פנים אמיתיות: איך הפך משולם ריקליס מטייקון מעורר חשד לסלב נערץ?

אמנון לוי משאיר פעם נוספת את העיתונאי החוקר בצד, ומוותר על שאלות נוקבות מהקריירה המפוקפקת של איל הון לטובת התפעלות מהאהבה החדשה והמשגשגת שלו

ניב שטנדל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם שמתם לב פעם לכתוביות המלוות לעתים תוכניות בטלוויזיה? הכתוביות הללו, המיועדות ללקויי שמיעה, נעלמות לרוב מעיניו של הצופה מן המניין. איננו משגיחים בהן. אבל לא פעם אני מגלה כי הן בכל זאת תופסות אותי. מבלי שאקרא אותן ומבלי שאהיה מודע לכך, טעויות ואי התאמות בין הנאמר לכתוב צדות את תשומת לבי. לרוב אפשר למצוא בכתוביות הללו ניסיון לתקן את שפתם של הדוברים, אבל לא פעם הן מציגות טעויות מביכות או משעשעות. אתמול זה קרה כשאמנון לוי  הכריז כי משולם ריקליס הוא "איל הון", והכתוביות שתחתיו גרסו: "אל הון". הטעות הזו מרמזת על ההקשר הלא מודע שנעשה בין ריקליס לבין כינויו הפופולארי - "זוס", כשמו של ראש האלים האולימפיים – אבל גם העלתה את החשש כי כך ינהג גם לוי במרואיינו – לא כאיל הון, אלא כאל הון, גביר נערץ ומיתולוגי.

» פנים אמיתיות - כל הביקורות והכתבות » הפנים האמיתיות של שלומי לחיאני

ההתרפסות בפני טייקונים יצאה מהאופנה בחוגים נרחבים של הציבור והעיתונות בישראל בקיץ 2011, אבל תמיד אורבת הסכנה לשובה. ריקליס, קשיש תמוה שידע פעם ימים זוהרים בחיקן של כוכבות הוליוודיות וכעת חזר למעמד הסלב בחיקה של אורנה בן דור, הוא בהחלט מושא מועד להתרפסות שכזו. לוי, עיתונאי שנוטה להגיע לראיונות חדור תחושות שליחות ומשימה ולשוב מהם שבוי בקסמי אורחיו (הוא עצמו מעיד על כך), הוא בהחלט שור מועד להתרפסות שכזו.

תוצאת המפגש, אם כך, יכולה לעודד במידה חלקית. לוי לא התרפס בפני ריקליס, ולא התבייש מלשאול אותו (שוב ושוב) את השאלה שהיא כנראה המביכה מכל – האם קנה אהבה בכסף? – אבל גם הניח לזוס לשמור על מעמדו הפופולארי כזוס. גם אחרי "פנים אמיתיות" אמש, פניו של ריקליס לא יופיעו במהדורות החדשות, אלא בגיא פינס ובארץ נהדרת.

למה להפריע עכשיו עם עיתונות חוקרת?

על סקלת המרואיינים הקבועים של "פנים אמיתיות" ממלא ריקליס תפקיד כפול: הוא אדם מעורב פוליטית, שתרם בין השאר למעלה מחצי מיליון דולר לאריאל שרון; והוא סלב נוצץ שנפלט מריאליטי טלוויזיוני. מה מעניין יותר את הציבור בישראל? הון ושלטון או הון וחוג הסילון? התשובה, לפחות על פי "פנים אמיתיות", ברורה. ריקליס אמנם כונה כאן בעבר משתמט, חמק מנושים, ניהל קשרים בעייתיים בלשון המעטה עם אריק שרון ונחשד בקיום עסקים לא חוקיים עם המאפיה, אבל זה הרבה פחות מעניין מסיפור האהבה שלו עם טלי סיני ריקליס. כך לפחות אפשר היה להתרשם מ"פנים אמיתיות", שהקדישה מעט מאוד מאמץ להאיר צדדים אפלים בביוגרפיה של ריקליס, והרבה מאוד זמן להתפעל מהזוגיות המאוחרת המלבלבת במדשאות כיכר המדינה. "כמה טוב לאהוב", כדברי לוי.

יש לו דמעות כשהיא מדברת. מתוך "פנים אמיתיות":

נו, טוב. שיהיה כך. אם אמנון לוי בוחר לעשות מחווה פנים-ערוצית למעושרות, מי אנחנו שנפריע עם מושגים תובעניים כמו "עיתונות חוקרת"? אם כן, ידע כל אזרח ישראלי שלא ממש משנה אם הקשרים שניהלו ריקליס ושרון היו ראויים (גיגול "משולם ריקליס" ו"חיפה כימיקלים" יכולה להיות התחלה טובה של תשובה על כך) – העיקר שהקשר של ריקליס וסיני משגשג כמו שרק קשר בין הון לסיליקון יכול לשגשג.

לא שם קצוץ

בניגוד לגיבורי ריאליטי רבים, נדמה שהגיבור הזה מודע היטב לזיוף הצורם שבבסיס הרומן המביך שהוא מנהל מול עם ישראל, גם אם אינו רואה בכך זיוף. "היא רצתה בי בגלל הכסף, אני רציתי אותה בגלל החיים, וכל השאר יכולים לנשק לי בתחת", אומר ריקליס בציטוט אופייני לאיש עשיר שהפסיק לשים קצוץ על נורמות, ערכים וכבוד עצמי של בני אדם. בניגוד לטלי סיני, שממשיכה ליחצן רומנטיקה, ריקליס – איש עסקים מפוכח – יודע היטב מה העסקה שחתם עליה, והוא שמח (שמח עד דמעות) בחלקו. להערתו הזהירה של לוי "יש בזה קצת לקנות אהבה בכסף" (קצת???) הוא עונה ב"תקרא לזה מה שאתה רוצה. בשבילי גבר הוא אדם שיכול להבין את הצרכים של בת זוגתו לפני שהיא אומרת". המשפט הזה היה יכול להתפרש כמוסר של אהבה, אלמלא אותם צרכים היו חומריים כל כך, וכל העניין נראה כמו תערובת מביכה של אהבה וביזנס. אם יש איזה אריק שמפר את האידיליה הזו, זה בוודאי לא שרון, אלא סיני. רוחו של הזמר המזוקן מרחפת מעל סלון הריקליסים כמו בשירו הקלאסי של שלומי שבן, גם אם זוס מקפיד לשמור על פאסון אולימפי. מה הסיפור בכלל עם האריק הזה? מדוע הוא עולנו? מה, מה עשינו רע?

"אני מודה שלמרות הכל חיבבתי אותו", מסכם לוי, שנדמה לי שעוד לא פגש מרואיין שעוד לא חיבב. "לא נעים להתחשבן עם גבר בן 88, למרות שיש על מה", הוא ממשיך במשפט שהעיתונאי שבו ודאי מתהפך בבטנו לשמעו. כן, אלו הם פניו האמיתיות של ריקליס אליבא ד"פנים אמיתיות": שיער צבוע שחור, צוואר מצועף ובלונדינית כרוכה על הזרוע. טייקון מעורר חשד? מה פתאום. סלבריטאי נערץ? אבסולוטלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ