האח הגדול 4: מחלת נפש או איום קיומי?

בעוד לירון עושה את הבלתי ייאמן ומאחדת בין יאנה ואביבית, צבי כצפוי, נכנס לויכוחים פוליטיים עם סער, המקרה המיוחד, וזוכה לשם פאשיסט. כעת, הסיכוי היחיד של סקלי לשרוד את ההדחה הוא על התקן של השמאלן חולה הנפש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההיסטוריה של מחלות הנפש רוויה בסיפורים דרמטיים המתארים כיצד תופעה מסוימת נכנסת או יוצאת מספרי האבחון הקליניים. הומוסקסואליות, הלם קרב, הפרעה פוסט-טראומטית בעקבות התעללות מינית – מקומן של כל אלה בספרי הרפואה עמד בלב מאבקים פוליטיים סוערים. אם לשפוט לפי היחס שמקבל הדייר סער סקלי בבית "האח הגדול", שמאלנות בישראל נמצאת בלבו של מאבק היסטורי דומה, והסיכוי האחרון של אנשים כמו סקלי לחמוק מהסיווג של "איום קיומי" הוא להיות מוכרים כחולי-נפש.  » האח הגדול 4 - כל הביקורות והכתבות» הרשות למלחמה בסמים נגד "האח הגדול"» לירון זהבי נכנסת לבית ומדברת על הכל» האח הגדול 4: השלישיה מתה, תחי השלישיה החדשהפשיזם, לא מילה גסה סער סקלי, שלמעט ציטוט "המולך" ונאום בילעין, הקפיד לשמור על פרופיל נמוך ולנהל יחסים קורקטיים עם רוב דיירי הבית, צעד היישר אל המלכודת שטמן לו הדייר החדש צבי פורטל. עוד טרם כניסתו לבית הצהיר פורטל שהיה שולח את סקלי לאסמאעיל הנייה, וכך הצליח להוציא את השמאלן משלוותו. סקלי דרש התנצלות, ולא רק שלא קיבל אותה, אלא שכאשר כינה את יריבו "פשיסט" נתקל בתגובה לא צפויה: בעוד "אם תרצו" לפחות נאבקת לטיהור שמה כנגד האשמות דומות, פורטל אימץ את התואר בחום, והעיד כי מקרים מסוימים מחייבים "פשיסטיות". למשל, המקרה של האזרח-דייר סקלי.מקרים מחייבים "פאשיסטיות". סקלי ופורטל (צילום מסך)

למזלו של סער, לצידו נמצא ערן טרטקובסקי, שמוכן להכיר בו כחולה נפש. בעוד עינב ויינר המזועזעת מסרבת להשלים עם קיומו של האיום הקיומי בתוך הבית ("לא יכולה לשמוע את זה! כפרות על החיילים!), טרטקובסקי נחלץ להגנת חברו: תחייכי ותרחמי עליו, המליץ לה החבר הרחום. אבל רחמי הדיירים לא נכמרו על סקלי, והוא יועמד להדחה בשלישי. כעת נותר לו להתפלל שהצופים יעשו עמו חסד, וייחסו את הדיבורים בגנות רצח ילדים פלסטינים לפתולוגיה החמורה ממנה הוא סובל כביכול.

אין סיגריות, תעשנו שמן זית למען האמת, סקלי לא נראה מוטרד מהאפשרות שההרפתקה הקצרה שלו בבית תסתיים. כשנתבשרו הוא ויעל ברון על מועמדותם להדחה התנפלו זה על זו בחיבוקים ופצחו בריקוד. ברון, האדם הקרוב ביותר לסקלי בבית מיהרה אף היא להיכנס לעימות עם הדיירים החדשים, כאשר סדרת החינוך שניסתה להעביר ללירון זהבי ("את מעוררת אנטגוניזם אצל 12 איש, אולי הבעיה אצלך?") נתקלה בהתנגדות ("כולם מתים עליי בחוץ").

מעוררת אנטיגוניזם. לירון זהבי (צילום מסך)אלא שבמקרה הזה נראה שברון לא סתם מתעלקת על זהבי: בשלושה ימים בבית הספיקה הדוגמנית לשעבר להחרים את המטבח של אביבית בר זוהר מטעמים היגייניים ("שואה אקולוגית"), לדרוש שמן זית על תקן של תקציב  הסיגריות, לאחל למעשנים שימותו מסרטן ריאות, ולהצהיר פעמיים שאם היא לא מוצאת חן בעיניהם הם מוזמנים להדיח אותה. אכן, הביץ' החדשה שנפלה בנווה אילן היא בקליבר כזה שגרם לאביבית, שתעמוד אף היא להדחה בשלישי, לעשות חושבים ולהבין שאין מנוס מאיחוד כוחות היסטורי עם יאנה יוסף. כך באחת השתנו יחסי הכוחות בבית.אחציטוט

» "אפשר ללכת אחריך?" – תמיר ורדי לקותי סבג, שהולך במעגלים סביב שולחן האוכל.» " אני – רק ישבן" , אני – ציצי" - צבי וקותי מתחברים לכדי שיחה.» "תעשנו את עצמכם למוות, לא מעניין אותי" – לירון פותחת ברגל ימין עם דיירי הבית.» "שומעת שנייה, תכף את מקבלת ממני פצצה לפנים, כאילו"- יאנה ממהרת להגיב, ומצדיקה את הבחירה בקותי.» "באה לי לא טוב, זאתי" – לירון מוציאה מיעל צדדים פחות מוכרים.» "קידוש בנוסח עדות מאדים" – קותי מטיל ספק ביהדותו של ערן.» "תעשה לו מיוט" – לירון מתקשה לעכל את המעבר המצופה.» "נבנית פה איזו קואליציה. או אופוזיציה, תלוי באיזה צד אני" – קותי מגדיר מחדש את האגוצנטריות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ