"משחקי הכס": כל הפרנויות מוצדקות

טיריון שמפחד ללכת בדרכו של נד סטארק ולקבל סכין בגב, בודק את נאמנות נתיניו, סאנסה סטארק נאבקת על מקומה והטוענים לכתר ממשיכים להילחם עליו. כמו בכל פרק, יש מפסידים ומנצחים. חן חדד עוקבת

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

שלושה פרקים אל תוך העונה השנייה של משחקי הכס, פנים חדשות ממשיכות להציף את העלילה. על אף שריבוי הדמויות גורם לכך שכל סיפור מגיע במנות קטנות מדי, אין ספק שהאינטריגות ומאבקי הכח הופכים למפותלים יותר ויותר.» משחקי הכס - כל הביקורות והכתבות » "משחקי הכס": גילוי עריות ומשחקי כוח» "משחקי הכס" חוזרת: אז מה היה לנו?» כולם אוהבים את "משחקי הכס""ותזכור, למלכה אסור לדעת על זה" טיריון לניסטרמי שהצליח שוב להוכיח שידו על העליונה הוא טיריון לניסטר, שמתנהל בזהירות רבה בכל הנוגע לסינון אלה הנאמנים לו. טיריון, שהפרנויה הגדולה ביותר שלו היא ללכת בדרכו של נד סטארק, יודע שיש מי שמחכה לתקוע לו סכין בגב, כפי שהיטיב לנסח הסופר האמריקאי ג'וזף הלר: "רק בגלל שאתה פרנואיד' זה לא אומר שלא רודפים אחריך". 

טיריון מחליט ללכת על הטריק הכי ישן בספר, ולספר לכל יועציו המפוקפקים "סוד" שעליהם לשמור מהמלכה, ולתת להם להפליל את עצמם. השקרים שמספר טיריון מספקים יותר מכמה סצינות קומיות, ומוכיחים שהוא יודע הרבה מאוד על מה שמתרחש בכל ממלכה, החל מהתיעוב שחש אביו של ת'יאון גרייג'וי למשפחת סטארק, ועד הפער בין שאיפותיו של רוב סטארק ורצונותיה של קתלין להשיב את בנותיה. חלק מהאסטרטגיות הבדויות למעשה מוצלחות (ומתוכננות בכל מקרה לצאת לפועל בשינויים קטנים), ובהן הרעיון שת'יאון גרייג'וי ישתמש כסוס טרויאני שיהרוס את הצבא של סטארק מבפנים.טריק ישן. מתוך הפרק:היחיד שהצליח שלא להילכד ברשת השקרים שהניח טיריון הוא אצבעון, שמוכיח שהידע שלו רחב יותר משל שני היועצים האחרים, ומטיח בפני טיריון שהוא עלה על התוכנית שלו. לאחר שפייסל, חבר המועצה העליונה, מתגלה כבוגד ונשלח לצינוק, אצבעון זוכה לקחת חלק בתוכנית האמיתית: להגיע לאהובתו קתלין ולגרום לה לשחרר את ג'יימי לניסטר. אמנם קשה להאמין שקתלין תשכנע את רוב לבצע את העסקה, אבל לאחר שרוב הבהיר לה שהפיכת הצפון לממלכה עצמאית נמצא בראש סדר העדיפויות שלו, יתכן שרצונה לראות שוב את בנותיה יגרום לה לשחרר את ג'יימי.

בוגד - אחד מיני רבים. פייסל (צילום HBO)קשה לנחש עד מתי יכולת ההישרדות של סאנסה סטארק תוכיח את עצמה, אך למרות שהיא עדיין שבויה, אומללה ונראית כמעט כצל של עצמה מהעונה הראשונה, מסוגלת לשרוד בינתיים באמצעות המילים הנכונות. כאשר היא סועדת עם סרסיי, הנסיך והנסיכה (בסצינה שזוכה בקלות בתואר הארוחה המשפחתית הנוראית ביותר על המסך), סאנסה נאלצת להתמודד עם שיחות על מחוייבותה כאשתו של ג'ופרי במקרה שיהרוג את אחיה. בכל פעם שנראה שהצבע עוזב את לחייה, היא מצליחה לבחור את התשובות הנכונות ולהחזיק מעמד. במהלך הארוחה נדמה ברגעים מסויימים שסרסיי מזדהה עם כאבה ומרחמת עליה, אבל אז היא אומרת משפטים כמו: "היית רוצה שג'ופרי יהרוג את אחיך", שמוכיח בשנית שהיא סוציופטית לא פחות מבנה ג'ופרי. עם כניסתה של שאה לחייה של סאנסה, אפשר רק לקוות שבהיותה "נקודת החולשה" של יד המלך, היא תוכל לעזור לה בהמשך הדרך.

"אני אסתובב ותעמיד פנים שאני אחי" מרג'ורי לרנלי בינתיים, בגזרת הטוענים לכתר המצב עגום למדי. בשלב זה ישנם חמישה שהוכתרו או הכתירו את עצמם למלכים: ג'ופרי ברת'יאון, סטאניס ברת'יאון, רוב סטארק, רנלי ברת'יאון ובאלון גרייג'וי. לאחר שזכינו בפרקים הקודמים להצצה בתוכניותם של שלושת הראשונים, הפרק הנוכחי מספק מבט מעמיק יותר לשניים האחרונים.

קתלין מגיעה לנהל משא ומתן על ברית עם בנה, ומתקבלת בחום יחסי על ידי רנלי שהכתיר את עצמו למלך (ונושא את הכתר המטופש ביותר שנראה בסדרה עד כה), ואשתו הטרייה מרג'רי טיירל, הישובה בשמלה בעיצוב מסורתי חושף שדיים. בעוד בריאנה מנצחת בטורניר והופכת למאבטחת הצמודה של רנלי, קת'לין מזכירה לו שבמשפחה שלה נלחמים מלחמות אמיתיות ומנסה לשכנע אותו שהוא לא מספיק חזק. "הם אבירים של קיץ והחורף מתקרב", היא אומרת, בתקווה שיחבור לרוב ויחד איתו יביס את הלניסטרים.

לבוש מסורתי. מרג'ורי ורנלי (צילום מסך)עם זאת, מהר מאוד מתגלה הבעיה האמיתית של רנלי: אויביו לא מפסיקים לרכל על כך שאשתו אינה בהריון. הרומן שהוא מנהל עם אחיה, לוראס (שנחשף כבר בעונה הקודמת כאביר הפרחים), אינו בגדר סוד עבור מרג'רי, שמממהרת להתפשט לאחר שיא של 32 דקות בהן לא נראו עירום נשי על המסך, ומעודדת בהתלהבות את המשולש הרומנטי החדש שהתווסף לעלילה.

"נתת אותי להם, את הבן האחרון שלך" גרייג'וי לאביולמרות שהוא לא נראה בפרק, המפסיד הגדול של המתרחש במערכה הוא רוב סטארק. בקצה האחד, טיריון זומם לשכנע את אמו לשחרר את ג'יימי לניסטר, ובקצה האחר ת'יאון גרייג'וי מחליט לבגוד בו ולהישבע אמונים למשפחתו. למרות שגרייג'וי רחוק מלהיות דמות בעלת קסם, אלגנטיות או כריזמה, קשה שלא לחוש מעט אמפתיה להתפרצות הרגשית שלו כלפי אביו, שלא נלחם עליו לאחר שעבר כשבוי לידי בני סטארק כתוצאה מההפסד מול רוברט ברת'יאון. הרגע שבו הוא כותב את מכתב האזהרה לרוב מרמז לרגע שבני משפחת סטארק יזכו לקצת מזל הפעם, אך ברגע שרואים את המבט על פניו והנר הבוער שלידו, ברור שהפתק לעולם לא יגיע ליעדו.

חוסר המזל של הסטארקים ממשיך עם אריה, שלא יכולה לישון מפחד הסיוטים שרודפים אותה, להם נוסף סיפור ערש נוראי. בדומה לאביה, גם אריה ממהרת לעשות את הדבר הנכון, וברגע התקיפה של חייליו של ג'ופרי, משחררת את האסירים הכלואים לצד האש המתפשטת - מעניין לראות אם הם יחזירו לה טובה. היא משקרת עבור גנדרי ואומרת שהנער שהרגע נהרג בברוטליות הוא מי שג'ופרי מחפש. במסעה חזרה אל הלניסטרים הנחמה היחידה שלה בשלב זה היא, שאף אחד מלבד גנדרי אינו יודע את זהותה האמיתית. יכולת החשיבה המהירה שלה מראה שבדומה לטיריון, גם היא אסטרטגית קטנה שמסוגלת להטיל צל גדול.

מסוייטת. אריה סטארק (צילום HBO)גם ג'ון סנואו נוחל מפלה כשקראסטר גורר אותו למחנה ומכריז שבגלל מעשיו של "הממזר" כולם חייבים להסתלק מיד (מעניין שעבור קראסטר ממזר היא מילת גנאי. בעוד הוא שוכב עם הבנות שלו ומקריב את התינוקות שלהן, מפריע לו שסנואו נולד מרומן מחוץ לנישואים). החדשות הרעות הן שגם המפקד ידע על המתרחש, אבל מתברר שמה קורה מעבר לחומה נשאר מעבר לחומה.  

נקודת האור מגיע מצידו של ברן, שמשוכנע שהוא רואה בחלומותיו את המתרחש דרך עיניו של זאב הבלהות שלו. בעוד לואין המלומד מסרב להאמין בקסם, חזיונות או דרקונים ומתייחס אליו כילד קטן שחולם על כוחות על, ברן מתעקש שהוא יכול לראות את העתיד ומכריז "החלומות שלי אחרים, החלומות שלי אמיתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ