גמר האח הגדול 4: כך ניצח הסטריאוטיפ את האנדרדוג

את ניצחונו של קותי סבג על תמיר ורדי קל מאוד לפרש כ"נקמת הבובלילים": המזרחי הוולגרי גובר על האשכנזי נעים ההליכות. אבל הקרב האמיתי בו ניצח סבג הוא לא בין אשכנזים ומזרחים, אלא בין הפלקטים ובני האדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפני כמה שנים, לקראת הגמר של אחת העונות הראשונות של כוכב נולד, החליט מי שהחליט בהפקת התוכנית לצאת עם מצלמה לשוק הכרמל ולצלם את האימפקט של התוכנית. באסטיונרים עליזים דיברו על אהבתם היוקדת למתמודדים השונים, חיקו אותם, ושרו את השירים המזוהים עם המועמד המועדף שלהם. המסר לצופים היה ברור: העם אוהב את "כוכב נולד". לא יודעים מי זה הראל סקעת? לא שמעתם על רוני דלומי? אתם פשוט מחוץ ללופ. גרוע מזה- אתם כנראה אליטיסטים מניאקים. אבל כמו תור ארוך בפתחו של מועדון ריקודים ריק, המניפולציה השיווקית הזו תמיד עובדת: אם התגברנו על הפיתוי לבדוק על מה כל הרעש לא נדע לעולם אם המסיבה באמת קיימה את הבטחתה. אם נכנעו ונכנסו כדי לבדוק, מימשנו את ההבטחה במו רגלינו.» האח הגדול 4 - כל הביקורות והכתבות » קותי סבג הוא הזוכה בגמר "האח הגדול 4"» מי ינצח ב"האח הגדול 4"?» הכדורים שעשו את העונה של "האח הגדול"» ראיון: סופי קרבצקי לא עוצרת» ערן טרטקובסקי: "בסך הכל סער ואני דומים"» עליהום על ה"אח הגדול" בכנסתחלפו רק כמה שנים מאז אותו תרגיל פשוט ביחסי ציבור, אבל גם בפרספקטיבת זמן קצרה כזו, הוא נראה מעודן ותמים לעומת גמר האח הגדול 4: "התוכנית הנצפית ביותר בתולדות הטלוויזיה". "מעל 11 מיליון ססטוסים בעמוד הפייסבוק". "אין עיתון שלא עסק בעונה הזו, מלבד עיתון אחד שלא נרגע מהעונה השנייה", ניצלו המנחים את הבמה כדי לעקוץ את "ידיעות", ובדרך דחפו שוב את שמו של עיתון הבית שלהם. התמרון המסחרר בקשב של הצופה הגיע לשיא חדש כשנדרשנו לעקוב אחר הנקודה המהבהבת שנשתלה בפרסומות כדי לזכות בפרס. הצעד הבא הוא היפנוזה בשידור חי באדיבות ד"ר אילן רבינוביץ'.רייטינג גמר: קותי גורף את המיליון ו-39.8%מניפולציות יח"צניות. ארז טל ואסי עזר (צילום מסך)עקיצה אחרונה בישבן הפיל "זה גועל נפש שמותר להצביע ללא הגבלה", ניסהסער סקלי, שהגיע למקום השלישי, לתת עקיצה אחרונה בישבנו של הפיל הענק שעליו התיישב. "עשינו את זה כדי שתתעצבן", הקניט אסי עזר בחזרה. "ברור שהאח הגדול תמיד מנצח. אבל אני לא באתי לנצח, באתי לצבור נקודות", ניסה להסביר מה הטעם בקרב האבוד מול המפלצת הכל יכולה. הקמבק של המפלצת הגיע בצורת שאלה לגבי קמפיין אפשרי לבגדי ים.

אבל לא רק סקלי רשם נקודות בקרב הזה. את ניצחונו של קותי סבג על תמיר ורדי (שהגיע שני) קל מאוד לפרש כעוד פרק בקרב הבובלילים נגד הפרידמנים: המזרחי הוולגרי, השוביניסט והאלים זוכה בתמיכת העם וגובר על האשכנזי נעים ההליכות והביישן, שמשלם על נחמדותו. אבל לפני שהאשכנזים חוזרים שוב לבכות שגנבו להם את המדינה, כדאי אולי לשים לב שהקרב האמיתי שהתרחש כאן לא היה בין בובלילים ופרידמנים, אלא בין בני האדם לפלקטים – בין מי שמיישרים קו והופכים למטרה נוחה למפרסמים, יח"צנים ואנשי שיווק, ובין מי שחומקים תחת גלי הראדר ונותרים בלתי ניתנים לסיווג או פענוח. פרידמן ובובליל? תמיר ורדי וקותי סבג (צילום מסך)

שרי שמחוב ויאנה יוסף עשו כל מאמץ כדי להתחבב על הצופה, לכוון לאיזה אידיאל מופרך של תקינות פוליטית ונחמדות. לא לעצבן אף אחד. אצל שרי זו הייתה כנראה האג'נדה מהיום הראשון, אצל יאנה זה צץ מדי פעם, למשל, בהתפייסות המאולצת עם אביבית בר זוהר. אפילו תמיר, החריג, העוף המוזר, זה שחוגג את שונותו וכולם אוהבים אותו על כך, עשה הכל כדי להיות כמו כולם, כדי להתחבב על כולם.

אבל לא קותי. קותי הוא תעלומה. כפי שהעיר בשעתו צבי פורטל: בלי המשקפיים הוא ערס, ואיתן הוא נראה כמו ציון אמיר. אכן, קותי איננו עוד מזרחי עשוק. הוא שנון, חריף, פיקח, ובעיקר – יודע מה הוא רוצה. "מה קורה עם מועדון לילה?", ביקש סבג לברר את עתידו המקצועי עם ארז טל דקות אחרי שהתבשר על הזכייה, ומשהו בהבעת פניו של טל אמר שהוא מבין שזו לא בדיחה. שוביניסט, בכיין, ילדותי – הכל כנראה נכון במידה מסוימת. אבל אם למקם את סבג על הציר פלקט - בן-אדם, נראה שברור איפה עומד הטבח מבית שמש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ