"משחקי הכס": שר המלחמה החדש

הפרק הלפני אחרון בעונה השניה, שנכתב על ידי ר.ר. מרטין עצמו, הוא חגיגה מרשימה ויזואלית של סיפור אחד בלבד בו מככב המלך האמיתי של הסדרה: טיריון לניסטר. חן חדד עוקבת

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

מרבית הדמויות במשחקי הכס זזו על לוח השחמט של הסדרה רק בכדי להביא אותן למקום הזה ולזמן הזה בקרב המדובר של העונה. מנאום הקרב של טיריון ועד "חדר הרצח" של סרסי, הפרק, שנכתב על ידי מחבר הספרים ג'ורג' ר.ר. מרטין, הוא חגיגה של רגעים מרשימים ויזואלית והן עלילתית. במידה רבה, ההחלטה להיצמד לסיפור אחד בלבד ולמקום אחד בלבד משקפת היטב את אווירת המצור שהוטל על הטירה, ואת הטון הקלסטרופובי של המתרחש בפרק.

» משחקי הכס - עכבר העיר» "משחקי הכס": הבריחה הגדולה» לא רק לגיקים: כולם אוהבים את משחקי כס» גם ב"משחקי הכס" מככבים רומנים בין אחים» מה הופך את "משחקי הכס" לסדרה הכי ממכרת בטלוויזיה? "אם העיר תיפול, סטאניס ישרוף כל לניסטר שהוא יכול למצוא. כמובן שאני מפחד". (טיריון לשאה)על רקע ההתרחשויות בשדה הקרב, כל דמות בסדרה נדחפה עד לקצה הגבולות והיכולות שלה וחשפה כמה רחוק היא מוכנה ללכת כאשר דוחקים אותה לפינה. בראש ניצב כמובן טיריון לניסטר, שנשא את הפרק על כתפיו באופן מרשים ומדוייק. לצד העובדה שמדובר באחת הדמויות המוצלחות, הקומיות והמבריקות של הסדרה, הפרק סיפק נפח מחודש לדמותו ולכוחות המניעים אותו.

רגע לפני הקרב, טיריון שוכב במיטה עם שאה ואומר לה שהוא מוכרח לצאת ולהילחם מאחר שהוא לניסטר. ההצהרה הזו אינה ברורה מאליה, מאחר שטיריון במובנים רבים סולד מבני משפחתו. החל מהשנאה היוקדת בינו ובין סרסי (שמאשימה אותו במות אמה עם לידתו), הקנאה בג'יימי (טיריון הודה בעבר שנערות היו שואלות על "אחיו הנאה" רגע לאחר שצחקו על מראהו), והאכזריות המחרידה מצד אביו (שסיפר לו שהבחורה לה נישא היא זונה, ושלח את חייליו לאנוס אותה בזמן שהוא מאלץ אותו להסתכל). אין זה טבעי שטיריון ישלים עם חובותיו כלניסטר. בכל זאת, כפי שהודה בפרק הקודם, טיריון מרגיש לראשונה את הכוח שיש בידיו ורוצה להמשיך לשחק במשחקי הכס. יותר מכך, ההכרזה כי הוא לניסטר אינה טמונה באופן בו הוא תופס את עצמו אלא באופן שבו ייתפס על ידי סטאניס, "שישרוף כל לניסטר שהוא יכול למצוא".

סיבה לכעוס על המשפחה. טיריון מספר על נישואיו. מתוך "משחקי הכס": למעשה טיריון יוצא להגן על העיר אך ורק בגלל שזה מה שהוא יודע לעשות הכי טוב: לשרוד. בניגוד למשפחתו, יכולת ההישרדות שלו לא מחקה את ההומניות שלו. בהתאם, בעוד על פניו של ג'ופרי עולה חיוך ו"הכלב" משותק מפחד אל מול האש (טראומה שטמונה בצלקות שעל פניו), טיריון מביע הלם מהאפקטיביות האכזרית והזריזה של האש הירוקה, שמעלה את תוכניתו ואת אנשיו של סטאניס באש. מהר מאוד, "הכלב" נושא את הנאום הקצר והיעיל: "Fuck the Kingsguard, Fuck the city, Fuck the king”, ונסוג. גו'פרי מנצל את ההזדמנות הראשונה לברוח. טיריון הופך למנהיג הטבעי וקורא לאנשים לא להלחם עבור זהב או תהילה, אלא בפשטות עבור הישרדותם. "אלו אנשים אמיצים שדופקים על דלתנו, בואו נלך להרוג אותם!" הוא אומר (ואנחנו אומרים: האמי בדרך).

בדרך להרוג. טיריון לניסטר (צילום HBO)"דמעות הן לא הנשק היחיד של אישה. הנשק הטוב ביותר הוא בין רגלייך". (סרסיי לסאנסה)גם ללא חרב או מקום בשדה הקרוב, סרסי לניסטר הייתה חתומה על הרגעים המהפנטים של הפרק. בדומה לצופים, גם היא שמעה על מפלתו של המלך המשוגע כאשר רוברט זכה בכס הברזל, ומודעת היטב לסיפורים על אנשים שנשרפו בעוד בחיים, נשים שנאנסו ותינוקות שנרצחו. בניגוד לטיריון, עבור סרסי הישרדות פירושה לא לעבור את החוויות הקשות הצפויות לה ולילדיה במידה שסטאניס יכבוש את העיר, והיא מתכוננת מראש עם רעל שיביא למותה. לצידה ניצב שומר שאמור כביכול להגן על הנשים (אותו שומר שערף את ראשו של נד סטארק בעונה הראשונה), ונחשף לאחר כמה כוסות יין כמי שיבחר עבורן במוות על פני אונס במקרה של תבוסה.

מאז שהיא רוקמת את תוכנית ההתאבדות-רצח שלה ושל הנשים בחדר, סרסי מתעללת פסיכולוגית בכל מי שנמצאת סביבה, ובראשן, שק החבטות של מעלה מלך: סאנסה סטארק. סרסיי מתייחסת בבוז לתפילותיה הנאיביות של סאנסה ומתגרה בה ככל האפשר. "דמעות הן לא הנשק היחיד של אישה. הנשק הטוב ביותר הוא בין רגלייך", היא מעבירה לה שיעור קצר ב"עובדות החיים", ומיד לאחר מכן מודה שאותו "הנשק" הוא למעשה מה שמהווה את האיום הגדול ביותר עבורן ברגע המפלה.

מתעללת פזסיכולוגית. סרסי לניסטר (צילום HBO)סאנסה מצידה, שורדת כמו בת סטארק, מה שאומר שהיא לא מוכנה לוותר על ערכיה עד הרגע האחרון. אולי היא "היונה הקטנה" של סרסי, וה"ציפור הקטנה" של "הכלב", אבל הפרק מראה כמה שהתפתחה מאז שנשבתה על ידי ג'ופרי. היא עונה בסרקזם לטיריון, מרגיזה את ג'ופרי עם דיבורים על רוב, ומראה תעוזה ומנהיגות כשהיא מלכדת מחדש את הנשים לאחר בריחתה של סרסי. כש"הכלב" מציע לה לקחת אותה הבייתה לוינטרפל, היא מביטה בבובה שנתן לה אביה. נד העניק לה את הבובה כאשר הגיעו למעלה מלך, ובזמנו היא קיבלה אותה בגסות רוח ואמרה לו כי לא שיחקה עם בובות מאז שהייתה בת שמונה. כשהיא מביטה בבובה ומסרבת להצעתו של "הכלב", נדמה שהיא למדה כמה לקחים מאביה ולא מוכנה לבטוח באף אחד מלבד עצמה.

"הקרב נגמר. אנחנו ניצחנו". (טיווין לסרסיי)סטאניס, בניגוד לג'ופרי, לא נסוג בעקבות התבוסה הקשה אל מול האש הירוקה, אלא הוא הראשון שיוצא להלחם ולפלס את דרכו אל הטירה. מצד שני, חששותיה של סרסי ביחס למעשים האכזרים שינקוט בהם כאשר יכבוש את הטירה מקבלים תוקף כשסטאניס לא מצטער על חייליו הנאמנים שמתו באכזריות יוצאת דופן (הודות לאש הבוערת גם מתחת למים), ובהם בנו של דאבוס שרגע לפני כן הביע את אמונו המוחלט בנצחונם. כאשר אחד מחייליו המפוחדים אומר לו, "מאות ימצאו את מותם", אם ימשיכו ליבשה, הוא עונה לו בקור רוח "אלפים".בסופו של דבר סטאניס נאלץ לסגת ונגרר משם בכוח על ידי חייליו, טיריון נבגד ונפצע אנושות (על ידי סר מנדון מור, המשמש כאחד משומריו של ג'ופרי),  וסרסי עומדת להרעיל את עצמה ואת בנה. רגע אחרי שהיא מספרת על גור האריות ששואל אם יהיה חזק כמו אביו, סרסי זוכה לתשובה בדמותו של אביה טיווין שמתפרץ אל הטירה. ממהלך האירועים ומהגעתו של סר לורס (אביר הפרחים) אפשר להסיק שלורד בייליש כרת ברית עם בית טיירל שסיפקו לבית לניסטר את החיילים שהכריעו את הקרב.

הצלה בלתי צפויה. טיווין לניסטר וחייליו (צילום מסך)עם פרק אחד בלבד לסיום העונה, זמן המסך הנרחב שניתן למתרחש במעלה מלך מעלה את השאלה האם נזכה לראות את המשך קו העלילה בפינאלה, או שפרק הסיום יוקדש כולו לדמויות האחרות. כך או כך, אין ספק שפרק סיום העונה יהיה עמוס אירועים לא פחות מהפרק הנוכחי. בהתאם, הפרק יהיה ארוך בעשר דקות מהפרקים הרגילים ויוכיח ודאי בשנית שהמוטו האמיתי של העונה טמון באמירה המפוכחת של סאנסה: "הנוראים ביותר תמיד חוזרים".מעלה מלך סוערת. מתוך "משחקי הכס":

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ