פנים אמיתיות: אמנון לוי בשיר הלל לאייל ברקוביץ'

במקום תחקיר עיתונאי נוקב קיבלנו ראיון מתחנף בין לוי לברקוביץ' שלא מגיע לשום מסקנה על העולם. ניב שטנדל תוהה האם בשביל זה נדחו חובותיו של ערוץ 10

ניב שטנדל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר

אחד המקומות הראשונים בהם נשמו לרווחה בגבעתיים, עם קבלת הידיעה על דחיית גזר דינו של ערוץ 10 היה מערכת "פנים אמיתיות" של אמנון לוי. שם כבר נעצרו ההפקות ואנשי המערכת עמדו להתפזר לכל עבר, לפני שהגיעו הבשורות המשמחות ו"פנים אמיתיות" חזרו לעבודה. חבל. זו היתה הזדמנות מצוינת לעשות מתיחת פנים אמיתית. למשל, להפוך את "פנים אמיתיות" לתוכנית תחקירים, כמו שהיא מתיימרת להיות וכמו שאמנון לוי יודע לעשות. כי נכון לעכשיו "פנים אמיתיות" היא תוכנית תחקירים כמו ש"האח הגדול" היא תוכנית תעודה. למעשה, מדובר בדוקו סלב עם יומרות.

» הנערה בעלת 30 הזהויות: אמנון לוי נותן שירות חשוב לציבור» פנים אמיתיות - כל הביקורות והכתבות

זה תקופה ארוכה שאני מנסה לפצח את היומרות האלו, ולתהות מה גורם ל"פנים אמיתיות" לחשוב שהיא חושפת פנים אמיתיות למרות שהיא נכשלת בכך שוב ושוב, ומביאה אל המסך את הפנים הכי מוכרות שיש, שרק מצדיקות את התדמית שלהן. עוד בתחילת דרכה, בכתבה על יוסי גיספן, היה ברור שכתבה על יוסי גיספן היא כתבה על יוסי גיספן, ושום מונולוג מקדים עם "גילויים מרעישים" וקריינות מיותרת שחוזרת על המתרחש לא ישנו את זה. עומק האייטם כעומק האדם.

חשיפה: אייל ברקוביץ' הוא לא רק אגו נפוח

והנה זה קורה שוב. אל המראה מזומן להציץ אייל ברקוביץ', ולוי מבטיח הרים וגבעות. הנה למשל גילוי מרעיש שהביא עמו התחקיר של לוי: מתברר שברקוביץ' הוא לא רק כדורגלן גדול עם אגו נפוח, אלא גם אדם "מלא חוש הומור שמדבר בגובה העיניים". בשביל לדעת את זה, למשל, לא צריך צוות תחקירנים ופריסת חובות בועדת הכלכלה של הכנסת. צריך לפתוח את הרדיו פעם אחת בשעות הערב ולשמוע את ברקוביץ' ושותפתו למיקרופון אופירה אסייג גועים מצחוק כמו קהל בהופעה של עדי אשכנזי.

לוי גם מספר שברקוביץ' "התלבט כמעט שנה עד שהחליט שהוא מוכן לדבר". מעבר לבלוף שעומד מאחורי המשפט הזה (ברקוביץ' לא אומר כמעט שום דבר מעניין על "הטרגדיה שעבר בעקבות הפרישה"), מדובר גם במשפט נטול קשר למציאות. אנחנו מדברים על אחד הדברנים הכי גדולים בתקשורת הישראלית, כן? אוקסימורון מוחלט.

וברקוביץ' הוא אכן אוקסימורון מוחלט ומהלך, ועוד כזה שבכלל לא מודע לעצמו (ובה בעת - מודע לעצמו לחלוטין, עוד אחד מהניגודים שקיימים בו). גם אצל לוי זה קורה: הוא מספר שהוא לא אוהב את עצמו ("זו תדמית של התקשורת"), אבל קורא לעצמו "היחיד והאחד בדורו" (הטעות, כמו כל הטעויות הדקדוקיות והתחביריות של ברקוביץ' שמזלזל בערכם של לימודים וספרים, במקור). הוא מספר עד כמה הוא אדם ישר ("מעולם לא עשיתי משהו פלילי"), אבל מודה שאין לו בעיה לרמות בשביל לנצח. הוא טוען שהוא אינו מפעיל לחץ על ילדיו, אבל מכריז ש"הם נולדו להיות שחקני כדורגל". הוא מעניש אותם כשהם אינם מתנהגים כראוי (השעה את בנו בגלל דיבור לא נאות לשופט), אבל משמש להם דוגמה הפוכה (התעמת עם שופטים, הורים ומאמנים).

"היחיד והאחד בדורו". אייל ברקוביץ' ב"פנים אמיתיות":

אבל לוי לא ממש מתרגש מכל הסתירות הפנימיות המגולמות בברקוביץ'. לפעמים הוא מנסה לעקוץ, אבל מיד נסוג, והופך את האמירה של ברקוביץ' כלפיו - "לך יש תדמית של אחד שמכסח את כולם" - לתמוהה במיוחד. הוא נותן לברקוביץ' לסתור את העובדות ("אני מכבד אותו", הוא אומר על אלי אוחנה, אותו תבע על הוצאת דיבה וכינה "עבד כי ימלוך"), להתחמק משאלות לא נעימות (על אימון הנבחרת, בלון שמחד ברקוביץ' לא מפסיק לנפח ומאידך משיב ב"עבור") ולהישאר מעורפל כשעדיף להישאר מעורפל (בסוגיית הייחולים לכישלון הנבחרת בתקופת אברהם גרנט). ברקוביץ' אינו אדם שסובל מסתימת פיות - יש לו תוכנית רדיו יומית, תוכנית טלוויזיה אישית ופרשנויות מזדמנות במשחקי כדורגל - אבל לוי שמח לתת לו עוד קצת זמן אוויר, כדי לפרוש את "התוכנית המהפכנית לשינוי פני הכדורגל" ולהודיע ש"הכל פה קומבינות". לוי גם לא מפרט את התוכנית שהוא עצמו הגדיר מהפכנית ורפורמטיבית, ולא שואל את ברקוביץ' על אלו קומבינות הוא מדבר בדיוק. הוא לא פה בשביל לרדת לתיקולים - הוא פה בשביל להרים קרנות.

גם אנחנו רוצים תוכנית תחקירים

לוי בעיקר מוקסם מהקוסם, וקשה להבין למה. לו היה לוי מבין משהו בכדורגל - ניחא. מדובר באמת באחד מגדולי כדורגלני ישראל. אבל לוי מודה שאינו מבין בכדורגל (עניין שבהחלט בולט ועומד לו לרועץ בראיון). הוא מוקסם מהאישיות, וקשה להבין למה.

אם היה עורך תחקיר קצת יותר רציני על חשבון ראיון מתחנף - באמת קצת, כי אצל ברקוביץ' הכל בחוץ, גלוי וידוע - אולי משהו מהקסם האישי של ברקוביץ' היה מתפוגג מול עיניו. למשל, אם הוא היה מתייחס קצת לתקריות האלימות שבהן היה מעורב ברקוביץ', לעובדה שמכבי חיפה לא הסכימה לקלוט אותו לעונת פרישה, לסכסוכים המתוקשרים שעליהם לוי חולף ביעף. יש בברקוביץ' שד טראבל-מייקרי שלא נח לרגע, אבל מול המצלמה המלטפת של לוי הוא נראה כלא יותר מילד שובב ש"אומר את האמת".

בסופו של דבר, הבעיה העיקרית של "פנים אמיתיות" היתה אמורה להיות מובנת ללוי בשורות בהן חתם את התוכנית: "זה הבנאדם, והוא לא השתנה". ברקוביץ' טען שהוא "בלי מסכות", ולוי נתן לו אתמול שעה טלוויזיונית בפריים טיים להצהיר על כך. בשביל לגלות שהפנים האמיתיות של ברקוביץ' הן הפנים האמיתיות שהוא מייחצן לנו כבר שלושה עשורים לא צריך תוכנית תחקירים.

אה, כן, בכל זאת היה גילוי מרעיש בתוכנית: ברקוביץ' משדר את תוכנית הטלוויזיה שלו מחנות הבגדים של אשתו. וואו. אם זה לא מצדיק דחיית חובות, אני לא יודע מה כן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ