"האח הגדול 4": ערן, מה אתה עשית בשביל האח?

כל הסימנים הצביעו על כך שהצופים יסגרו חשבון עם סער סקלי, וישלחו אותו חזרה לשנקין, אבל מי שירד במדרגות היה דווקא יוסי. בינתיים, ערן מרגיש סמרטוט כתוצאה ממשבר לאומני, וגורר את כל דיירי הבית נקראים להישבע אמונים לדגל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שרי שמחוב לא עשתה צבא. כן, כן, מה שאתם שומעים. באחת משיחותיה עם האח הגדול, שהתחילה כניסיון לעוד מניפולציה רגשית על הצופים, נחשפה השערורייה. עודה מספרת על תחושת הזרות שלה, על איך תמיד הייתה שונה ומשונה, פלטה את הסוד האפל והנורא מכל. נכון, לדבריה "לא נתנו לה לעשות צבא". אבל עד שלא נראה עד המסמכים היא חשודה. » האח הגדול 4 - כל הכתבות והביקורות» האח הגדול 4: הדג מסריח מהראשאבל בעצם, למי אכפת? לא לדיירי הבית, זה בטוח. כנראה שגם לא לצופים. כי מה שמשנה באמת זה לא מה שרי שמחוב עשתה בחייה, אלא מה היא אומרת. או כמו שאמר לה האח הגדול: "התגייסת לאח הגדול". ובצבא שלו יש רק ערך עליון אחד: "להתנהג בהתאם". לאהוב את הסמל, את הקבוצה, את הטוטם. לא משנה מה הוא מייצג, או מי החברים בקבוצה שהסמל אמור לייצג. פשוט תגידו שאתם אוהבים את הסמל. החביאה סוד נורא. שרי פנונה שמחוב (צילום מסך)

רשימת שינדלר או הנחשול? מה קורה כשמפסיקים להיות חלק מהסמל? תשאלו את ערן טרטקובסקי. אם לא מדובר פה בעוד תחבולה מתוחכמת של מתמרן המוחות המשופשף, ערן סיפק לנו הצצה נדירה לנפשו המתפוררת של לאומן נטול-לאום. אחרי שסיים להרכיב את המחווה שלו לדגל הדיו, והציל אותה מציפורניו של האנרכיסט סערי סקלי, פנה ערן להתייחד עם היצירה שלו, תוך שהוא ממשש בערגה את החוטים התכלכלים שרקם לתוך הציפית. שתי דקות לאחר מכן הוא כבר ישב ומירר בבכי על רצפת השירותים, "אני לא יכול להסתכל על הדגל, אני לא תורם".

מתייחד עם הדגל בשירותים. ערן ואביבית תופרים (צילום מסך)שתי אסוציאציות מעלה המשפט הזה, שנראה כמו הרגע הכי אותנטי של טרטקובסקי עד כה. האחת היא של סצנת הסיום ב"רשימת שינדלר", כשאוסקר שינדלר מבין כי כל הרכוש שבידיו שווה ערך לחייהם של עשרות יהודיים שהיה יכול להציל. האסוציאציה השנייה היא של אותו ילד דחוי מ-"הנחשול" שכל עולמו חרב עליו כשהוא מתבשר שבסך הכל היה שותף בניסוי חברתי.הילד הדחוי מ"הנחשול"? ערן טרטקובסקי (צילום מסך)הרעלת סוכר ורימוני עשן אז מיהו ערן טרטקובסקי? פילנתרופ שמקדיש את חייו למען הזולת עד כדי ביטול עצמי, ואיננו מסוגל לסבול את ההדוניזם והריקנות של החיים האזרחיים? או אולי פשוט ילד דחוי וחלש שמרגיש חסר ערך ועלוב כשלוקחים ממנו את ההשתייכות למנגנון? הדעות בבית חלוקות בשאלה הזו. סער סקלי ויעל ברון, בדעת מיעוט, נוטים לאפשרות השנייה. סקלי ניצל את תקרית הדגל כדי לפתוח בנאום פוליטי מעורר-מחלוקת, שכלל את בילעין, אריאל, ובאסם אבו-רחמה בפריים טיים ערוץ 2, והראה לנו בדיוק איך לא מתנהגים בהתאם.

לא מתנהג בהתאם. סער סקלי (צילום מסך)מנגד, שי רגב עזב בסערה וזעם על ביזוי חללי צה"ל, ואביבית בר זוהר התקוממה נגד השנאה העצמית של היהודי שמשודרת בטלוויזיה. בכך הוכיחו הצמד בר זוהר-רגב שכדי "להתנהג בהתאם" לא צריך לעשות צבא. גם לא לדאוג לעתיד המדינה, לרווחת האנשים החיים בה, או לצאת להפגין למען חסרי הזכויות. צריך פשוט לדבר יפה על הסמל.

לכן יש משהו מעודד בכך שכנגד כל הסיכויים, דווקא יוסי סרור היה זה שירד במדרגות הבית, עטור במעיל הפרווה המפונפן שאיתו הגיע לפני 38 ימים. אמנם הוא לקח את עצמו ברצינות רבה מדי, אבל סרור בהחלט היה במחנה של המתנהגים בהתאם: מתחנחן, מתנחמד, עושה הכל כדי להרגיז אף אחד, שוויוויה בצד אגודל. ובכל זאת, כנראה שהצליח להרגיז כמה אנשים. או כפי שניסח זאת בעדינות גואל פינטו: כנראה שיש דבר כזה יותר מדי מתוק.יותר מדי מתוק. יוסי סרור (צילום מסך) אחציטוט » "מתי בפעם האחרונה היית עם שלוש רוסיות שיכורות?" תקינות פוליטית לפי ערן טרטקובסקי.» "במקום הכי ציבורי במדינת ישראל אין דגל. זה מוזר לי" אותו ערן מגדיר מחדש את הממלכתיות.» "לא ידעתי אם לנטרל אותו או להציל את הדגל" – ערן משחזר את העימות עם סער. או שמא זה הקרב על החרמון?.» "יש לי רגעים בלילה שלפעמים אני אומר - אני לא אמיתי" – תמיר ורדי הולך צעד אחד מעבר לדקרט.» "מעניין אותי כמה מתוך הדבר הזה הוא מבנה מולד וכמה זה דפיקת חיים" – ד"ר יעל ברון מתחבטת בשאלת תורשה-סביבה במקרה של המטופל ת'.» "ערן לא סיים קורס טייס, מה זה אומר עליו?" – קותי משליך אבנים מתוך בית הזכוכית שלו.» "למה הוא לא יכול להגיד: "כפרה, אני מת עליך" – לקותי יש השגות לגבי הפואטיקה של "Love is in the air". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ