"משחקי הכס": האכזריות והפנטזיה שולטים

המלך ג'ופרי ממשיך במדיניות האכזרית כשהוא מתעלל בכלתו ועושה שימוש סאדיסטי בחץ וקשת. סרסיי לא מחכה לג'יימי, אריה מתכננת נקמה והדרקונים של דאינריז פורשים כנפיים. חן חדד עוקבת

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

הפרק הרביעי בעונה השניה של משחקי הכס כבר מאחורינו, וכמות הדמויות החדשות ממשיכה לגדול, העלילה הולכת ומסתבכת והפנטזיה מתחילה לתפוס מקום משמעותי ביותר בעלילה. בעונה הראשונה הפנטזיה נדחקה אל השוליים, ופרט להצצות מועטות למתרחש מעבר לחומה ולדרקונים של דאיניריז, התמקדה העלילה בדרמה, פוליטיקה ויצרים, וסחפה בדרך גם את מי שנרתע בתחילה מהתיוג של סדרת פנטזיה. לעומת זאת, בעקבות הפרק של השבוע אפשר לומר בבטחון שהפנטזיה כבר לא בשוליים, אלא מנצחת על ההתרחשויות. אמנם מעריצי סדרת הספרים לא מצפים למשהו אחר, אך עבור אלה שלא קראו את הספרים אלא רק צופים בעיבוד הטלוויזיוני, מדובר בתפניות שמעוררות תחושות אמביוולנטיות, בעיקר כשמדובר בלידתו של צל אימתני שצפוי להכריע את הכף במלחמה בין רנלי וסטאניס. בכל זאת, אין ספק שרף האלימות והמין של העונה הנוכחית מסיח בהצלחה את הדעת מכל אלה. הפרק של השבוע קבע שיא של סצינות שגורמות לצופים לייחל שיסתיימו, ולהיזכר בערגה בימים בהם נחרדו מגילוי עריות ומג'יימי שדוחף את בראן מהחלון.» משחקי הכס - כל הביקורות והכתבות » "משחקי הכס": כל הפרנויות המוצדקות» "משחקי הכס" חוזרת: אז מה היה לנו?» כולם אוהבים את "משחקי הכס""תשאירו את הפנים שלה, אני אוהב אותה יפה" (ג'ופרי לאניסטר) מאבקי הכוח בין ג'ופרי וטיריון מספקים את הרגעים המותחים של הפרק, כאשר רגע אחד ידו של טיריון על העליונה, וברגע האחר ג'ופרי מפתיע עם מנה נוספת של רוע טהור, שמכריעה את הכף במערכה. אין ספק שהצופים כבר גיבשו שנאה יוקדת לג'ופרי ולכן אין צורך בשכנוע נוסף באכזריותו. הדבר אינו מפריע ליוצרי הסדרה לספק סיבות נוספות לתעב את הפסיכופט שעל כס הברזל. הפעם מחליט ג'ופרי שמי שתשלם את מחיר נצחונותיו של רוב סטארק היא הכלה\אסירה שלו (ועבורו מדובר בגבול דק בין השניים). לאחר שהוא מחליט להקשיב לאמו ולא להרוג את סאנסה, המלך "מתפשר" על הלקאות, עירום והשפלה פומבית.

מנה נוספת של רוע טהור. המלך ג'ופרי (צילום HBO)אי אפשר שלא לנשום לרווחה כאשר טיריון נכנס בשער ומציל אותה מידיו. אמנם טיריון לא מהסס לדבר אל ג'ופרי בזלזול גלוי, אך ברור שללא ברון לצידו, שמוכן לשלוף את החרב ולערוף ראשים בכל רגע נתון, המניפולציות שלו לא יספיקו כדי להכריע את המלך ונאמניו. טיריון וברון מאשימים את הפסיכופטיות של ג'ופרי בהורמונים משתוללים, ומחליטים לשלוח לו זונות כדי לסייע לו למצוא תחביב שלא כולל חץ וקשת. מהר מאוד מתגלה שג'ופרי לא מתכוון לוותר על ההתמחות, והוא מוצא שימוש לחץ והקשת בסאדיזם שהוא דורש שיתרחש מול עיניו.

אמנם לא זכינו לראות את תגובתו של טיריון למסר שהעביר ג'ופרי, אבל קיבלנו במקום הצצה למהלך נוסף במשחק השחמט של יד המלך, שהבין שסרסיי לא ויתרה על חיי המין הפעילים רק בגלל שג'יימי נשבה על ידי רוב. סר לנסל, בן הדוד לבית לאניסטר, בילה בין סדיניה של סרסיי כבר בעונה הקודמת. טיריון מעמת אותו עם הרומן ומצליח לשכנע אותו לבגוד במלכה ולרגל עבורו בזכות השאלה שאינה משתמעת לשתי פנים: "מה ג'ופרי יעשה כשהוא יגלה?".

מבלים בין הסדינים עד מהעונה הקודמת. לנסל וסרסי (צילום HBO)"קיבלת מידע מוטעה, רציתי לראות את נד על כס הברזל" (לורד בייליש)טיריון מצליח לקצור נצחונות גם באמצעות שליחו, לורד בייליש, שהגיע אל מחנהו של רנלי, ומנסה לשכנע את קתלין לבגוד בבנה ולשחרר את ג'יימי בתמורה לבנותיה. בייליש, כצפוי, משקר מהרגע שנכנס לאוהל. הוא מתעקש שלא בגד בנד, שאריה נמצאת בארמון עם סאנסה, וטועה לחשוב שהשיחה ביניהם מהווה כר רומנטי מספיק כדי להצהיר על אהבתו. ליידי סטארק אמנם לא מאמינה לאף מילה שיוצאת מפיו, אך המונולוג הקצר על בנותיה הספיק לפגוע בנקודות הרגישות ביותר שלה, וקשה להאמין שלא תמלא את מבוקשו ותבגוד ברוב.

ייצר האימהות שהציף את קתלין בעקבות השיחה על בנותיה, מתפרץ במפגש בין רנלי וסטאניס, שרבים כמו ילדים קטנים. "אם הייתם ילדיי הייתי מנגחת את ראשכם, ונועלת אתכם בחדר עד שהייתם נזכרים שאתם אחים", היא אומרת. סטאניס, שיודע שאין לו סיכוי לנצח את רנלי בדרכים הגונות, נותן לו אולטימטום: להיכנע עד שהשחר עולה. באישון הלילה נחשף הנשק הסודי שלו: מליסנדרה אדומת השיער שיולדת צל ענק ומעושן שמהווה יריבה טלוויזיונית למפלצת העשן של "אבודים".מוצפת רגשות אמהיים. קתלין (צילום HBO)"מה זה הריח הזה? אנשים מתים" (אריה סטארק)בעוד העינויים שהוגה ג'ופרי נראים קיצונים, אריה (ואיתה גם הצופים) מקבלת מספיק השראה לעוד אלפי סיוטים, בצורת עינוי חולני ומחריד במיוחד, שכולל דלי, לפיד בוער ועכברושים שמדורבנים לכרסם את דרכם לגופם של האסירים כדי להימלט מהחום (טקטיקה שהייתה בשימוש בזמן האינקוויזיציה). הדבר היחיד שעוזר לה להירגע היא רשימת האנשים שתנקום בהם, שרק הולכת ומתארכת.

בזמן שטיריון מושיע את סאנסה, גם אביו טיווין מוכיח שללאניסטרים יש תזמון מוצלח במיוחד ומציל את גנדרי מכס העינויים לטובת עבודת פרך. טיווין מספיק חד הבחנה כדי להסיק מיד שאריה היא ילדה, ואוסף אותה לשירותיו. מצד אחד מדובר בניצחון עבור אריה שיכולה לנצל את ההזדמנות לנקמה מהירה יותר בלאניסטרים, ומצד שני, קשה להאמין שיקח לטיווין זמן רב מדי לגלות מיהי באמת.

בינתיים במזרח, רוב מביס את צבאו של טיווין, ומוצא זמן להתאהב באחות בעלת לב זהב ולשון חדה (בגילומה של השחקנית אונה צ'פלין, נכדתו של צ'רלי צ'פלין, שאולי בשל הייחוס המשפחתי שלה צולחת את ההופעה הראשונה שלה על המסך מבלי להתפשט).

לא מתפשטת. טליסה (צילום HBO)"תדחו את בקשתנו, ואנחנו נשרוף אתכם ראשונים" (דאינריז)הפרק סיפק סוף סוף שינוי במצבה של דאינריז והדות'ראקים הנאמנים לה, שכבר שלושה פרקים תקועים במדבר וההתפתחויות בסיפורם מגיעות בקצב איטי במיוחד. התפנית מגיעה בזכות החשיפה שמנהיגי העיר קארת' מוכנים לפתוח את שערי האואזיס לה ולנתיניה. "גן העצמות" שמסביב לעיר מוכיח ש-13 מקבלי ההחלטות לא מקבלים כל אחד בזרועות פתוחות, והדבר היחיד שעשוי לשנות את דעתם הם הדרקונים. דאיניריז לעומתם מוכיחה שהרעב והייאוש לא שברו אותה, ומצליחה להיכנס לעיר בתנאים שלה, הודות להסכמתו של אחד מה-13, שבפרקים הבאים יחשוף ודאי שיש לו מניעים נסתרים משלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ