חן חדד, עכבר העיר

העונה השנייה של משחקי הכס נחתמה השבוע בפרק עמוס עלילות שכלל כמה וכמה סצינות מרהיבות. אחרי שראינו את האופן המרשים שבו הסדרה יכולה להתמקד בסיפור אחד (או במספר קטן של קווי עלילה), אין מנוס מלהודות שקשה לחזור אחורה לצורת הסיפור הקודמת, שמספקת טעימות קטנות בלבד מהמתרחש בחייה של כל דמות. בכל זאת, הפינאלה סיפקה לא מעט סצינות מרשימות, שבדומה לפרקים קודמים בעונה שפכו אור זו על זו.» משחקי הכס - כל הביקורות והכתבות» אמיליה קלארק היא הנשק של "משחקי הכס"»  משחקי הכס: שר המלחמה החדש» לא רק לגיקים: כולם אוהבים את משחקי כס» גם ב"משחקי הכס" מככבים רומנים בין אחים» מה הופך את "משחקי הכס" לסדרה הכי ממכרת בטלוויזיה? "רבים יודעים שבלעדיך העיר הזו הייתה מובסת, המלך לא יתן לך פרסים וההיסטוריה לא תזכיר אותך, אבל אנחנו לא נשכח". (ואריז לטיריון)

הפרק פותח עם טיריון לניסטר (ומספק דה ז'ה וו לפינאלה של אבודים), שמתעורר רק כדי לגלות שהוא כבר לא יד המלך, ושלא יקבל קרדיט על מנהיגותו ועל הצלת העיר. פייסל לא מסתיר את שמחתו לאיד על מפלתו וזורק לו מטבע כפי שעשה טיריון לזונה שהייתה בחדרו בזמן מאסרו. ביקור נוסף מאת ואריז מאשר שסרסיי היא זו שהורתה להרוג את טיריון, ושברון כבר לא נמצא בעמדה שבה יוכל להגן עליו. "אני מפלצת וגמד", הוא אומר לשאה שמביטה בחתך העמוק שעל פניו, "את צריכה לבקש ממני תשלום כפול". זו הפעם הראשונה שאנחנו רואים את טיריון מרחם על עצמו, ואי אפשר שלא לרחם עליו בתגובה.

בשלב זה שאה מציעה לו את ה"הפי אנד" היחיד שיכול להיות להם ולברוח. עם זאת, טיריון, שטעם לראשונה את טעמו של כוח, לא יכול לוותר על על הפיתוי לשוב ולשחק במשחקי הכס. במובנים רבים, סירובו לתוכנית הבריחה משתקף בסירובו של ת'יאון גרייגוי להצעת הבריחה של מאסטר לווין, בסירובה של סאנסה להצעה דומה מ"הכלב" ובסירובה של דאיניריז להצעתו של סר ג'ורה לברוח מקארת' בפרקים הקודמים. כל אחד מהם עמד בפני ההחלטה האם לבחור בבריחה שתספק להם את האפשרות לשרוד, או לקחת את הסיכון ולנסות להישאר במקום ולנסות לצאת ב"סיבוב הבא" של המשחק כשידם על העליונה. דאיניריז בוחרת באופן טבעי בדרקונים, ת'יאון כצפוי מעדיף כבוד על פני התואר "הגרייג'וי שברח", וסאנסה לא מוכנה לסמוך על אף אחד מלבד עצמה. סירובו של טיריון לברוח ולמצוא טעם בחיים של "אוכל, שתייה וסקס" עם מושא אהבתו, ממשיך להוכיח כי הפנטזיה האמיתית שבסדרה היא לא הדרקונים, המכשפים, או הפנים המתחלפות של ז'אקן הגהאר, אלא הפנטזיה על כוחו של "הפי אנד".

בוחר בכבוד. טיריון ושאה (צילום HBO)ג'ופרי הוא לא ילד שמוותר על הצעצועים שלו". (בייליש לסאנסה)

את מקומו של ה"הפי אנד" תפסה תחזיתה של סאנסה ש"הנוראים ביותר תמיד חוזרים", ובמעלה מלך נערכות חגיגות על חשבונו של טיריון. טיווין תופס את מקומו כיד המלך מבלי להסס או להודות לו, ולורד בייליש מקבל את טירת הארנהאל, אותה טירה שברחה מבין אצבעותיו לאחר שלכאורה הובטחה לו על ידי טיריון, כשניסה לגלות מי מיועציו נאמן לו.

בייליש מממש הבטחה נוספת לאחר שהאלים מאפשרים לג'ופרי להינשא למרג'רי טיירל. סאנסה מרשה לעצמה סוף סוף לנשום לרווחה, אבל בייליש מתקן אותה במהירות, וחוזר על הבטחתו לקת'לין שישיב אותה לביתה. עם זאת, המונולוג שהוא נושא והאופן שבו הוא מביט בה מציפים את התשוקה שלו לסאנסה, שנראית בעיניו כגרסה הצעירה של אמה, וכך באופן מעוות משמשת עבורו כהזדמנות שנייה להשיג את האישה בה היה מאוהב כל השנים. 

נושמת לרווחה. סאנסה (צילוםHBO)"אבי מת ולהורה היחיד שנותר לי אין זכות לקרוא לי חסר אחריות". (רוב לקתלין)

לא לעתים קרובות אפשר להשוות בין ג'ופרי ורוב סטארק, אולם הדבר מתבקש הודות לשינוי שחל ברוב בפרק הנוכחי. ג'ופרי ורוב נתנו את מילתם לשידוך שנקבע עבורם לטובת הממלכה, ובעוד אין הפתעה בכך שהמילה של ג'ופרי לא שווה דבר, העובדה שרוב מפר את הבטחתו משנה לא מעט. "מלך חייב לשמור על מילתו", אומר ג'ופרי בהעמדת הפנים שהוא מספק לקהל שבאולם, והרחק משם קתלין אומרת לרוב "נתת את המילה שלך". קתלין מנסה ללמד אותו שיעור על ההבדל בין אהבה ותשוקה, אבל רוב, שנבגד על ידי האנשים שאהב (ובהם אמו ששחררה את ג'יימי לאניסטר ות'יאון גרייג'וי אותו תפש כאח), מוותר סוף סוף על האפשרות להיות גיבור שמכבד את מילתו ושבועותיו, ודואג אך ורק לעצמו כשהוא נישא לטליסה. אין ספק שמדובר במעשה שמסכן בכך את חייו ואת חייו אנשיו, אך מדובר בשיאו של התהליך שמרחיק את רוב מהאיש שהיה אביו, לטוב ולרע.

בעוד רוב נישא באושר ועושר, וינטרפל עולה באש. הנאום של טיריון בפרק הקודם מהדהד בדמותו הקריקטוריסטית של ת'יאון שעושה כל טעות אפשרית עד הרגע האחרון, ומנסה לשכנע את אנשיו להלחם למוות עבור כבוד, ונשים שימלמלו את שמם בין הסדינים. "חשבתי שהוא לעולם לא ישתוק", אומר אחד מאנשיו לאחר שהסגן שלו חובט בראשו ומספק את הרגע המוצלח של הפרק במילים: "זה היה נאום טוב, לא רציתי להפריע". החיוך נעלם ברגע שמקלו ננעץ במאסטר לווין, ובראן וריקון נותרים ללא דמות אב נוספת מבית סטארק בסצינה נוגעת ללב.

עושה כל טעות אפשרית. ת'און (צילום HBO)"אם זה חלום, אהרוג את מי שינסה להעיר אותי". (חאל דראגו לדאיניריז)

על רגע נוגע ללב נוסף בפרק חתומה דאינריז, שנאלצת להתבונן בחיים שהיו יכולים להיות לה עם חאל דראגו ובנם הקטן, ולבחור במציאות. דמותה סוף סוף זוכה לנפח רב יותר, ולצד הסצינה בה הדרקונים שולחים דרכה להבות, והחלטתה לכלוא בחיים את דאקסוס ואחת מנשותיה, היא יוצרת ציפיה לקורותיה בעונה הבאה. בהמשך לדרקונים, הפנטזיה ממשיכה לתפוס מקום נרחב בעונה הנוכחית עם הרגע המרשים בו ז'אקן הגהאר מחליף את פניו ומעניק לאריה את המטבע בעזרתו תוכל למצוא אותו בשנית. השיא נרשם כשמעבר לחומה צופה סאם במהלכים הלבנים ומשרתיהם הזומבים, ומבין שבממלכה יש בעיות גדולות הרבה יותר ממשחקי כוח, אינטריגות משפחתיות ומלחמות על כס מברזל.

בוחרת במציאות. דאינריז עם חאל דראגו (צילום HBO)מבט לאחור על העונה השנייה מראה לא מעט הבדלים בינה ובין העונה הראשונה. יש הטוענים שמדובר בעונה מורכבת ומטרידה יותר מקודמתה, ואחרים גורסים שהעונה הנוכחית הוכיחה ש"משחקי הכס" היא אופרת סבון לכל דבר, שמתרכזת ברומנים ומאבקי כוח משפחתיים במסגרת של פנטזיה. בין אם מדובר בצופים שהלכו לאיבוד בין קווי העלילה הרבים, ובין אם במעריצים שנהנים מהדיאלוגים החדים וההתרחשות האינטנסיבית, אין ספק שהעונה סיפקה גם הפעם עלילה פרובוקטיבית ומפתיעה. בהתאם, פרק סיום העונה סחף את הצופים גם הפעם, ושבר שיא עם 4.2 מליון צופים - הרייטינג הטוב ביותר של הסדרה אי פעם, לפחות עד העונה הבאה שתיפתח באביב 2013.פרק סוחף. "משחקי הכס":

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ