אלוף העברית: מפלצת הרייטינג של קשת ומשרד החינוך

אם מצאתם את עצמכם שרועים על הספה, בוהים בכלום ארוז בריק מוגש בחבילת ואקום ומתנשאים על יכולות אינטלקטואליות של ילד בן עשר, זה סימן שצפיתם בתכנית החדשה של הזכיינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

במקום הצופה צביקה הדר, אני הייתי מתחיל להיות מודאג. עם גל הרגרסיה ששוטף את קשת, והשיבוץ של דליה מזור להנחיית "אלוף העברית", נדמה שעוד מעט יביאו גם את דניאל פאר וירדנה ארזי להנחות את כוכב נולד. מי שהיה מודאג מהשמועות על סגירתו של ערוץ הילדים, דווקא יכול להירגע. נראה שקשת שוקדת על מילוי החלל שעלול להיפער בחיינו. ראשונה להבין לפני כולם שאנחנו מתחילים להשתעמם מגלריית המבוגרים האינפנטיליים שהיא מלהקת כבר שנים על המסך, מזדרזת הזכיינית המצליחה למלא את הפריים טיים בילדים שמתנהגים כמו מבוגרים. או כך לפחות הם נראים. בית הספר למוזיקה הייתה טבילת האש המפחידה במימדי ההצלחה המפלצתיים, וביום ראשון הקרוב תעלה גרסת הינוקא של מאסטר שף. את הזמן שבין לבין ממלא "אלוף העברית", שמציג ילדים שמתבקשים לאיית מילים שונות בעברית ואף למצוא להן מילים נרדפות.

כמיטב המסורת, ההפקה של טדי מקצועית לעילא ועילא. הצילומים מחמיאים, הבימוי מדויק והעיטור המוזיקלי מדריך בכל שנייה איך בדיוק הצופה צריך להרגיש. כלומר, הוא צריך לחוש כל הזמן אמפתיה אין סופית. אין מריבות, אין תככים, אין כעסים. הרי ידוע שילדים הם לא היצורים האכזריים ביותר, את התואר הזה גנבו מזמן משתתפי תכניות ריאליטי. ולמען האמת אין שום סיבה שאי אילו מהאלמנטים האלה יופיעו. אין גם שום סיבה שילדים בגיל הזה יופיעו לחוצים, דומעים ומאוכזבים בפריים טיים הטלוויזיוני. עוד לפני שהם מספיקים לאיית את המילה "ניצול", מתנחלת המצלמה בביתם וסוחטת מהם סיפורים מרגשים, שבינם לבין הסיכויים שלהם להצליח בתחרות אין דבר וחצי דבר.

לחוצים ובוכים? לא בבית ספרנו. אלוף העברית (צילום מסך)

המשתתפים עדיין לא הגיעו לגיל ההסכמה ולגיל שבו הם יכולים לקבל החלטות עבור עצמם, אבל מישהו החליט בשבילם שחשיפה טלוויזיונית היא הדבר הנכון לנפשם המתעצבת. כנראה שמחקרים על השפעות הפרסום על מבוגרים גילו ממצאים כל כך חיוביים, שמשרד החינוך, שמשתף פעולה עם המיזם הזה, החליט שחייבים לתת גם לדור ההמשך לטעום את טעמה המתוק של התהילה קצרת המועד. כבונוס נרתם גם משרד החינוך לשפר את נתוני הגלישה באתר מאקו, שהינו אתר לשם עשיית רווח לכל דבר.

על אף כל ערכי ההפקה הנכונים, הילדים החמודים והתאורה הפוטוגנית, עבור כל מי שחצה את גיל 18 משעמם, אבל מאוד משעמם לצפות בילדים מאייתים מילים. מי שנמצא בשכבת הגיל הזאת, ואינו אוחז בפטור בזכות אבחון מקצועי, לא אמור כבר להתבלבל בין ת' ל-ט' ובין כ' ל-ח'. רצוי מאוד ש"אלוף העברית" לא מהווה את מנת האתגר האינטלקטואלי השבועי שלו. במקום זאת, אפשר גם לנסות לדמיין את התרחיש הבלתי נתפס, שבו אחד מהמפיקים של התכניות האלה יתן למצלמת טלוויזיה להתקרב לילד שלו. עוד הצעה לפעילות היא לשאול את השאלה מדוע משרד החינוך מכניס עכשיו למערכת עוד מבחן ארצי שיטריד את המורים וישגע את התלמידים שלא לצורך.

גם ככה המערכת מתרוצצת בין מבחן מיצג לבוחן מיצב ולמבדק מיצרר. הדבר האחרון שהיא זקוקה לו הוא עוד מבחן, שבעיקר בוחן את יכולות הלמידה בעל פה, וכל קשר בינו לבין פיתוח חשיבה מופשטת וביקורתית רופף עד מאוד. יכולה להיות שבכך גם טמונה התשובה, ככה רוצה אתכם קשת, וככה כנראה גם רוצה אתכם המדינה. שרועים על הספה, בוהים בכלום ארוז בריק מוגש בחבילת ואקום ומתנשאים על יכולות אינטלקטואליות של ילד בן עשר, בין הוא בכיתה ד' או שהוא כבר בן 20 וקוראים לו קותי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ