חן חדד, עכבר העיר

חייבים להודות - כשהגיעו הדיווחים על כך ש"פארגו" של האחים כהן הופך לסדרת טלוויזיה, נשמע הרעיון מיותר לגמרי. גם התיאור המעורפל, שהבטיח עלילה שתתרחש באותו העולם של הסרט אבל תתמקד בדמויות חדשות, הותיר רושם מפוקפק. בכלל, כל הסיפור העלה את השאלה - למה בעצם צריך בכלל לגעת בסרט הקאלט של האחים משנות ה-90? הסרט שזיכה אותם בפרס האוסקר לתסריט המקורי הטוב ביותר ואת פרנסיס מקדורמנד (אשתו של ג'ואל כהן) בפרס השחקנית הטובה ביותר?

אבל לאט לאט הספק התחלף בסקרנות, והפך את "פארגו" לאחת הסדרות המדוברות של האביב. זאת בעיקר הודות לחשיפה שהכהנים מצטרפים לסדרה כמפיקים בכירים, ושנבחרת הכוכבים המבטיחה כוללת את מרטין פרימן ("שרלוק", "ההוביט"), בילי בוב ת'ורנטון ("האיש שלא היה שם"), בוב אודנקירק (סול מ"שובר שורות"), גלן הוורטון ("פילדפליה זורחת", "מינדי"), אוליבר פלאט ("מזל סרטן"), קייט וולש ("האנטומיה של גריי") והקומיקאים Kee & Peele. שחזור זאת לא מילה גסה

כעת, כשני עשורים לאחר יציאתו של הסרט המקורי, הושק סוף סוף פרק הבכורה של הסדרה, והפתיע בגדול. כל האלמנטים מ"פארגו" הקולנועי נמצאים בשלמותם, לרבות שיחות טלפון ליליות, דיבור מגומגם מתובל ב"או, יה יה" ו"או, ג'יז" וההכרזה הבדויה בסצינת הפתיחה שמדובר בסיפור אמיתי. גם ההקפדה על הצד הויזואלי מושלמת, עם ערימות של שלג, עיסוק באוכל ופנסי מכוניות בכביש החשוך. אלה מזכירים את הסצינה המצויינת מהסרט, שבה הכהנים מסתפקים במסך שחור ושני ריבועים אדומים כדי ליצור מתח סביב הידיעה שמדובר בפנסיה האחורים של המכונית, שמנסה להמלט לאחר שחלפה בתזמון גרוע על פני הפושעים.

היזכרו בסרט המקורי:הסדרה משכילה להשתמש בעולם המוכר מהסרט כדי ליצור את התחושה שרק סטינו מהרחוב שבו התגורר ג'רי (ויליאם ה.מייסי) לבית השכן ברחוב המקביל. הפעם הפוקוס הוא על לסטר נייגארד (פרימן, שמצליח לחקות את מייסי באופן בלתי רגיל), סוכן ביטוח פסיבי אומלל, שעובר עליו יום נוראי במיוחד. אשתו המעיקה שבה להזכיר לו את הקריירה הכושלת שלו ואת הבוז שהיא חשה כלפיו, בריון שהתעלל בו בתיכון נתקל בו ברחוב ומאיים עליו, ואחיו מזלזל בו ומודה ש"אנשים בעבודה מדברים לפעמים על האחים הבכורים שלהם בהערצה, אבל אני לפעמים מספר לאנשים שאתה מת".

לפני שממשיכים לתפניות האלימות הצפויות, עושה רושם שסוד הקסם של "פארגו" – שהופכת קונספט משנות ה-90 לרלבנטי כל כך גם היום – טמון בעובדה שגיבור הסדרה (והסרט) הוא בסך הכל אדם רגיל. הוא עושה הכל כדי להימנע מקונפליקטים אבל סופג השפלות שיגרמו גם (ואולי בעיקר) לאנשים המאופקים ביותר להתקף זעם מהסוג שרואים בחדשות במציאות. הטוויסט הכהני מפיח חיים בפנטזיה רצחנית באמצעות מפגש מקרי בין לסטר ובין גבר אלים, שמתענג על דחיפת אנשים לקצה. ת'ורנטון הוא מעין התגלמות של שטן קטן שמתיישב על הכתף של מי שנקרה בדרכו בדיוק ברגע שהוא עומד להתפוצץ, ולוחש לו לחישות עידוד רצחניות. "מהנסיון שלי, כשאתה נותן לבן אדם לשבור לך את האף, בפעם הבא הוא ישבור לך את עמוד השדרה", הוא אומר ללסטר, ומציע להרוג עבורו את אותו הבריון מהתיכון. לסטר נחרד ומתעקש שרק רצה "לשחרר קיטור", אבל המחשבות האפלות כבר נשתלו במוחו וכשמגיע הרגע לסרב להצעה, המילה "לא" לא נאמרת.

פרימן בטיזר לסדרה:נוסחה חצי-מנצחת הפרק הראשון של "פארגו" מספק איזון אפקטיבי בין הומאז' מעורר נוסטלגיה לסרט ובין חידוש מרענן שלא מצריך צפייה בסרט כדי להנות ממנו. במקביל, הוא גם מחזיר אותנו לימים שבהם אנחנו, הצופים, ידענו הרבה יותר מהשוטרים החוקרים על המתרחש, בניגוד למשל ל"בלש אמיתי", "הגשר" או כל דרמה בלשית אחרת שבה אנחנו מנתחים באובססיביות כל רמז מטעה עד ומגיעים יחד עם הבלשים לפתרון.

ובכל זאת, העובדה שהפרק אורך שעה ובעצם מתפקד כמעין "פארגו 2", מעלה את השאלות - האם הנוסחה תצליח  גם בתשעת הפרקים הבאים, שמסתמנים כ"פארגו" 3, 4, 5  וכך הלאה בסדרה של סיקוולים עם קונספט זהה? גם אם הפיילוט מוצלח, האם באמת אפשר שלא לשחוק את הרעיון? הרייטינג הפושר של הפרק, שעמד על 4.2 מליון צופים לא מבשר טובות להמשך העונה. למרות שהסיכוי לשמור על עניין גם בפרקים הבאים לא גבוה, אין ספק שאוהבי האחים כהן יתנו להם ולצוות שפיתח את הסדרה צ'אנס להוכיח את עצמם, וכמו שאומר הפוסטר במרתף של לסטר, להראות שהם צודקים ושכולנו טועים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ