"50 דברים שחייבים לדעת": מי צריך פרופסורים בשביל משחק טריוויה?

עידו רוזנבלום, שעשה קריירה מהבורות של נוסעי "מונית הכסף", לקח על עצמו ללמד את הצופים כל מה שהם שנאו ללמוד בבית הספר. הבעיה היא שטריוויה לא מפתחת מחשבה עצמאית ולא הופכת אף אחד לחכם יותר, זה רק נראה ככה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום אחד האזרח הקטן התעורר אל תוך סיוט בלהות. הוא גילה שבזמן שהוא ישב בכורסתו הרכה וצפה בטלוויזיה, העולם התקדם. מחוסר ברירה, קם האזרח ממושבו כדי להעמיק וללמוד בכל מה שהחמיץ בזמן שבהה במסך, אך למרבה המזל בדיוק שידרו את "50 דברים שחייבים לדעת" – משדר כפול עמוס במומחים בתחומם שנועד ללמד את הצופים כל מה שצריכים לדעת כדי לשרוד במאה ה-21. "היום", פתח עידו רוזנבלום את המשדר הראשון של התכנית השאפתנית: "כולנו הולכים להשלים פערים". » "מי לא רוצה להיות מליונר": עידו רוזנבלום ממחזר, אבל בחן» "אליפות ישראל בדקה": עידו רוזנבלום במסיבת כיתה ד'הדרך להשכלה קצת אירוני, שדווקא רוזנבלום, מי שעשה קריירה מהצגת בורותו של הציבור הישראלי במונית הכסף, נדרש כעת לחנך את ההמון הנבער. החיוך הכובש והחברמני שאפיין את ימיו במונית, הוחלף כעת במבט פדגוגי שקול ורציני. מבט שכולו אומר: חבר'ה, הייתם סתומים, היה מצחיק, אבל עכשיו הגיע הזמן ללמוד את משמעות המושג "נפוטיזם". במקום למלצ'ט פינת רוטשילד כעת הוא מבקש להביא את נוסעיו לצומת ההשכלה. אלא שלצומת הזה - מיותר לציין - ניתן להגיע בעוד דרכים מלבד שעשועון טריוויה.  מחנך את ההמון הנבער. עידו רוזנבלום (צילום מסך)"קשת" יכלה להשקיע יותר ברכישת יצירות דוקומנטריות. היא גם הייתה יכולה להפיק תכניות העשרה בנושאי תרבות, אמנות, טכנולוגיה וכלכלה. לכל הפחות היא הייתה יכולה לצמצם בשעות שידור תכנית הדגל התורנית שלה לטובת ובכן, כל דבר אחר. אך דרך זו היא הקשה והיקרה יותר. הדרך הפשוטה והזולה להשקטת הרגולטור והמצפון היא להפיק שעשועוני טריוויה חלולים המפשטים את תמצית הידע האנושי, תוך כדי שינון עובדות נקודתיות ולא רלוונטיות למציאות חיי היום יום. והנה עובדת טריוויה שדווקא לא הופיעה ב-"50 דברים שחייבים לדעת": המילה טריוויה היא גלגול של המילה הלטינית "טריוויום" – "שלוש הדרכים". כינוי לשלוש האומנויות הבסיסיות והנחותות ביותר מבין שבע האומנויות החופשיות שנלמדו בימי הביניים. מצחיק, אבל מתברר שכבר בימי הביניים תלמידים שנאו ללמוד טריוויום – דקדוק, רטוריקה ולוגיקה. שעשועוני טריוויה מהבחינה הזאת לא שונים בהרבה. הם מגלמים בתוכם את כל מה שכולנו שנאנו בבית הספר, ואת כל מה שיאיר לפיד חושב שדפוק במערכת החינוך שלנו. במקום ללמד אותנו איך לחשוב הם מלמדים אותנו מה לחשוב. על די אימוץ פרקטיקות של שינון והקאה, תחרות נושאת אייפדים והתמקדות בטפל. הטריוויה לא מפתחת מחשבה עצמאית ולא גורמת לאף אחד להיות חכם יותר. מקסימום להיראות כזה.

לפחות נראים חכמים. מתוך התוכנית (צילום מסך)חוכמה להמונים בתקופת המחאה החברתית לפתע נפתח הרעב לידע בקרב המוחים ברחובות. הרגשת חוסר האונים מול מושגים מופשטים כמו: "כלכלת שוק", "חוק דיור ציבורי" ו TLV"- עושים את תל אביב" הביאה את הציבור למסקנה המתבקשת שידע שווה כוח. לראשונה מזה שנים אנשים ישבו באוהלים, והתעמקו בכל אותם מושגים שעד אז היו מסובכים או משעממים מידי כדי ללמוד עליהם. קברניטי הזכיינית כנראה זיהו את המגמה, ולקראת מחאת הקיץ הממשמשת החליטו להתיישר עם הרצון הכן של הציבור ללמוד. ובאמת, יחד עם אלוף העברית – תחרות הדקדוק לדרדקים - אפשר לחשוב שמשרד החינוך פתח סניף בבניין "קשת" שברמת החייל. רק חבל שבפורמט השעשועוני שאמור להיות קליל, התוצאה הייתה מפהקת ולא באמת משכילה. לא ברור מדוע היה צורך להצטייד בארסנל מומחים כמו הפרופסורים מיגל דוייטש, אווה אילוז ויוסי שיין כדי לחבר שאלות מביכות כמו: "מי הייתה ז'אן דארק?" או "מה הוחלט בהסכם אוסלו?".  לא משכילים מזה. מתוך התוכנית (צילום מסך)אפשר לומר הרבה על התכנים שערוצי הטלוויזיה המסחריים מאכילים אותנו בהם. הם מבדרים, הם כיפים הם מעניינים, אבל משכילים הם לא. אחרי עונה שלמה של האח הגדול על שלל תכניות הלוויין שלו, הציבור איבד כמה נקודות משכל בדרך. במושגי המחאה החברתית, "50 דברים" הוא הטרכטנברג של "קשת". עלה תאנה שנועד להשכיח את תרדמת החורף הקוגניטיבית שהזכיינית הפילה על הציבור. הרעיון עצמו מבורך ובהחלט ראוי להפיק עוד תכניות מעשירות ומשכילות לטובת הצופים, אך הבחירה לערוך משדר דו פעמי המבקש לדחוס את תמצית הידע הרלוונטי לאדם החי במאה ה-21, אל תוך שיטת 50 השלבים, היא בבחינת מעט מידיי. אפשר אולי להתנחם בכך שאף פעם לא מאוחר מידיי בשביל להתחיל לייצר תכנים משכילים ומעוררי מחשבה באמת. עד אז, אנחנו בינתיים נמשיך רק "להשלים פערים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ