"האח הגדול 4": נפילת משטר האייטולות

פיוס ואהבת חינם, אבל שכולם יטבעו. אהבת ישראל וצדק בכבישים לצד צרחות לא מבוקרות. זיוה וברי, שתי הדיירות הגבוליות ביותר, יצאו אתמול לאחר שרק הראשונה הודחה. הטירוף הגיע לקיצו, הרעים עזבו, ורק שאלה אחת נותרה: מה עכשיו?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איזה מזל שיש טלוויזיה. בטלוויזיה יש רעים ויש טובים. בטלוויזיה כולנו יודעים בדיוק מי הטובים ומי הרעים, ולמה. כולנו משקשקים כשהרעים עומדים לנצח, וכולנו שמחים כשהם מתרסקים. אבל בריאליטי, לכאורה, הסיפור יותר מורכב: הדמויות אינן פרי הדמיון של תסריטאים – הן אנשים, בשר ודם. אבל רק לכאורה. כי בעצם, הריאליטי הופך אנשים בשר ודם לקריקטורות. בזה כוחו של הפורמאט הטלוויזיוני הזה – הוא גורם לנו לחשוב שאנשים אמיתיים מתנהגים כמו דמויות פיקטיביות. כשהריאליטי עובד, אנחנו משפשפים את העיניים ואומרים, כמו דודו קפרא, "זה לא אמיתי". וזה בדיוק מה שקרה עם זיווה כהן בהנם וברי סימון.» האח הגדול 4 - כל הכתבות והביקורות» "האח הגדול 4": הגברים בוכים בלילה» אביבית בר זוהר בהלבשה תחתונה» לעוד כתבות בנושא באתר הארץ

"טובעים? שיטבעו" "זה לא אמיתי", אמר לעצמו גם ארז טל כשישב לראיין את המודחת זיווה, ואת ברי שהחליטה לצאת איתה. אחרי שנכשלו מאמצי השכנוע של אסי "הלוחש לקפרות" עזר, התיישבו השתיים למפגש קצוות מול צמד המראיינים, שהתקשה להסתיר את סלידתו מהטרור שהשליטו בבית. "האם לא יצאת בגלל שפחדת להישאר שם לבד? איך ידעת שזה רצון האל?", שאל טל את ברי וכמעט איבד את שלוותו. אבל היא בשלה: מדברת על פיוס ואהבת-חינם, ומצד שני מחקה את ליהיא גרינר ולועגת לה. רגע אחד מטיפה לצניעות ודרך-ארץ, ובמשנהו מספרת על מעריציה וקרבתה לבורא עולם.

"לא פחדתי. הייתי אוכלת אותם בלי מלח". אמרה רקדנית הבטן הצדקת, ומיד איזנה בדברי נועם: "אם אני רואה מישהו טובע, אני קופצת להציל". "אבל הם טובעים", הקשה טל. "שיטבעו", היממה אותו רקדנית הבטן. ככה אנחנו אוהבים את הרעים שלנו.

גם זיווה עומתה עם קול השפיות הליברלית-חילונית. "למה את חיה בחו"ל אם את כל כך קשורה לישראל? האם לא נהנית קצת לעקוץ את הדיירים?". אבל בהנם לא התרגשה. יש בבית האח הגדול אלימות, יש דיבור מסריח, אין גבולות, הכל מותר. אנחנו באנו להראות את הצד היפה. העם דורש צדק בכבישים. ושוב, הצופה משפשף את עיניו למול המסך, מסרב להאמין שהדמות הזו איננה החיקוי של ארץ נהדרת.דמות מ"ארץ נהדרת". זיווה כהן בהנם (צילום מסך)

תחריר, רוטשילד, נווה אילן אי ודאות אופפת את הבית לאחר נפילת משטר האייתולות הפונדמנטליסטי. תחריר, רוטשילד, נווה אילן – כולן היו עדות לשינויים פוליטיים דרמטיים לאחרונה, ולא צריך להיות אהוד יערי בשביל לדעת שלא כדאי למהר להתנבא ביחס לעתידם הפוליטי של משטרים בלתי יציבים. ובכל זאת, אם צריך לסמן דמות שתיכנס לריק הגדול שהותירו המכשפות-הרעות מהמערב, נדמה שקותי סבג הוא האיש. לאחר שקטף את פרס האח-דמיה בקטגוריה "הדייר שיישאר אחרון בבית", כמעט וזכה בלבה של יאנה יוסף היפה, ורקם ברית אסטרטגית חשובה עם דודו קפרא, נדמה שימי הזוהר של קותי מאחוריו. חיזוריו האגרסיביים מול יוסף הגיעו למבוי סתום, ונראה שהטרויקה האשכנזית (ערן טרטאקובסקי, סער סקלי ואיתם ישראלי) מתכננת להעביר לו סדרת חינוך בנושא הדרת נשים. גם יעל ברון וקים רטוש לא התאפקו כשראו את הוילדע-חייע מתעלק על הפרח הענוג, וניסו להסביר לו ש"לא זה לא".קותי מהלך כעת על חבל דק, ויכול בכל רגע ליפול לתהום הסטריאוטיפית, זו שזיווה וברי התהלכו בה מהיום הראשון. אפשר רק לקוות שהניצוץ וההבטחה הגדולה של הטבח המקסים מבית שמש לא יכזיבו, ושלבור שחופרים לו החברים ייפול מישהו אחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ