"משחקי הכס": כוחה של הפנטזיה

דאינריז סומכת על עצמה ועל הדרקונים שיעזרו לה להגיע למלכות, טיריון מגלה את הנשק הסודי של מעלה מלך ואת הכינוי שלו בממלכה, הנקמה של אריה מתקדמת ובריתות חדשות נולדות. חן חדד עוקבת

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

הפרק החמישי של משחקי הכס מגלה שהטוויסטים העלילתיים ימשיכו להתבסס על כשפים ויצורים פנטסטיים, בין שמדובר ברצח של רנלי על ידי צל מעושן, באש הפראית שצפויה להגן על מעלה מלך, במכשף כחול השפתיים של קארת', ובדרקונים של דאינריז שהופכים משמעותיים יותר. למרות שהפנטזיה הולכת ותופסת מקום גדול יותר בסדרה, העלילה מאזנת אותה באסטרטגיות שנרקמות, בריתות חדשות וגם לא מעט רומנטיקה. » משחקי הכס - על הביקורות והכתבות » משחקי הכס: האכזריות והפנטזיה שולטים» "משחקי הכס" חוזרת: אז מה היה לנו?» כולם אוהבים את "משחקי הכס"

"אני תמיד יכול לראות מה גבר רוצה. ומה לגבי מה שאישה רוצה? זה הרבה יותר מסובך". (דאקסוס לדאינריז)

הניצוצות הרומנטים שעפו במהלך העונה בין רוב סטארק וטליסה בשדה הקרב, בין סאם וגילי מעבר לחומה, ובין בריאן ורנלי במחנה, מצאו את דרכם גם אל שערי העיר קארת'. דאינריז, שסוף סוף יצאה מהמדבר, משילה מעצמה את החול והבגדים המרופטים, וזוהרת ביופיה על רקע הצבעוניות הפנטסטית של הקארת', שנדמית כגזורה מסרט של דיסני. על רקע הססגוניות החגיגית זכינו גם לראות את הדרקונים שגדלו מעט, וצפויים בקרוב מאוד להפוך לאיום של ממש.  עזבה את המדבר. דאינריז (צילום HBO)כעת, כשדאינריז יכולה להפסיק לחשוב כיצד תשרוד במדבר, היא נאלצת להתמודד עם המשולש הרומנטי שנרקם סביבה. בקצה האחד ניצבת האמת שנחשפה מפיו של קסאר קסהואן דאקסוס, על אהבתו של סר ג'ורה. בקצה האחר ניצבת הצעת הנישואים של דאקסוס, שמוכן לתת לה סוסים, ספינות ושלל רב, ובלבד שתינשא לו. דאינריז לא מתרשמת מההצעה הפרקטית ותופסת אותה כחסרת רומנטיקה. בהתחשב באופן שבו מצאה את אהובה הקודם (נמכרה לחאל דראגו שאנס אותה עד שהתאהבה בו), נראה שהסטנדרטים עלו מאז. בסופו של דבר היא מחליטה להיענות לעצתו של ג'ורה המאוהב: לא להסכים להצעת הנישואין, אלא להסתפק בספינה אחת ולסלול את הדרך אל כס הברזל בזכות עצמה. בעוד שלסטאניס יש צל מעושן ולדאיניריז דרקונים, טיריון מגלה שגם למעלה המלך יש נשק סודי - אש פרא שמיצרים האלכימאים הזקנים שבעיר (האש שואבת השראה מהאש הנוזלית של היוונים, שהכנתה נשמרה בסודיות רבה, והעניקה לה את היכולת לבעור כמעט בכל תנאי, ועל פי המיתוס אף מתחת למים). רגע לפני שהוא מערים על סרסיי ולוקח את שרביט ההנהגה בכל הקשור לייצור האש, טיריון יוצא אל העם ומקשיב לנאומי מחאה על גילויי העריצות של ג'ופרי. רגע משעשע נרשם כשברון מסיים להלל את האינטלגינציה הגבוהה שטיריון ניחן בה, הוא לא מצליח להבין שהבדיחה שממנה הוא צוחק היא למעשה על חשבונו. טיריון מגלה שהוא זה שמכונה על ידי העם "קוף שדוני", וכי תושבי מעלה מלך מהווים איום עבורו לא פחות מאשר לג'ופרי וסרסיי, מאחר שהם מאמינים כי הוא זה שמושך בחוטים.נשק סודי. מתוך הפרק:  

"המעטנו בערכו של רוב סטארק זמן רב מדי". (טיווין לניסטר)

על הסצינות הטובות של הפרק חתומה אריה, שהצליחה לספק לצופים רגעים קלים של אופטימיות זהירה, ולא רק בזכות גופו החטוב של גנדרי נטול החולצה, אלא בעיקר הודות ליכולתה להתנחם בדבריו של טיווין על תבוסתו בשדה הקרב ועל כוחו של אחיה. לאחר שהיא מפארת את רוב, אריה נשאלת על ידי טיווין אם היא מאמינה שהוא חסין בפני המוות. "כל אחד יכול להיהרג" היא אומרת, והמבט בעיניה מעיד שהיא כלל לא מכוונת את דבריה אל רוב, אלא אל טיווין.

תקווה נוספת עבור אריה מגיעה מצד האסיר ששחררה, כשהוא מבטיח שיהרוג עבורה שלושה אנשים תמורת החיים שהצילה. עבור אריה, שמשננת בראשה רשימה ארוכה של שמות עבורם היא מתכננת נקמה, גם העזרה הזו מתקבלת בשמחה (עד כמה שאריה מסוגלת לשמוח לאחר כל תלאותיה). למרות זאת, קצת מוזר שהיא בוחרת דווקא במענה "המדגדג" עבור השם הראשון ולא מבקשת נקמה במישהו משמעותי יותר, במיוחד מאחר שסביר להניח שמענה אחר ימהר להחליף את מקומו. בכל זאת, החיוך הנקמני שעולה על פניה ברגע שהיא רואה את גופתו של המענה, מעיד שאת השמות החשובים ברשימה שלה, תרצה לקטול בעצמה.

מסייע לקצר את רשימת הנקמה. האסיר המשוחרר (צילום HBO)בצד השני, המזל כצפוי, לא שופע אצל בני משפחת סטארק למשך זמן רב מדי, והרחק משם בווינטרפל, בראן נופל למלכודת שטומן לו גרייג'וי. בראן, שמתבגר ולוקח אחריות רבה ככל האפשר על ווינטרפל, סובל בלילה מחזיונות מסויטים, ובמשך היום צריך להקשיב בסבלנות לתלונות של אנשיו (שלא מעזים להתלונן על פיצוח האגוזים שברקע). בראן משחק לידיו של גרייג'וי, שבמקום לכבוש את כפר הדייגים הנידח אליו נשלח על ידי אביו, מתכנן להוכיח את עצמו בפני בני משפחתו ולהפיל את וינטרפל. יחד עם הסגן החדש שלו (חובבי "המשרד" הבריטי יזהו שמדובר ברלף אינסון שמגדלם את פינצ'י), מחליט גרייג'וי לתקוף מקום מרכזי יותר ליד וינטרפל, בידיעה שהם ישלחו חיילים להלחם בו ווינטרפל תשאר ללא הגנה.

"למה אתה מייחל יותר מכל? לנקמה. תמיד חשבתי שזו השאיפה הטהורה ביותר". (לורד בייליש ללורס)

אין ספק שהמפסיד הגדול של הפרק הוא רנלי, שמצא את מותו בידי המתנקש המעושן, בעודו מגחך על עקשנותו של אחיו ורוקם בדמיונו תמונה בה הוא משמיד את צבאו. כשבריין חושפת בפני קתלין את אהבתה לרנלי וסר לורס נפרד לשלום מגופתו ומתכנן נקמה, מרג'רי נותרת קרה ומחושבת. היא מודעת לכך שהעובדה שכל אחד בממלכה מכתיר את עצמו למלך לא הופך אותו למלך אמיתי. היא מוצאת בן ברית בלורד בייליש, שמחייך לשמע שאיפותיה להפוך למלכה ומזכיר ללורס שהנקמה היא מנה שמוטב להגיש קרה.

ברית נוספת שנוצרה בעקבות מותו של רנלי נרקמת בין קייטלין ובריין. השתיים נשבעות אמונים זו לזו, וקייטלין מעניקה לה את מילתה שכשיגיע הזמן, היא  תאפשר לה להרוג את סטאניס. בריין חושפת שהיא מאוהבת ברנלי, ומודה בעצב שרגע מותו היה הפעם הראשונה שבו החזיקה את גופו בזרועותיה.

נשבעות אמונים. בריאן וקייטלין (צילום מסך)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ