האח הגדול 4: מי אתה תמיר ורדי?

החזרה של אביבית ויעל כמעט ושכנעה את הדיירים בהגעת המשיח ובתחיית המתים, אבל אז קרה הבלתי נמנע ויעל הודחה. ביומיים שבילתה בהמתנה, הבינה יעל שתמיר ייקח את המשחק – רק הוא מחקה את עצמו בטלוויזיה בצורה הטובה ביותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פעם הטלוויזיה הייתה מחקה את המציאות. אנשים חיו את חייהם - אכלו, עבדו, התאהבו – והטלוויזיה הייתה מציגה סיפורים על אנשים דומים שעשו את אותם הדברים. אחר כך המציאות החלה לחקות את הטלוויזיה – אנשים הסתכלו בטלוויזיה ולמדו איך צריך לאכול, להזדיין ולדבר, לכעוס לאהוב ולבכות. אבל השלב השני היה בעצם רק הכנה לשלב השלישי – ברגע שהמציאות הפכה לחיקוי של הטלוויזיה, הטלוויזיה כבר לא הייתה צריכה אותנו יותר. עכשיו היא מחקה את עצמה.» האח הגדול - כל הביקורות והכתבות» הכירו את הדיירת החדשה והפרובוקטיביתֿ הפוליטיקה שולטת בבית האח הגדול» משימת חילופי דיירים בין ארגנטינה לישראל יוצאת לדרךאני כבר ילד אמיתי קחו למשל את תמיר ורדי. הדבר היחיד שהעיב על דמותו של הדייר המשונה והאהוב, היה החשש שהיא לא אמיתית. שפת הגוף המוזרה, הצחוק ההיסטרי, המיניות המעורפלת – כל אלה העלו את החשד בקרב דיירי בית האח הגדול והצופים שמדובר בשחקן מוכשר במיוחד, ולא באדם אמיתי. למעשה, הדבר היחיד שנראה היה שמפריד בין תמיר ובין זכייה בתכנית, היה הספק ביחס לאותנטיות של אישיותו. לא אדם אמיתי? תמיר ורדי (צילום מסך)

אבל באופן מוזר, מי שהסיר את הספק הזה לא היה אדם שמכיר את תמיר "האמיתי", חבר או קרוב משפחה, אלא דווקא מישהי מבפנים: יעל ברון. במסגרת הניסיון לייצר מתח סביב "ההדחה הכפולה", נשלחה ברון לגלות של יומיים בסוויטה עם אביבית בר זוהר, ואז שבה להתהלך בבית כזומבי, כשסער סקלי נועץ בה אצבעות כדי לוודא שהיא אמיתית (אכן, גם סקלי הציני לא היה משוכנע שיש חיים אחרי, או מחוץ, לאח הגדול). את השירות המשמעותי ביותר שלה עשתה ברון לא בכך שהצליחה לייצר מתח בקרב מול אביבית, אלא בכך ששימשה עבור ההפקה עדת אופי לתמיר: לאחר שקיבלה הזדמנות לצפות עם אביבית ב"תעודת הזהות" שלו, שבה הקואצ'רית אל הדיירים עם הבשורה: מוקי-חתולי הוא ילד אמיתי ככל הילדים. לא שחקן ולא בדרן, סתם עוף מוזר.עדת אופי של תמיר. יעל ברון (צילום מסך)

לאור השיחה של תמיר עם האח הגדול, עולה החשד שהיה כאן מהלך מתוכנן של ההפקה ,שנועד לטהר את שמו של תמיר ולבנות אותו כמועמד ריאלי לגמר. אבל גם אם זה לא המצב, העדות המוזרה הזו מראה שהטלוויזיה באמת כבר לא זקוקה לנו: האמיתיות של תמיר לא תלויה בשום דבר שנמצא מחוץ לטלוויזיה. רק בהתאמה שבין הופעה טלוויזיוניות אחת לאחרת. אפילו לא היה ברור מדבריהן של אביבית ויעל אם כשצפו בקלטת הבינו שתמיר "אמיתי" כי הוא התנהג בהקלטה כמו שהוא מתנהג בבית, או שהוא אמיתי כי הוא מתנהג בבית כמו שהתנהג בהקלטה. מה שבטוח – תמיר שמחוץ לטלוויזיה, אם היה אי פעם דבר כזה, איננו עוד. יחי תמיר האמיתי.קולות הערבים עזיבתה הפתאומית של אביבית, והעובדה שסער נשאר בבית, הותירה את הדיירים המומים. סופי קרבצקי עסקה בספקולציות לגבי ההצבעה המוזרה ("כמה אחוז זה ערביי ישראל?, בעוד תמיר נתן שעת-חברה על חשיבותה של דרך-ארץ ("כל עוד אני מכבד אותך כאדם זכותי להגיד מה שבא לי"). גם לירון זהבי ניסתה לנתח מה גרם לצופים להציל את סער, והעלתה את האפשרות שהקהל מחפש אינטליגנציה גבוהה. צבי פורטל לא היה צריך יותר מזה כדי לצאת על זהבי, והבטיח לה כי אם זה המצב היא תהיה הבאה בתור לצעוד במדרגות הבית. אבל אפילו משימת החצי המתישה, שכללה קיצוץ דרמטי בשעות השינה ובמכסת הסיגריות, לא הצליחה לקלקל את המצב רוח אחרי עזיבתה של אביבית. יש אומרים שקותי סבג וערן טרטקובסקי אפילו מצאו עצמם משחקים כדורגל בחצר. אבל לא לעולם חוסן: אביבית שבה למקומה הטבעי, וכדי לוודא שלא יהיה משעמם, היא מקבלת קונטרה בדמותה של ויקטוריה איורלג'י, הדיירת הארגנטינית בת ה-18, שצבי פורטל ודאי לא יהסס לקחת תחת חסותו. יהיה שמח.

הקונטרה של אביבית. ויקטוריה אירולג'י (צילום מסך)אחציטוט

» "איזה סלסלה! איזה סבון! חלום חיי התגשם!" – לא צריך הרבה כדי לשמח את אביבית.» "הויברציות שקיבלתי פה, 29 שנה אף גבר לא הצליח לעשות לי" – אביבית בממלכת השוקולד.» "אל תהיה לזעה" – לירון כנראה בכל זאת צפתה בפרק או שניים לפני שהגיעה לבית.» "זה בגלל ערביי ישראל" – סופי מנתחת את ההצלחה של סער.» "אולי פשוט מחפשים אינטליגנציה יותר גבוהה". "אז שבוע הבא את תלכי" – צבי ולירון משחיזים סכינים» "היא באמת אחלה, והיא רצתה את זה" – צבי מצר על עזיבתה של אביבית (או שמא מכין את נאום ההגנה שלו בבית המשפט?).» "בואו ננסה לעבור את הפקינג משימה ה...נחמדה הזאת" – לירון שוכחת וזוכרת לסירוגין שהבת שלה צופה בה.» "לא רוצה שהשם שלי ייצא מהפה המזוהם שלהם" – לירון עדיין מוטרדת בענייני היגיינה.» " אני רק רוצה אותך", "כפרה על הגבות שלך" – אביבית וצבי בשיחת אוהבים אופיינית. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ