אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"חינוך יקר": למה אורלי וגיא מתעלמים מהמצב הכללי?

צמד האקטיביסטים החליט למחזר את אותם נושאים שמציפים את מהדורות החדשות ואת העיתונים בשבוע האחרון של אוגוסט ולהפוך אותם לסרט דוקומנטרי. מעבר לעריכה קצבית ואנימציה חיננית, מדובר בפופוליזם זול ובאג'נדה נטול כיוון

תגובות

ואכן, אפשר היה לעשות את זה אחרת. התלונה העיקרית של גיא ואורלי נגד מדינת ישראל היא על התנהלותה השטחית והרשלנית בקביעת תכנית הלימודים ועל כך שהיא לא מיידעת את מוריה ואת תיכוניה בזכויותיהם. למרבה הצער, את אותן האשמות ניתן להטיח בצמד הנצחי. אורלי וגיא מחליטים למחזר את אותם נושאים שמציפים את מהדורות החדשות ואת העיתונים בשבוע האחרון של אוגוסט: תשלומי ההורים, שכר ומעמד המורים והברדק בתכניות הלימודים. האריזה שבה הם אורזים את כל הנושאים האלה ביחד עם נתוני ה-OECD הבלתי נמנעים היא חיננית, אבל יש בה בחירה מודעת או לא מודעת שלא לספר את כל הסיפור. התבוננות כזאת היא התבוננות מיקרו פרטנית שמתעלמת מתמונת המצב הכללי. כיצד מדינה שטרם החליטה מה הם גבולותיה ומה הם הערכים המכוננים המוסכמים שלה יכולה להתמקד בתכנית לימודים אחת? מצב דברים שכזה מזמין שינויים תכופים בתכניות הלימודים ויצירת רפורמות חדשות לבקרים על ידי כל שר חינוך מתחלף. גם התלונות לגבי תשלומי ההורים ויום הלימודים הקצר לא נבדקות אל מול מערכות החינוך התורני שבהן ההורים לא משלמים ויום הלימודים ארוך וכולל ארוחה חמה. גלישה לעבר המחוזות האלה לא נוחה לגיא ואורלי שמשתוקקים כנראה להתכרבל בחיקו של איזה קונצנזוס חמים, שבו כולנו מעוניין בחינוך לילדינו. שניהם לא מעזים לפתוח את השאלה מהו סוג החינוך שהם מקבלים.

זמן מסך לא שגרתי מקבל פרויקט מוריה שלטענת השניים הוא הצלחה מסחררת. ההוכחה היחידה לכך מוצגת בתצורה של ילדים מאזינים לשעת סיפור של המורה. מהתמונה הזאת בעיקר אפשר ללמוד שילדים יודעים שצריך להתנהג יפה מול מצלמה ושלא מומלץ לבעוט במורה כשיש מי שמתעד את זה. שום נתונים לא הוצגו שיסבירו למה התכנית הזאת כל כך מוצלחת, בוודאי שאף אחד גם לא הסביר כמה יעלה ליישם אותה בכל הארץ ומי ישלם את זה. כי כדי להתעסק בכסף, צריך ללכלך את הידיים באידיאולוגיה, בתפיסות עולם ובפוליטיקה ולא בחזון ורדרד ואמורפי שלא יכעיס את אף אחד. ככה האג'נדה החינוכית של גיא ואורלי מתגלה כלא שונה מהאג'נדה הקיימת: חלולה, נטולת כיוון ובלתי משכנעת.

כתבות שאולי פספסתם

*#