"משחקי הכס": הבריחה הגדולה

בפרק השמיני של "משחקי הכס" החוב של ז'אקן הגהאר לאריה הושלם, סרסיי מגלה את חולשתו של טיריון, בריאן וג'יימי בורחים אל הלא נודע בעזרתה של קתלין ות'יאון ממשיך לקבל כתף קרה מהמשפחה. חן חדד עוקבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרק 8 - הנסיך מווינטרפל: הספירה לאחור ממשיכה עם עוד שני פרקים בלבד שנותרו עד תום העונה השנייה של משחקי הכס. בינתיים קיבלנו פרק מאופק יחסית, שכולו הכנה לקרב הגדול שעתיד להתרחש בפרק הבא (שתסריטו נכתב על ידי ג'ורג' ר.ר. מרטין, מחבר הספרים).» משחקי הכס - עכבר העיר» לא רק לגיקים: כולם אוהבים את משחקי כס» גם ב"משחקי הכס" מככבים רומנים בין אחים» מה הופך את "משחקי הכס" לסדרה הכי ממכרת בטלוויזיה? 

"אני אפגע בך. יבוא יום שתחשבי שאת בטוחה ומאושרת, ושמחתך תהפוך לאפר בפיך" (טיריון לסרסיי)

רגע לפני שהקרב מגיע לחומות, מעניין לראות את השינוי שחל בכמה מהדמויות המסקרנות של הסדרה. בעונה הקודמת הכריזה סרסיי לניסטר "כאשר אתה משחק במשחקי הכס, אתה מנצח או שאת מת". מבט על דמותה בשלב זה של העונה מראה שהיא אכן ניצחה בהרבה מובנים, אבל הנצחון הוא חלקי וזמני בלבד. מצד אחד היא קיבלה את מבוקשה, המלך רוברט כבר לא בתמונה ובנה ניצב על כס המלכות, אבל מצד שני ג'יימי לא לצידה, היא מבינה עד כמה הבן שלה פסיכופט, בתה הקטנה נלקחה ממנה והיא תמיד נמצאת כמה צעדים מאחורי טיריון.

בהתאם, הסצינה בה היא קורנת מאושר לאחר ש"גילתה" סוף סוף את חולשתו של טיריון, חושפת למעשה את חולשתה. היא מתגרה בו בהנאה גלויה, וכאשר המבט החרד שבעיניו מתחלף בהקלה אל מול רוז האומללה טיריון מבין שסרסיי, בדומה לג'ופרי, לא מעריכה נכון את המתרחש סביבה ואת המידע שהיא מקבלת. החל מתחילת העונה היא מתכחשת למלחמה המתקרבת, לא מכירה בכוחם האמיתי של רוב וסטאניס ולא רואה את התמונה הגדולה.

נהנית לראות את טיריון סובל. סרסיי לאניסטר (צילום: HBO )

לטוב ולרע, אמהותה מכריעה בסופו של דבר את סרסיי. "אל תאהבי אף אחד מחוץ מילדיך" הכריזה בפני סאנסה בפרק הקודם, ולמרות תחושות האשם על כך שאכזריותו של ג'ופרי היא המחיר שהיא משלמת על חטא מערכת היחסים גם ג'יימי, שום דבר לא יעצור אותה מכדי להגן על ילדיה. נושא היחסים בין אמהות וילדיהם שב ועולה במהלך הפרק. בקצה האחד ניצבת דאינריז שלא מוכנה לברוח מקארת' ללא ילדיה, ובקצה האחר ניצבת קתלין שהקריבה את יחסיה עם בן אחד עבור סיכוי קטן שתזכה לראות את בנותיה. ברגע שרוב הנבגד אומר לשומרים שידאגו לשמור עליה יום ולילה, ברור שהיא איבדה במובנים רבים ילד נוסף.

היחידה שנותרה נאמנה לה היא בריאן שמוציאה את תוכניתה לפועל ומבריחה את ג'יימי למעלה מלך. השניים נכנסים לנעליהם של יייגריט וסנואו ומשמשים כצמד הקומי של הפרק, וג'יימי נותן פייט ראוי להתגרויות המיניות של ייגריט. בפרק הקודם הייתה זו ייגריט שתהתה בקול אם אנשי משמר הלילה מבלים את זמנם אחד עם השני, עם כבשים או עם עצמם, וכעת ג'יימי ממשיך עם אותן הבדיחות ושואל את בריאן "הכרת הרבה גברים? נשים? סוסים?". זוג קומי נוסף שהשאיר את חותמו על הפרק הם טיריון וברון, שהחלו להרגיש קצת יותר מדי בנוח זה עם זה, וסיפקו מריבות של זוג נשוי עם פאנץ' ליינים מכל עבר.

זוג מוזר חדש בשטח. בריאן וג'יימי (צילום: HBO)

על רקע משחקי הכוחות, הבגידות והאינטריגות המשפחתיות, העונה סיפקה מקום רב גם לזירה הרומנטית. בזמן שטיריון הנסער רץ לראות את שאה ומצהיר שהוא "יהרוג בשבילה", הרחק משם משתקפים דבריו באלה של סר ג'ורה, שמכריז בפני דאיניריז שהוא מוכן "למות בשבילה", וההבדל בין שתי מערכות היחסים מסתכם במילים הללו. רוב מצידו, מוכן לסכן הכול עבור טליסה, והשניים נכנעים סוף סוף למתח המיני ומספקים סצינת סקס שמשכיחה מהם ומאיתנו את תלאות המלחמה.

"אל תמות כל כך רחוק מהים" (יארה לת'יאון)

בעוד הקירבה הרגעית שנרקמה בין טיריון וסרסיי בפרק הקודם לא השפיעה על השנאה שהאח והאחות חשים זה לזה, משחקי הכוחות בין ת'יאון ויארה מפנים את מקומם לרגע נוגע ללב. הרבה לפני שיארה הגיעה לווינטרפל, ת'יאון הבין את הטעות שעשה והורה להרוג את העורבים ולהשיב את השליחים כדי שדבר מותם של בראן וריקון לא יגיע לרוב. הטיעון היחיד של ת'יאון להגנתו הוא ש"הם הבטיחו" שלא יברחו, ואי אפשר שלא להיזכר בכך שבפרק הקודם התגאה ת'יאון בכך שכאשר הגיע לווינטרפל כילד, הבטיח לא לברוח - ושמר על מילתו. החלטתם של בראן וריקון להפר את ההבטחה ולברוח מתוארת על ידי יארה כאמיצה, ומאירה למעשה את ההחלטה שלו שלא לברוח בזמנו.

ת'יאון מצפה מיארה לשני דברים: שתביא עמה חיילים שיסייעו לו לשמור על ווינטרפל, ושתפגין הכרת תודה. כצפוי, הוא נוחל אכזבה בנוגע לשניהם. יארה לא מתכוונת לספק את הטפיחה על הכתף שהוא כל כך רוצה, ולא מהססת להכריז בפניו "אתה חלש ואתה טיפש". בכל זאת, קשר הדם בינה ובינו חזק מספיק והיא מנסה לגרום לו לשוב עמה הביתה, להציל אותו מאנשי הצפון ומעצמו. "שנינו אהבנו את אימנו" היא אומרת ומנסה ללחוץ על הנקודות הרגישות שבו, אבל ת'יאון, שלכוד עמוק בתוך הקורים שטווה סביבו, לא מוכן לוותר.

לא מפסיק לספוג אכזבות. ת'יאון גרייג'וי (צילום: HBO)צילו המאיים של רוב סטארק לא מפחיד רק את ת'יאון אלא גם את טיווין שמכריז כי רוב יסכן כל דבר בכל זמן כי הוא לא יודע מספיק כדי לפחד. מאחר שטיווין סבור שהדרך היחידה שלו לקבל יתרון בקרב מולו הוא לתקוף בהפתעה את צבאו, הוא יוצא לדרך. אריה נותרת מאחור - ומביטה כיצד ההזדמנות לנקום בו חומקת בכל מובן מבין אצבעותיה. חוכמתה מוכיחה את עצמה שוב, כאשר היא בוחרת בשמו של ז'אקן הגהאר עצמו כשם השלישי והאחרון ברשימה שנתן לה, ולא מותירה לו ברירה אלא לעזור לה ולשאר האסירים בהארנהול. כך, במקום לקבל עוד רצח אחד בחסותו, היא זוכה במותם של כל שומרי החומה ויוצאת שוב לדרך.

הציצו לפרק הבא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ