"משחקי הכס": עריפות ראשים ומשחקי כוח

בפרק אכזרי ועקוב מדם ת'יאון גרייג'וי וג'ון סנואו מוכיחים את מקומם, סנסה ואריה ניצלות ודאינריז מאבדת את הדרקונים. חן חדד עוקבת

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

ארבעה פרקים בלבד נותרו לסיום העונה השנייה, ומשחקי הכס צוברת סוף סוף תאוצה עם פרק עשוי היטב, שכולל עריפות ראשים, מניפולציות ובגידות. » משחקי הכס - כל הביקורות והכתבות » "משחקי הכס": כוחה של פנטזיה» "משחקי הכס" חוזרת: אז מה היה לנו?» כולם אוהבים את "משחקי הכס"

"אני גרייג'וי, אני לא יכול להילחם הן עבור רוב והן עבור אבי". (תיאון גרייג'וי לבראן סטארק)סצינות רבות בפרק היו מעין "סצינות מראה", ושיקפו סצינות מהעונות הקודמות או אחת את השנייה. בראשן עומד הרגע בו בראן יושב על חבית ומכריז על כניעתו ל"נסיך ת'יאון גרייג'וי". למראה בן משפחת סטארק הצעיר, שנאלץ למלמל מילות כניעה כדי להגן על נתיניו ומשפחתו, אי אפשר שלא להיזכר בסצינה כמעט זהה מהעונה הראשונה, בה נד סטארק נאלץ להיכנע בפני ג'ופרי ברגע מכמיר לב. את ראשו הערוף של נד החליף הפעם ראשו של סר רודריק, שמסרב לעשות את הדבר שת'יאון חושק בו יותר מכל: לחלוק לו כבוד כשליט החדש של וינטרפל.

הצורך התמידי של ת'יאון בחיזוקים למנהיגותו גורם לו להתפתות לדברי הסגן החדש שלו, ולהורות על מותו של סר רודריק למרות נסיונו של המאסטר לשכנע אותו שערכו רב יותר בחיים. הרגע בו הוא מהסס אם להקשיב לסגן או למאסטר, מבטא למעשה את הלבטים הפנימיים האחרונים שלו בין מעט האמפתיה שנותרה לו למשפחת סטארק ובין נאמנותו למשפחתו הביולוגית. ההחלטה לערוף את ראשו של רודריק דוחפת אותו לקצה השני. בניגוד לאבחת החרב החדה שערפה את ראשו של נד, תיאון נאלץ להכות ברודריק כמה וכמה פעמים בסצינה מגואלת מדם. נדמה שהאיטיות האלימה בה הרגע מתרחש משלימה את המטמורפוזה שלו, שהחלה כאשר נטבל מחדש כבן לבית גרייג'וי. משלים את המטמורפוזה. ת'און ורודריק (צילום מסך)אושה מוכיחה שהיא בת ברית של בראן וריקון, ומשתמשת בכישורי חדר המיטות המסתוריים שלה כדי להתיש את ת'יאון ולברוח עמם באישון הלילה. בזמן שאושה הפראית מקריבה את גופה ומראה תעוזה כדי להציל את הבנים לבית משפחת סטארק, מעבר לחומה מאיים ג'ון סנואו על חייה של פראית בשם ייגריט (צופי דאונטון אבי בוודאי יזהו את השחקנית רוז לסלי, שגילמה בסדרה את גוון). איומי עריפת הראש ממשיכים גם כאן וסנואו מגלה שהוא מתקשה לבצע את המשימה. בהמשך הוא גם מתקשה לישון בצמידות אליה, כשייגריט מאיימת על שבועת הפרישות שלו בתנועות אגן שלא משתמעות לשתי פנים.

ההשוואה בין המתרחש מעבר לחומה ובין וינטרפל ברורה: ג'ון סנואו, שגדל כממזר בבית משפחת סטארק, נשאר נאמן לערכים המוסרים שגדל עליהם ולא מסוגל לערוף את ראשה של האישה. ת'יאון לעומת זאת, שגדל כאחד מבני המשפחה, לא מהסס לבגוד בהם ומתמסר להפגנות הכוח השלו בסצינת עריפת הראש.

"היו נשאר נאמן לערכיו. ג'ון סנואו (צילום HBO)"היו לנו מלכים אכזרים ומלכים אדיוטים, אבל אף פעם לא קוללנו במלך שהוא גם אכזר וגם אדיוט". (טיריון לניסטר לג'ופרי)סצינה נוספת שהרגישה כמו דה ז'ה וו לעונה הראשונה התרחשה כאשר טיריון העניק סטירה מצלצלת לג'ופרי, כפי שעשה באחד הרגעים המוצלחים של העונה הקודמת. הכאוס הכללי ב"אוקיופי מעלה-מלך" התפרץ באופן עוצר נשימה, שביטא בצורה מרשימה את התסיסה העולה וגועשת בעם כנגד שלטונו הרודני של ג'ופרי. לטיריון הספיק מבט אחד בעיני האנשים כדי להבין שההתחככות הקצרצרה של משפחת המלוכה עם ההמון הולכת להיגמר בדם. אנשי מעלה מלך העניים והרעבים לא מסתפקים בקריאות מחאה "המלך הוא ממזר", אלא מתלהטים במהירות ותולשים את איברי משמר המלך בשאגות שמחה. גם אכזר וגם אידיוט. ג'ופרי לניסטר (צילום HBO)

התסיסה האלימה הגיעה לשיאה בסצינה בה סאנסה בורחת מההמון הזועם. הפרקים הקודמים של "משחקי הכס" הותירו את חותמם, ולימדו את הצופים שלסדרה אין קווים אדומים ושהעלילה תלך עם סצינות אכזריות עד הסוף ולא תהסס להרוג דמויות ראשיות. בהתאם, אי אפשר שלא להחסיר פעימה למראהה של סאנסה המבועתת שעמדה בפני אונס קבוצתי, ולשמוח לראשונה לראות את פניו של "הכלב", שמשסף את ראשיהם ושאר איברים פנימים ונושא אותה משם על כתפו. בשלב זה משמח לראות שלכל אחת מנשות סטארק יש בני ברית, החל מקת'לין ובריין, דרך אריה והאסיר המשוחרר, ועד סאנסה שזוכה לגיבוי הן מצד טיריון (שטוען כי הוא דואג לה כדי להשתמש בה כקלף עבור החזרתו של ג'יימי, אולם נראה כי הוא חש כלפיה אמפתיה אמיתית) והן מצד שאה.

גם אריה סיפקה רגע מותח כשניסתה להימנע מלהיישיר מבט אל עיניו של לורד בייליש, שהגיע במפתיע לנהל משא ומתן עם טיווין לניסטר. אמנם השאלה אם אכן זיהה אותה נותרה ללא מענה, אך גם אם אכן הבין מי היא לפני שעזב את החדר, בייליש הוכיח את עצמו כמספיק מניפולטיבי כדי לשמור את הסוד לעצמו ולהשתמש בו לטובתו בהמשך. אריה אמנם בעלת תושיה מספקת כדי לשלוף שקרים מהירים וחצאי אמיתות על מוצאה ("ממה אביך נהרג", שואל טיווין, ואריה עונה: "נאמנות"), אך האינטלגינציה שהיא מפגינה, יכולת הקריאה, ובסופו של דבר גם המכתב שגנבה משולחנו של טיווין, מעמידים אותה בסיכון גדול מדי. למזלה, בן בריתה ממלא את משאלתה השנייה בזריזות, והורג את סר ארמורי שנייה אחת לפני שהוא פוצה את פיו.בעלת תושיה. אריה סטארק (צילום HBO)"עם דם ואש אקח מה ששייך לי". (דאינריז למלך התבלינים)הפרק היה עמוס באיזכורי חלומות, החל מחלומו של בראן על הים שיציף את וינטרפל שהתממש בכיבוש בהנהגתו של ת'יאון גרייג'וי, דרך מלך התבלינים שמתלונן על החלומות הקשים שהטרידו אותו בלילה, ועד הכרזתה של דאינירז "אני לא אישה רגילה, החלומות שלי מתגשמים". אולם, כפי שמתברר הן לבראן והן לדאינריז, חלומות על העתיד לא מספיקים כדי להבטיח את הישרדותם, ושניהם זקוקים לאסטרטגיה ובני ברית.

המפגש בין מלך התבלינים ו"הספייס-גירלז" שמאחוריו ובין דאיניריז, משתקף במידה רבה גם במפגש הקודם בין רוב וטליסה. בפרק הרביעי הייתה זו האחות בעלת לב הזהב שהטיחה בפניו של רוב שאין לו תוכנית ממשית ויעדים שישרתו לטווח הרחוק, וכעת מלך התבלינים מטיח את אותם הדברים בפניה של דאינריז. הוא מזכיר לה שאולי יש לה דרקונים, אבל אין לה צבא, בני ברית או אסטרטגיה איך לכבוש מחדש את כס הברזל.

לא אשה רגילה. דאינריז (צילום מסך)נחישותה של דאינריז נתקלת במבוי סתום, ועם חזרתה לחדרה היא מגלה שמשרתיה נרצחו ושילדיה הדרקונים נלקחו ממנה. בהתחשב במשא ומתן שהתרחש בשערי העיר קארת' היה זה רק עניין של זמן עד שאחד ממנהיגי העיר יקח ממנה את הדרקונים.אין רחמים בממלכה. תקציר הפרק:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ