שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שישי עם טל ברמן: תשדיר בחירות של שעה

תוכנית האירוח החדשה של הערוץ הראשון סובלת מכל הבעיות הצפויות: הגשה מיושנת, כתיבה שאינה מודעת לעצמה וראיונות שלא הולכים לשום מקום. האם לשכת ראש הממשלה מסוגלת להפיק תעמולה מתוחכמת יותר?

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי ערן, עכבר העיר

בראיון שפתח את "שישי עם טל ברמן", תוכנית האירוח החדשה של הערוץ הראשון, הותקל שר הביטחון אהוד ברק בשאלה נוקבת לגבי בקיאותו בתוכניות הריאליטי. לאחר שהקריא ברמן רשימת ציטוטים שממחישה כי הנפוליאון-מאקירוב לא החמיץ אף פרק של האח הגדול, חי בלה לה לנד והיפה והחנון בעשור האחרון, ביקש שר הביטחון להסביר: הוא לא ממש צופה בתוכניות עצמן, אלא רק קורא את הביקורת עליהן. כדי להוסיף אמינות לדבריו, נקב ברק בשמו של מבקר הטלוויזיה שאחראי לידע המרשים שצבר ברזי הז'אנר ("שריר אחד").  

אם בראיון הראשון היה עוד ספק בשביל מה טרחו ברשות השידור למלא את המשבצת של שישי בערב, שנמצאת בתרדמת עמוקה וטרנס-ערוצית מזה כמה שנים, הרי שהמראויינת השנייה חשפה את הקלפים. נועה תשבי, שהגיעה לאולפן על תקן שגרירה-מצייצת של ישראל, ולרגל כניסתה לרשימת "50 היהודים המשפיעים בעולם" של הג'רוזלם-פוסט, הבהירה כי "שישי עם טל ברמן" היא דרכה החדשה והמתוחכמת של לשכת ראש הממשלה להפיץ את המסרים שלה. "אנחנו בארץ יודעים הרבה מאוד פרטים. אנחנו יודעים שאנחנו צודקים, אבל מבחוץ זה לא נראה ככה", שטחה תשבי את האג'נדה. אירוע ה"פלוטילה" ("פה בארץ אומרים 'משט', תיקן ברמן), היה זה שעורר את תשבי מתרדמתה הפוליטית, וגרם לה להבין שיש לצאת למלחמה על הנרטיב בכל האמצעים האפשריים (טוויטר ופייסבוק).

הפצת מסרים בדרך מתחכמת. "שישי עם טל ברמן" (צילום: רפי דלויה)תמונות קשות מצעד התעמולה ההזוי הזה היה עשוי כמיטב המסורת של רוממה: אורות כחלחלים מתחלפים ברקע, כתיבה נטולת מודעת-עצמית, ולהקה שכאילו הוקפאה בזמן בימים בהם יאיר לפיד היה עוד נבוך מהגסויות של עדי אשכנזי. אחרי האייטם הבלתי נמנע עם נכה צה"ל שהפך לאלוף עולם בטניס, הגיעה התוכנית האמנותית, שגרמה לחלק הקודם להיראות כמופת של עשייה טלוויזיונית. אמן הסרטונים הסאטיריים עפר בן-שבת הציג עבודת וידאו ברוח האירועים האחרונים, תחת הכותרת הבלתי-אפשרית "אנסים טובים בכל חור בדרך". ואם זה לא מספיק, הקומיקאית ליטל רונזצוייג הגיעה לספר לברמן על חוויותיה ממכון הכושר, וחשפה שלברמן יש עוד דרך ארוכה לפניו בזיוף צחקוקים ("קוראים לזה גיל העמידה כי זה הדבר היחיד שהם יכולים לעשות בלי שייכאב").

אכן, תמונות קשות, היה נוהג לומר איל קיציס, בימים בהם ארץ נהדרת הייתה חלק בלתי נפרד מארוחות השישי שלכם. אבל מאז, כמו שיודע שר הביטחון, קרו כמה דברים: אלירז שדה נעשה אליל, תוכניות אירוח הפכו למוצג מוזיאלי, על טל ברמן נכפתה גלות ברדיו ורק בערוץ הראשון כלום לא השתנה. בעצם, כמעט כלום. לפני שבועיים כתב מורן שריר, אותו שריר שדרכו מתעדכן שר הביטחון במה שמעסיק את נתיניו, כי השידור הציבורי כבר מזמן איננו "שלכם ובשבילכם". הוא של ראש הממשלה, ובשביל ראש הממשלה. "שישי עם טל ברמן" מוכיחה ששריר צדק. תשאלו את אהוד ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ