"משחקי הכס": קנאת אחים, גילוי עריות ומשחקי כוח

בעוד מאבקי הכוח בין האחים טיריון לסרסיי ממשיכים, גרייג'וי מנהל קשר אחר לחלוטין עם אחותו העלומה. קראסטר ממשיך להתעלל, אריה מנסה לשרוד וחאליסי עדיין לא הפכה למנהיגה שהיא רוצה להיות. חן חדד עוקבת

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

בפרק השני של העונה מאבקי הכוח של משחקי הכס עומדים בלב ההתרחשויות, אולם הפעם כמעט כולם יוצאים כשידם על התחתונה הודות לחוסר יכולתם לראות את התמונה הגדולה.» משחקי הכס - כל הביקורות והכתבות » "משחקי הכס": גברים אכזריים, נשים מאכזבות» "משחקי הכס" חוזרת: אז מה היה לנו?» כולם אוהבים את "משחקי הכס""אני לא נד סטארק, אני מבין איך המשחק הזה מתנהל" (טיריון לניסטר)השאלה מהו כוח ומהי אשליה של כוח מלווה גם את הפרק הנוכחי, כאשר טיריון לניסטר מגיע לחדרו ומגלה את שאה, הזונה שהצטרפה אליו למעלה המלך, מצחקקת מדבריו של לורד ואריז. הסריס, ששומע ממרגלים על כל מה שקורה בממלכה, מגלה שהוא כבר שמע את הרכילות על כך שאביו לא רצה אותה בטירה, ובדומה לאצבעון בפרק הקודם הוא מנסה להוכיח ללאניסטרים ש"ידע הוא כוח". טיריון לא מתרשם מהאיום המרומז וחוסם את דרכו של ואריז החוצה כשהוא מכריז: "אני לא נד סטארק. אני מבין איך המשחק הזה מתנהל". טיריון לא מהסס להודות שההבדל הגדול בינו ובין נד טמון בעובדה שהוא עצמו אינו איש של כבוד, ולא יהסס "לזרוק לים" את כל מי שיאיים עליו.

הפגנת כוח זו יכולה הייתה לספק נצחון קטן לטיריון, אבל ואריז נותן לו טיפ קטן שלמד במשך השנים: הסערות באות והולכות, הדגים הגדולים אוכלים את הקטנים, אבל הוא עדיין שוחה. למעשה, ואריז מבין טוב יותר מטיריון את כללי המשחק, ויודע שרק מי ששומר מרחק ולא נותן לעצמו להתמסר למשחקי הכוח הקטנים, הוא גם מי שישרוד גם את הסערה הבאה. הפעם, לטיריון אין תשובה. לא אנשי כבוד. ואריז וטיריון:

כדי להמנע מדמיון לנד סטארק, טיריון עושה מנקה את סביבתו מכל מי שעשוי לבגוד בו, ושולח אל החומה את לורד סלינת', שבגד בנד והיה אחראי גם לרצח הממזרים. האווירה המנומסת של ארוחת הפרידה מתמוססת ברגע שסלינת' מבין את הסיבה להתכנסות, ולא מתכנן ללכת בלי לכנות את יד המלך בכינויים "שימדון" ו"גמד". מה שטיריון לא הבין בעוד מועד הוא שמחליפו החדש, ברון, הוא אדם גרוע יותר מסלינת'. כשטיריון שואל אותו האם הוא יהרוג תינוק בן יומו מבלי לשאול דבר, ברון עונה "לא אעשה זאת ללא שאלה.... אשאל כמה כסף אקבל".

"אני לא יכול לנצח את אחי בשדה הקרב" (סטאניס בארת'יאון)נושא נוסף ששזור בפרק הוא יחסי אחים. סרסיי וטיריון, סטאניס ורנלי, גרייג'וי והאחות הזורמת, מנהלים קשרים מלאי קנאה, שנאה ומשחקי כוח. טיריון ממשיך להתגרות באחותו על כשלונותיה, וכשהיא אומרת "הכול נפל עליי", הוא עונה לה בלי לחשוב פעמים שגם ג'יימי לניסטר היה בין מי ש"נפלו עליה". העקיצה מתחת לחגורה מצליחה להוציא את סרסיי משלוותה, ולהסביר מדוע היא נמשכת לאח אחד ומתעבת לחלוטין את השני. בשיחה ביניהם היא טוענת ש"הבדיחה הגדולה" של טיריון הייתה למעשה בלידה -  כשהרג את אמם. גם הפעם לטיריון אין מה להגיד. נושאת בנטל. סרסיי וטיריון:

גם האיחוד המשפחתי של גרייג'וי לא מתנהל כמצופה. מי שהתלונן על המחסור בסקס בפרק הקודם, קיבל הפעם מנה גדושה של עירום הודות לטוסטסטרון המשתולל של גרייג'וי, ששולח ידיים ושאר איברים בלי טיפת אלגנטיות ("תחייכי עם השפתיים סגורות", הוא אומר לבתו של הקפטן בזמן שהוא שוכב איתה). כשהוא מגיע לארמון אביו בקושי מסתכל עליו, משפיל אותו עד עפר ואומר לו שהוא לבוש כמו בת ונראה כמו זונה. לאחר הפניית העורף מהאב המריר, מגיע הגילוי: הבחורה שחפן את שדיה לפני רגע היא למעשה אחותו, שידעה מראש שהוא אחיה והחליטה לקחת דוגמה מהלאניסטרים. עבורה מדובר בהפגנת כוח, שמשמשת כמשחק מקדים להפתעה הגדולה: יארה היא זו שתנהיג את הקרב של אביה, שבכלל לא מתעניין במלחמה בלאניסטרים.

עוד גילוי עריות. יארה וגרייג'וי (צילום מסך)  ההורמונים ממשיכים לצוף גם בטריטוריה של סטאניס, שאמנם משמיע התנגדות קלה לפני שהוא נעתר למשחקי הפיתוי של מליסנדרה, אבל הנאמנות לאשתו נעלמת כשהוא שומע את ההבטחה לבן זכר. אחיו, רנלי אמנם לא נוכח בחדר, אולם השפעתו ניכרת בדימוי העצמי של סטאניס, שמקנא בחיילים שהולכים אחר אחיו הקטן. סטאניס מודה שהוא לא יהיה מסוגל לנצח אותו בשדה הקרב ולא יוכל לכבוש חזרה את כס המלכות ללא צבא גדול יותר.

"אני אראה אותך מחר, ואת תהיי מאושרת" (אצבעון לזונה)ההתעללות בתינוקות ממשיכה גם מצפון לחומה, כאשר קראסטר לוקח את אחד הבנים שנולד לבנותיו-נשותיו ומשאיר אותו לדמות מסתורית ביער. סנואו עוקב אחריו, לאחר שסאם, שמשמש כהפוגה הקומית של הפרק עם חזיונות על עולם שכולו נשים וסקס זמין ("הלוואי שהייתי גדל בחווה"), משכנע אותו לעזור לאחת הבנות. הפיתוי של סנואו להתעלם מ"כללי הבית" ולבלוש אחר מה שמתרחש לפני השטח עומד לעלות לו בהרבה יותר מחבורה ברקה.

מי שלא קיבלה מספיק זמן מסך היא אריה סטארק, שצריכה להתמודד עם הרבה יותר מאשר למצוא דרך להתרוקן בלי שישימו לב שהיא לא עושה זאת בעמידה. למרות העקיצה הסרקסטית של לורד ואריז בתחילת הפרק, "חברים הם דבר כל כך חשוב בחיים", עבור אריה והזבל האנושי שהיא מתמודדת עמו, אין ספק שחבר כמו גנדרי יוכל רק לעזור.זקוקה לכל חבר. גנדרי ואריה (צילום HBO)בינתיים אצל חאליסי, מימין ושמאל רק חול וחול. חאליסי ממשיכה להתמודד עם בעיית המנהיגות לא רק מצד הרעבים והעייפים שהולכים אחריה, אלא גם מצד החאל היריב שהרג את השליח שלה, כדי להעביר לה רמז קטן ומעודן על כך שאף אחד לא אוהב את רעיון האישה מנהיגה.

אם בקצה אחד של העלילה יש מי שמתנגדים לנשים מנהיגות, בקצה השני ישנם גברים שפשוט לא אוהבים נשים מדוכאות. אצבעון נאלץ להתמודד עם זונה שבוכה על הרצח הטראומטי של התינוק במקום להתמסר ללקוח, ורגע לאחר שהוא מנגב בטישו את הלקוח הקודם מהשפתיים של זונה אחרת (שממהרת לנשק את הלקוח החדש ברגע דוחה במיוחד), הוא נושא מונולוג מעורר אימה וכמעט פסיכוטי על כמה שהוא שונא השקעות כושלות. המסר שהוא מעביר ברור: נשים עצובות הן לא טובות לעסקים. אצבעון מראה לזונה שלא רק הגוף שלה שייך לו ומצווה עליה: "אני אראה אותך מחר, ואת תהיי מאושרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ