"מי לא רוצה להיות מיליונר": ממחזר, אבל בחן

סרט דוקו יוצא בעקבות החלום הכל-ישראלי להביא את המכה, אבל ממחזר רעיונות ומרואיינים ישנים. לפחות עידו רוזנבלום היה שם כדי לפזר קצת פלפל על השאריות המחוממות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

באוקטובר אחרון, עת נשמעו חרחורי הגסיסה של מחאת האוהלים, שידרה "קשת" פיילוט של שעשועון חדש בהנחיית עידו רוזנבלום בשם "אליפות ישראל בדקה". אם אותו שעשועון נראה כניסיון לתת נוקט-אאוט לסדר היום החברתי שהעז לזקוף את ראשו המכוער, הרי ששישה חודשים אחרי, "מי לא רוצה להיות מיליונר" בכיכובו של אותו רוזנבלום, היא וידוא ההריגה של סדר היום הזה.   » אליפות ישראל בדקה: כמו מסיבת כיתה ד'איזהו עשיר? כדי להתעשר צריך לעבוד קשה. זה המסר החשוב שהיה לאנשים שעמלו על "מי לא רוצה להיות מיליונר" להעביר לנו. בסדרה של ראיונות עם יזמים שהצליחו בגדול (ופחות בגדול), עיתונאים כלכליים וקואצ'רים עסקיים מנסה רוזנבלום לפצח את הקוד הגנטי של המצליחן הישראלי, ומגלה שההצלחה היא לא סוף הדרך, אלא רק תחילתה. יעקב בורק, ניר ברקת, נעם לניר ואלפרד אקירוב (רשימה חלקית ביותר) – כולם הגיעו אל המנוחה והנחלה, רק כדי להמשיך ולעבוד קשה. "יש כאלה שאין להם בעיה להמשיך כל יום באותו הדבר. ויש כאלה שמחפשים משמעות וסיכונים", פרש איזי שרצקי את הפילוסופיה שלו בפני רוזנבלום על רקע מה שנראה כמו חמ"ל במרתפי השב"כ. שרצקי אף התגאה בכך שבכדי לבנות אימפריה של 400 מיליון דולר היה צריך לדלוק אחרי מכוניות גנובות ברחבי הגדה במסוק לצידו של סגן ראש השב"כ לשעבר, גדעון עזרא. כאן היה אולי מקום לתהות על הקשר שבין הטכנולוגיה לאיתור הרכבים ובין ידידיו של שרצקי בצמרת הביטחונית. אבל מה לרוזנבלום ולכל זה? העיקר שהמכוניות בבית וששרצקי הביא את המכה. גאווה ישראלית.

מה לו ולזה? עידו רוזנבלום (צילום מסך)כדי לאזן קצת את התמונה הובאו גם כמה בעלי עסקים קטנים. גם הם לא נחו אחרי שהתעשרו. שרון קונפוני, ממשיכה לדהור לעבר המיליון באמצעות רשת דוכני המניקור שפתחה. האחים חקק מספרים איך מכירת הרוגלעך מדלת דלת התגלגלה לרשת מאפיות ענפה שממשיכה להתרחב. גם שי עטיה, היזם הטרי אליו מתלווה רוזנבלום, לא נראה כמי שמתכוון לעצור אחרי שחתם חוזה הפצה על מותג הגרנולה שלו. רוזנבלום, שחיכה ביציאה מהפגישה הגורלית במשרדי "סופר פארם", התנפל על יזם הגרנולה בחיבוקים כשזה בישר לו שיש עסקה. אבל עטיה שמר על פאסון. גם העובדה שהרעיון שלו לתערובת גרנולה בהזמנה אישית הפך לגליל לבן שנמכר בבתי מרקחת לצד מוצרי היגיינה נשית לא הטרידה אותו. כמו כל יזם טוב, הוא כבר ביעד העסקי הבא.בדרך למיזם הבא. שי עטיה (צילום מסך)

חמישה מכל 100 פינלנדים רוצים להיות עצמאיים. בישראל המספר הוא יותר מפי עשרה. אפשר היה אולי לתהות האם יש משהו מעבר למנטאליות הישראלית/יהודית שגורם לנו לסלוד מחיים כשכירים (העדר תנאים סוציאליים? משכורות רעב? חוסר ביטחון תעסוקתי?). אבל שוב, למה להרוס את המסר היפה? מי שעובד קשה מצליח. ומי שמצליח ממשיך לעבוד קשה. וחברים בשב"כ זה אף פעם לא מזיק, כנראה. אבל יותר מהכל, "מי לא רוצה להיות מיליונר" היא מחזור של חומרים ישנים שכבר נטחנו עד דק בשלל תוכניות דומות. החל במרואיינים (נעם לניר שכבר כיכב ב"איך להצליח בשישה שיעורים"), עבור בפורמט של ראיונות (שהזכיר מאוד את המדריך למיליון הראשון עם  שרון גל), וכלה בנושאים הלעוסים ("הסטרט-אפ ניישן", החוצפה הישראלית, התלמיד שעף מבית ספר וניצח את השיטה). רק נוכחותו של רוזנבלום ששפך קצת מקסמיו על השאריות המחוממות הצליח להרים את התוכנית בחן האופייני לו. ואולי זה המסר האמיתי ש-"מי לא רוצה להיות מיליונר" רצתה להעביר: עזבו אתכם ממיליונים. זה סתם הרבה עבודה קשה וכאב ראש. יותר כדאי לכם להיות עידו רוזנבלום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ