"משחקי הכס": המלך האמיתי של העונה נחשף

בעוד ת'יאון גרייג'וי מוכיח שמילתו לא שווה כלום, ג'ון סנואו מפגין את ערכיו ומוסריותו. גורלו של ג'יימי לניסטר נחרץ, ודאינריז מבינה את המשמעות של אמהות. חן חדד עוקבת

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

שלושה פרקים בלבד נותרו לסיום העונה השניה של משחקי הכס, והאקשן של הפרק הקודם פינה את מקומו לפרק מצוין נוסף, שמעניק נפח לדמויות ומאפשר לכל אחת מהן להציג את המתח בין נאמנות ואופורטוניזם. » משחקי הכס - כל הביקורות והכתבות » "משחקי הכס": עריפות ראשים ומשחקי כוח» "משחקי הכס" חוזרת: אז מה היה לנו?» כולם אוהבים את "משחקי הכס"

"אני אפגע בהם, אבל לא אהרוג אותם". (ת'יאון גרייגרוי למאסטר)בשלב זה כבר אפשר לומר בבירור שת'יאון גרייג'וי הוא הדמות הדומיננטית ביותר בעונה. בניגוד לדמויות מרכזיות אחרות שמפציעות לרגע בכל כמה פרקים ומיד נעלמות, סיפורו תפס עד כה מקום משמעותי ורציף. הפוקוס עליו מעניין, מאחר שהוא לא דמות שנואה כמו ג'ופרי או אהובה כמו אריה או סאנסה. האמביוולנטיות  של דמותו היא בדיוק מה שהופכת אותו לאחד הגיבורים המעניינים של העונה.

ת'יאון משווה בין מעשיו כילד ובין בראן וריקון, ומזכיר למאסטר שכשהגיע כשבוי לווינטרפל הבטיח שלא יברח, הוא שמר על מילתו. למרות זאת, אותו קוד של כבוד שהוא מתהדר בו שייך לילד שגדל שהיה תחת גג בית סטארק, וכבר אינו חלק מהאדם הנואש שמוכן לעשות הכול כדי לזכות בהכרה כמנהיג ובאישור מצד משפחתו הביולוגית. בהתאם, הבטחתו שאם ימצא אותם לא יהרוג אותם, חסרת ערך כבר ברגע שהמילים יוצאות מפיו. ואכן, רגע לאחר שחיבתו של ריקון לאגוזים מסתמנת כזו שתוביל למותם של שני הבנים, ת'יאון מוכיח שמילתו אינה שווה דבר, ומציג בפני וינטרפל את העונש על בגידה בו: גופות של שני ילדים שרופים. אין ספק שהמחזה המחריד מותיר את חותמו, אולם כשחושבים שוב על הגופות שלא ניתן לזהות ועל המבט החרד של ת'יאון לאחר שהביט בהן, קשה שלא לראות בכך מניפולציה. יותר מכך, אם יש דבר אחד שרשת HBO ו"משחקי הכס" הוכיחו במהלך שתי עונותיה, הוא שאין להן קווים אדומים בכל מה שקשור לגורלן הטראגי של הדמויות. בהתאם, אם בראן היה שורף באכזריות בלתי נתפסת את הילדים, קשה להאמין שיוצרי הסדרה היו משאירים זאת על רצפת חדר העריכה.

מילתו לא שווה דבר. ת'יאון גרייג'וי (צילום HBO)"אני יודע איך לעשות את זה. אתה לא יודע כלום ג'ון סנואו". (ייגריט לג'ון סנואו)ג'ון סנואו מהווה ניגוד קיצוני לת'יאון בכל מובן. למרות שתמיד נשא איתו את התואר "הממזר" לבית משפחת סטארק, הוא נשאר נאמן לערכים המוסרים שגדל עליהם. בניגוד לתאוות הסקס המתפרצת של ת'יאון, הוא שומר על שבועת הפרישות ועל ההורמונים תחת שליטה. הפער בין החינוך הקרבי והמוסרי של סנואו ובין החינוך המיני שלו, הופך את הקשר שנרקם בינו ובין  ייגריט לקומי, כשהיא מכניסה להילוך גבוה את "אמנות הפיתוי" וגורמת למבוכה להתפשט על פניו. הבעתו מוכיחה לה שהשינה בכפיות הייתה הדבר הכי קרוב למגע פיזי שהיה לו עם אישה, ומשמשת עבורה כנשק מילולי.

ייגריט עוברת משיחות סקס לשיחות מלחמה ושלום, שחוצות את גבולות המסך ונשמעות מאוד מוכרות מהפוליטיקה של ימינו. "פלשנו ל'אדמה שלכם", היא אומרת, "אנחנו היינו כאן כל הזמן, ואתם הגעתם יום אחד, שמתם חומה וקראתם לאדמה שלכם". השיחות על פוליטיקה, סקס ופנטזיות על חופש, עושות את שלהן ורגע קטן של היסוס הספיק לה כדי לברוח. סנואו מוצא את עצמו מוקף, ומתחרט ודאי שלא קיבל את הצעתה.נאמן לערכיו המוסריים. ג'ון סנואו וייגריט (צילום: HBO)"הוא היה צייר, צייר שהשתמש רק בצבע אדום". (ג'יימי לאלטון לניסטר)האדיקות שבה סנואו מכבד את שבועותיו לא נראית מגוחכת רק בעיני ייגריט, אלא ממשיכה להיראות לא רלוונטית למשחקי ההישרדות בנאום הקצר שמספק ג'יימי לניסטר. "הם גורמים לך להישבע, ולהישבע... ולא משנה מה אתה עושה, תמיד תשבור שבועה כזו או אחרת", הוא אומר בבוז לקת'לין לאחר נסיון הבריחה הכושל. באותו הקשר, קשה שלא להצטער על כך שנד סטארק לא הוריש לבניו רק ערכים של כבוד ונאמנות, אלא גם את חוסר היכולת להעריך את יריביהם כראוי (שעולה גם בדבריה של סרסי לטיריון, המזכירה את טיפשותו של נד שהחליט בזמנו להתעמת איתה על גילוי העריות). בהתאם, הלסת נשמטת כאשר רוב לא חושב פעמיים לפני שהוא מציע שהדודן מבית לניסטר יחלוק את אותו התא עם ג'יימי.

למרות שבתחילה נראה שג'יימי מסתפק בסיפורי מלחמה פיוטים ("זה כמו להיכנס לחלום, ואז לגלות שהחלום יותר מציאותי מהחיים שאתה חי", הוא אומר), כבר במהלך השיחה ברור שגורלו של הדודן נחרץ. לאחר שנתפס, ג'יימי מבין שהוא לא עומד לשרוד את הלילה. הוא לוחץ על הנקודות הרגישות ביותר של קת'לין ומשמיץ את יחסיה עם נד סטארק. נדמה שהוא עושה זאת כדי לגרום לה להתפרץ ולערוף את ראשו. השאלה הגדולה היא אם קת'לין תרשה לעצמה לנקום בו או תשתמש בו כקלף מיקוח עבור אריה וסאנסה.

לא ישרוד. ג'יימי לניסטר (צילום HBO)"את חושבת שהייתי מגיע לאן שהגעתי אם הפסדתי אי פעם בקרב?" (טיווין לאריה)בזמן שג'יימי משתמש ב"שיחת הנפש" עם דודנו בכדי להתקרב אליו  ולהרוג אותו, סרסי מרשה לעצמה להיחשף בפני סאנסה, ומספרת על יחסיה עם המלך רוברט. גם טיווין מנהל שיחה אינטימית עם אריה על האופן בו היה רוצה להיזכר. למרות שהשיחות הללו מאפשרות לשלושתם לחשוף צד רגיש ואנושי, אין ספק שכל אחד מהלניסטרים לא יהסס לדרוס את מי שמולם כדי לעשות את מה שהם עושים הכי טוב: לדאוג אך ורק לעצמם.

בעוד הדודן שילם את הקרבה לג'יימי במחיר חייו וסאנסה נזהרת במילותיה לסרסיי, נדמה שאריה מרשה לעצמה להרגיש יותר מדי בנוח עם טיווין. היא מפגינה יתר אינטליגנציה, חושפת יותר מדי פרטים על עצמה ומכוונת אליו את סכינה מאחורי גבו ללא תוכנית ממשית. בכל זאת, התושיה ועזות המצח שהיא מפגינה הן בדיוק התכונות שגורמות לטיווין לחבב אותה, והוא מתייחס אליה באבהיות ואף אומר לה שהיא מזכירה לו את בתו.

בסופו של דבר בני משפחת לניסטר נאלצים למצוא אוזן קשבת גם אחד בשני, ובאחת הסצינות המוצלחות של הפרק, סרסיי מודה בפני טיריון שהאכזריות של ג'ופרי נראית לה כמחיר שהיא משלמת על חטא מערכת היחסים גם ג'יימי. למרות שטיריון מנסה לעודד אותה, השנאה ביניהם והזהירות שהם נוקטים אחד כלפי השני, הופכת את הרגע ללא נוח, הן עבור שניהם והן עבור הצופים.משפחה מורכבת. מתוך "משחקי הכס":

"הובלתי את אנשי מהשממה האדומה לתוך בית המטבחיים". (דאינריז לסר ג'ורה)שאלות על נאמנות מול הישרדות ממשיכות לעלות גם בין שערי קארת'. דאניריז מפנימה את הדברים שנאמרו לה על ידי מלך התבלינים, ומבינה שאין אף אחד שתוכל לבטוח בו. היא לא חלק מבית טארגריין, מרבית הדות'ראקים פנו נגדה ואנשי ווסטרוז כלל אינם יודעים שהיא בחיים. סר ג'ורה אומר לה: "תבטחי בי", וברור שמה שהוא מבקש ממנה הוא "תאהבי אותי". דאיניריז מבינה במהירות מהי השיחה האמיתית שמתנהלת מתחת לפני השטח, ומבהיר לו שאין בחייה מקום יותר לאמון או בן זוג. "את צעירה מדי", אומר לה ג'ורה, "ואתה יותר מדי מוכר" היא עונה.

המהפכה הפוליטית של דאקסוס חושפת שכצפוי, המכשף כחול השפתיים גנב את הדרקונים, והוא מזמין אותה אל בית מסדר האל-מוות. הרחק משם סרסי מייעצת לסאנסה: "אל תאהבי אף אחד חוץ מילדיך", וזו בדיוק הטקטיקה שבה נוקטת דאינריז. הבעת פניה מוכיחה כי אין ספק שתלך בעיניים פקוחות אל המלכודת, ובלבד שתקבל חזרה את ילדיה.

הכל בשביל ילדיה. דאינריז (צילום HBO) משחקי הכס, עונה שניה, פרק 8

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ