המהדורה האחרונה של יעקב אילון: שירת ברבור מאופקת ומעונבת

בין כותרות המהדורה וההכרזה של נתניהו על בחירות, יעקב אילון ביקש להיפרד מהצופים בצורה קורקטית, אך זכה לחילופי דחקות עם דני רופ ולסרט מחווה. כיאה לכינויו "הרובוט", העזיבה של אילון הייתה מאופקת ומעונבת עד לרגעיה האחרונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו החליט: הולכים לבחירות. זו הייתה הכותרת הראשית של מהדורת החדשות האחרונה בהגשתו של יעקב אילון. ואם נתניהו החליט, קבע אילון, אין מי שימנע זאת ממנו. האם היה שמץ של אירוניה בקולו של המגיש הוותיק, שכביכול התפטר על רקע החוק המחייב הגשת חדשות מירושלים, כשהסביר שביבי הוא זה ש"תכנן ותזמר" את מהלך הקדמת הבחירות? לאנשי ערוץ 10 הפתרונים. שירת הברבור של אילון הייתה מאופקת ומעונבת עד לרגעיה האחרונים. » יעקב אילון נפרד מחדשות 10: "אסיים במילה אחת - להתראות"» המגיש האחרון: מה קרה לחיים יבין של ערוץ 10?» יעקב אילון עוזב את חדשות דגן ואומלרט מתייצבים לימינו של דיסקין, ילדה ניצלה מחטיפה בדיסני-וורלד, אריק זאבי שוב אלוף אירופה – גם הידיעות האלה המתינו על שולחנו של אילון ביום העבודה האחרון שלו בבירת הנצח. אבל מעל לכולן עמדה ההודעה כי ראש הממשלה רוצה בחירות תוך חצי שנה. בפאנל בניצוחו של אילון הציג אלון בן דוד את תשובת ברק לתרגיל של ליברמן (פטור ל-400 בחורי ישיבות, שכר מינימום), בעוד רביב דרוקר התקשה להשיב על השאלה מה בדיוק גרם לנתניהו להקדים את הבחירות, ותהה אם במרכזן תעמוד איראן או המחאה החברתית. אבל איש לא חשב להזכיר שהיו ימים שבחירות בישראל היו מתקיימות במועדים קבועים בחוק, או אחרי הצבעת אי אמון בממשלה. כנראה שלכלבי השמירה של הדמוקרטיה, השאלה מי מחליט מתי נלך לקלפי נראית שולית.יום עבודה אחרון בבירת הנצח. אילון (צילום: סיון פרג')

אני רובוט? "ביקשתי קורקטי", חשף אילון את מה שהתרחש מאחורי הקלעים של מסיבת הפרידה המאופקת בניצוחו של דני רופ, שנמשכה לא יותר משבע דקות. ואכן, קורקטי זה היה. אחרי חילופי הדחקות עם רופ ("סיכמנו שאתה בא בטי-שירט"), הוקרן סרטו קצר שסיכם את עשר שנות פעילותו של אילון בערוץ – השידור מניו-יורק ב-11 בספטמבר, אנאפוליס, לבנון השנייה, ההתנתקות, הצונאמי ורעידת האדמה ביפן. אחר כך הגיעה ה"הפתעה" בצורת ברכות ודברי שבח ממגישי הרשתות הזרות (בריאן וויליאמס מ-NBC, וולף בליצר מ-CNN). "וואו, שיחקתם אותה", הייתה תגובתו הפושרת של אילון. כשהפליג רופ בסופרלטיבים ועזב את עמדתו באולפן כדי לתת חיבוק, זה כבר היה יותר מדי בשביל יעקב, שפלט משהו לגבי "הדבק הזה". שיחקו אותה. הקליפ המדובר:

את מעט הפורקן הרשה לעצמו אילון, איך לא, אצל גיא פינס, דקות לפני תחילת המהדורה. אחרי שנשאל אם הוא מקבל את החליפות הביתה והגיב ביבשושיות האופיינית לו, העלה פינס את השאלה המתבקשת לגבי הדימוי הקריר והמאופק. "ניב רסקין אמר 'רובוט'. זה מעליב?", תהה פינס, ואילון אישר את הדברים. זה לא כיף שחושבים שאתה רובוט. אבל יעקב אילון לא בחר לסיים את תפקידו כי הוא קץ בדימוי הרובוט. הוא בחר לסיים את תפקידו כי נאלץ לעבוד באולפן הצללים המבודד של ערוץ 10 בירושלים, בשלט רחוק מול המערכת בגבעתיים. האנשים שמאחורי החוק שהביא לסיום כהונתו של אילון הם גם האנשים שמאחורי ה"בחירות בהזמנה" של ביבי. אם אילון היה "רובוטי מדי", זה לא משום שלא הזיל דמעה כשחבריו מחאו לו כפיים באולפן, אלא משום שלא העז להשמיע את קולו לפני שהוא הופך לעוד אייטם אצל גיא פינס.  עוד אייטם אצל גיא פינס. אילון (צילום: סיון פרג')17 שנים הם נצח במונחי התקשורת המקומית. אילון היה שם כשערוץ 2 עוד לא היה ערוץ 2, ובנה יחד עם מיקי חיימוביץ' את מודל ההגשה הזוגי המוצלח ביותר שנצפה עד כה בטלוויזיה המקומית, ושכל הניסיונות לשחזרו כשלו עד כה. ההתעקשות שלו לאורך הקריירה שחדשות זה עסק רציני, ושיש להפריד בינו ובין ממלכת הרייטינג שבצילה הוא חוסה, ראויה להערכה. אבל כפי שהוא עצמו העיד בראיון אצל ניב רסקין, חדשות 10 לא מהווה היום תחרות לערוץ 2, ועל כן אין הצדקה לקיומה. בשביל לייצר תחרות לא מספיק לשדר מתל אביב. צריך להציע לצופים משהו אחר. במשימה הזו, לפחות, נדמה שאילון לא הצליח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ