מיליון שקלים מינוס מיסים, שישמרו בקרן מיוחדת ויפתח על ידי הילדים המשותפים בהגיעם לגיל 18. כנראה שבמציאות הארצישראלית של היום, במקום לסמוך על יאיר לפיד, רצוי להיות מאובטחים או לפחות להתפרסם בזכות ריאליטי המוקדש כולו לרווחת הילידם, ואם לא אז לפחות איזה קמפיין קטן.

על גבול הדוקומנטרי

כמו כל ריאליטי טוב המקיים את השילוש הקדוש: וילה מפנקת, תחרויות אקסטרים וטראש איכותי, גם "עד סוף העולם" נפתח בסצנה של חבורת גברים עילגים לצד נשים בעקבי סיכה מחודדים, המהדסות בהצלחה חלקית על דק העץ המחורץ המוביל לחוף המבטחים. את כל המראה המוכר הזה מלווה פס קול סטריאוטיפי של נשים המזרזות את גרושיהן משל היו אלה עדר כבשים מרדניות. כואב, לא נעים, אבל לא משהו שלא ראינו או שמענו בעבר מג'ניפר (אני תמותי) סנוקל והיפות שלה. קצת אחרי שאביב אלוש, שמקפיד בעקביות על הנחייה בסגנון הסחבקיזם, הסביר את הלכות המשחק וציין פעמיים כמה הוא מתרגש, התחוללה ההפתעה הגדולה. הציפיות לתוכנית טראש התחלפו בעניין רב בזכות כנות ששידר כל אחד מנושאי הגט. חוץ מנטלי ושוקי סטאר, חרדים לשעבר שהכירו ונישאו בשידוך; וחלי ואורי, שבמהלך נישואיהם מצאו עצמם מתמודדים עם היותו של אורי ביסקסואל, כל שאר הזוגות עושים, נכון לעכשיו, רושם של זוגות מן המניין. משהו במישור הלבבי שלהם השתבש אי שם במהלך הנישואים, משהו שכנראה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו במהלך החיים ביחד. למעשה, שלב הסיפורים האישיים שהיווה את ההיכרות הראשונה שלנו הצופים עם כל אחד מהזוגות, היה כה שונה מתעודות הזהות הפומפוזיות והמוגזמות המאפיינות תוכניות ריאליטי נוסח זוג מנצח VIP, עד כי לפרקים זה הרגיש כמו דוקומנטרי איכותי המדבר על קשיי הזוגיות ולא כמו עוד תחרות מלחמתית שבסופה ניצב פרס. 

הרגיש כמו דוקומנטרי איכותי. מתמודדי "עד סוף העולם" (צילום: תום זואילי)

בשונה מתוכניות ריאליטי המציבות זה לצד זה מגוון טיפוסים ודמויות מעולמות שונים ומנוגדים, משהו בעריכה המרוככת של התוכנית, בתמונות הסטילס, בעדויות הלא חושפניות או מביכות, ובדמויות הלא מגוחכות - לוקח את "עד סוף העולם" לכיוון שונה ואיכותי יותר, כזה שלא מעורר כבר בהתחלה אנטגוניזם מובהק. ובכל זאת, תחרות זו תחרות, וכדי להשיט אותנו בנעימים אל הרגע שבו תהפוך האידיליה לקן צרעות של אנשים מותשים שלא מוכנים להפסיד בשום מחיר, המשימה שפתחה את התחרות: הכנסת כל התכולה הרצויה למשך השהות בווילה אל תוך תיבה משותפת בינונית לגודלה, נועדה לייצר מתח ראשוני בין בני הזוג לשעבר ולהראות לנו הצופים את מאזן הכוחות. ובמילים אחרות - מי כלבה ומי סמרטוט. בתוך אותה סיטואציה בעייתית, שבה נאלצו בני הזוג לשעבר להחליט כמה קוסמטיקה תיכנס לתיבה על חשבון כפכפים (לדוגמא), נשזרו בצורה נבונה סיפוריהם האישיים שעוררו קשת רחבה של רגשות ונקודות למחשבה. עצוב לחשוב על זוג צעיר שנכפה עליו להנשא לאחר חמש פגישות, ועל אישה שלא מרגישה כלום כלפי מי שעתיד להיות בעלה -משוכנעת על ידי אמה שככה צריכה להרגיש אהבה. עצוב לחשוב על שימרית שמעולם לא נאהבה באמת על ידי טל בעלה לשעבר או על הנזק שתינוק קטן מחולל לזוגיות שעד לרגע ההפיכה לשלושה היתה איתנה ועמוקה.

אהבה זה כואב

בזמן שכל אחד מהזוגות סיפר על משבר, שיברון לב, גירושים קשים ורגשות אשם, אירחה המחיצה השקופה שהפרידה ביניהם אנימציה מקסימה ותמימה שסיפרה את סיפור אהבתם, פרידתם ולעיתים אף שנאתם וכעסם באיורים הומוריסטיים שובי לב. וכך, בין עדויות זוגיות, אינטרקציה חברתית שעסקה בשאלה האם דוגמן גבר הוא בהכרח הומו (והציתה את קצה החוט שיתלקח בהמשך לסיכסוך מהותי), ושיחה כנה ועצובה בין זואי לדניאל (שמאז גירושיהם מצא זוגיות חדשה ומלאת אהבה), הרגיש הפרק כמו תחילתו של טיפול זוגי משובח על כל מרכיביו: כאב לב, כעס, השלמה וגם תקווה לאיזה קאמבק משובח שיוכיח שאהבה מנצחת כל דבר. רגע אחרי זה הגיע הפרומו לפרק הבא וכלל מריבות, הדחות ובלאגן שלם שהזכיר לנו שבכל זאת מדובר בריאליטי. עכשיו רק צריך להכניס למשוואה את בני הזוג החדשים שנשארו בבית, והרי לנו דרמה במיטבה.

 וילה מפנקת, תחרויות אקסטרים וטראש איכותי (צילום: תום זואילי)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ