"משחקי הכס": גברים אכזריים, נשים מאכזבות

הפרק הראשון בעונה השניה של "משחקי הכס" עושה סדר ביחסי הכוחות בין הגיבורים, חושף את חולשת הנשים ומראה שהשימדון יכול לנצח גם את המלך הצעיר והאכזר. חן חדד עוקבת

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

משחקי הכס חזרה עם דרקונים, אש ותמרות עשן, דמויות נוספות ומשחקי כח חדשים. ולאף אחד מהגיבורים לא ברור על מי אפשר לסמוך וידו של מי תהיה על העליונה. מדי שבוע נעשה סדר במשחקי הכוחות של כל פרק ונסמן את המנצחים והמפסידים במערכה. » משחקי הכס - עכבר העיר» לא רק לגיקים: כולם אוהבים את משחקי כס» קטעים מהעונה החדשה של משחקי הכס» גם ב"משחקי הכס" מככבים רומנים בין אחים» מה הופך את "משחקי הכס" לסדרה הכי ממכרת בטלוויזיה? המנצחים

העונה החדשה נפתחת עם מימושה של המנטרה "החורף הולך וקרב", ועם ההבטחה שאחרי קיץ ארוך צפוי גם חורף ארוך במיוחד. עריפת ראשו של נד סטארק הותירה את ג'ופרי שיכור מכוח ואגרסיבי מתמיד. בכל רגע שהוא מופיע על המסך הוא מזכיר לכולם שהוא ילדון פסיכוטי וצמא דם, שהשליטה שלו בממלכה מסתכמת בעיצוב מחודש של הויטראז'ים באולם כס המלכות. למרות זאת, הפארנויה שלו מוכיחה את עצמה, ובזמן שהוא מניח לסרסיי בעניין אמיתות השמועות על הרומן עם אחיה ומתנהג כאילו שאינו חושש לכתר, ממהר ג'ופרי לשלוח צבא שיהרוג כל אחד ואחד מבניו הממזרים של המלך. התוצאה: סצינת רצח תינוק מחרידה, שלמרות שלא נראית באופן מפורט, היא מספיקה כדי לגרום לכל צופה להתכווץ מול המסך.שיכור מכוח. ג'ופרי (צילום: יח"צ HBO)מי שמגלה סימנים של תעוזה מולו היא סאנסה סטארק, שאמנם עדיין שבויה בחייה האומללים לצידו, אבל נראה שלמדה להתנהל מולו בזכות כמה משפטים מוכנים בהם היא משתמשת, על כמה שאביה הוא אדם בוגדני וכמה שג'פרי הוא בן זוג שכל כך קל לאהוב. יותר מכך, סאנסה לא מסתפקת בהפגנת הפסיביות החיונית להישרדותה, אלא גם יודעת ללחוץ על הנקודות הרגישות אצל ג'ופרי בדיוק ברגעים הקריטיים, וכך מצליחה להציל חיי אדם ונותנת ביטוי לניצני המרד שמתחת להבעתה הכנועה.

היחיד שיכול להיכנס מתחת לעורם של ג'ופרי וסרסיי הוא טיריון לניסטר (פיטר דינלג'), שהוכיח כבר בעונה הראשונה שכל סצינה בכיכובו היא תענוג (ולו רק בזכות הסטירה המצלצלת שהעניק לג'ופרי בזמנו). "מוות זה דבר כל כך משעמם, בעיקר עכשיו כשיש כל כך הרבה אירועים מרגשים בעולם", מכריז טיריון, שאולי לא היה נלהב בתחילה לקחת על עצמו את תפקיד יד ימינו של המלך, אבל מאחר שלא יכל לסרב להצעה, נראה שהוא הולך להפיק הנאה רבה מהתפקיד החדש. הצעד הראשון הוא התעמרות באחותו היקרה על כך שאיבדה את אריה סטארק כקלף מיקוח ולא עצרה את מותו של נד. נכנס מתחת לעור. טיריון מחנך את ג'ופרי:כוח הוא כוח: בניגוד לסרסיי, טיריון מתייחס בכובד ראש לאיום מצד צבאו של רוב סטארק. רוב מצידו כבר הוכיח שהוא מסוגל להפוך במהירות מהילד הנאיבי מווינטרפל, לגבר מחוספס שמסוגל לחשוב כמה צעדים קדימה ולהחליט על האסטרטגיה שתשרת את מטרתו. לאחר שהכתיר את עצמו כמלך הצפון, רוב מבהיר שהוא לא מתכוון לעצור במסע הנקמה על מותו של אביו ושחרור אחיותיו, אלא להפוך את הצפון לממלכה עצמאית. למורת רוחה של אמו, שרק רוצה את הבנות שלה חזרה, הוא מסביר ש"הדברים הרבה יותר מורכבים כרגע". הניצחונות שלו בשדה הקרב רק הופכים למתוקים יותר בסצינה המצויינת בה הוא עומד בפני ג'יימי לניסטר השבוי ומכריז שהוא יודע את כל הסודות שג'יימי ניסה להסתיר. למרות שבשלב זה ידו של רוב העליונה, סרסיי לניסטר כבר הזכירה שידע הוא אמנם כוח, אבל מה שיותר מדויק הוא שכוח הוא גם דבר חומרי ופיזי, ורוב שזקוק לצי של ספינות, מודע לכך שכרגע הידע שלו שולי, והכוח חשוב יותר. 

במקביל עולה כוח חדש מצידו של סטאניס בראת'יאון, אחיו הצעיר של המלך רוברט המנוח, שמתכנן לשוב ולכבוש את כס המלכות בהיותו היורש החוקי של אביו, ומספר לכל מי שמוכן לשמוע על גילוי העריות שהביא לעולם את ג'ופרי. העזר כנגדו היא מליסנדרה אדומת השיער, שמוכיחה במהירות שהיא הרבה יותר מאישה רבת השפעה שמאמינה בלורד האור. באחת הסצינות המוצלחות בפרק היא שותה יין מורעל, רק כדי להראות לאיש מועצת המלך שמפרפר מולה, שהיא חסינה לרעל ששם בכוס וכי הקריב את עצמו לחינם.

חסינה לרעל. מליסנדרה (צילום: יח"צ HBO)המפסידים

"אני לא אחראית לכלום" (סרסיי לניסטר)הפרק הראשון של העונה לא מסמן עתיד מזהיר לנשות  הסדרה, שנאלצות להוכיח את עצמן כמנהיגות ובאותה עת לעשות את הפשרות המתבקשות. המפסידה הגדולה של הפרק היא סרסיי לניסטר, שמתכחשת למלחמה שמתקרבת ("רוב סטארק הוא ילד"), ולמה שקורה סביבה ("אני לא אחראית לכלום"). אחיה טיריון מזכיר לה שהיא נושאת באחריות לשרשרת האירועים שהובילה למלחמה, ומסובב עוד קצת את הסכינים המילוליות עם המשפט: "בטח קשה לך להיות האחות המאכזבת במשפחה". גם ג'ופרי לא ממש חולק כבוד לאישה שהביאה אותו לכס המלכות, ומשפיל אותה כשהוא שואל על גילוי העריות (בינה ובין אחיה) ועל הנשים שהמלך שכב איתן "כשהתעייף ממנה". 

אם זה לא מספיק, גם מחוץ לתא המשפחתי הלא מתפקד, חווה סרסיי מכשולים, שצפים בשיחה עם אצבעון (שעונד סיכת ציפור שיר א-לה "משחקי הרעב"). באופן מפתיע ובניגוד לאופיו המחושב בעונה הקודמת, מחליט אצבעון להתגרות בה ולהכריז שהרומן עם אחיה הוא כבר לא ממש סוד שמור (ולפי הביקור של סנואו אצל בן בריתו החדש ובנותיו-נשותיו, מתברר שקשרי משפחה שכאלה הם גם לא דבר נדיר). למרות שסרסיי מצליחה להוכיח לאצבעון ש"כוח הוא כוח", ואף ממשיכה במסורת הנפלאה שהחל טיריון וסוטרת לג'ופרי, ברור שהיא הולכת ומאבדת שליטה על מה שקורה בממלכה.

מאבדת שליטה. סרסיי (צילום: יח"צ HBO)גם קייטלין סטארק איבדה שליטה על המתרחש, ומה שהתחיל כמסע להשבת בנותיה מידי הלניסטרים, הפך בידי בנה למלחמת עצמאות שמשאירה את אריה וסאנסה הרחק בסדר העדיפויות. למרות שהאינטואציה שלה אומרת שרוב לא יכול לסמוך על גרייג'וי, רוב לא מוכן להקשיב (ההימור שלנו: תחושת הבטן של אמא אף פעם לא טועה), ואף דורש ממנה ללכת ולנהל משא ומתן עם רנלי בראת'יאון. מי שנמצאים בסיכון הם גם אריה (שזכינו לדרוש סוף סוף בשלומה רק בסצינה האחרונה) וגנדרי, שוליית נפח שנד איתר בעקבות ג'ון ארין, שסומן כמטרה הראשית בציד הממזרים עליו הורה ג'ופרי.

ובגזרת הדרקונים, גם דאינריז טארגריאן לא ממש עושה חייל בכל מה שקשור להנהגת אלה שהולכים אחריה. במקרה שלה מדובר בצעדה במדבר, בלי אסטרטגיה ממשית או ארץ מובטחת, ועד שהיא תבין מה אוכלים הדרקונים שלה, ספק אם תצליח להפחיד מישהו עם הבייבי הקטן על הכתף.לא מנהיגה טבעית. דאינריז (צילום: יח"צ HBO)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ