אולפן שישי: לילה ראשון בלי יאיר

דני קושמרו, הכונן האולטמטיבי, נכנס אמש באופן זמני לנעליו של לפיד וניווט את הספינה בצורה יעילה, מקצועית וקורקטית. פאנל הפרשנים הקבוע, לעומת זאת, היה פחות אובייקטיבי ופירגן ללפיד בשתיקה רועמת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשעת כתיבת שורות אלה עדיין לא ידוע כמה אחוזי רייטינג השיגה מהדורת אולפן שישי הראשונה בלי יאיר לפיד. יש מי שניבא שהאחוזים יצנחו לאחר לכתו של המנהיג הכריזמטי והפופולרי. מנגד, יש מי ששיער שהאחוזים דווקא יעלו מתוך סקרנות לגלות מי יכנס לנעליו ואיך אמנון ורוני שורדים לילה ראשון בלי יאיר. אני הימרתי שדבר לא ישתנה. עזיבתו של לפיד לא תוריד ולא תוסיף מערכה הרייטינגי של המהדורה (להבדיל מערכה הטלוויזיוני התוכני והמקצועי). "אולפן שישי" שומרת על רייטינג גבוה למדי בשנה האחרונה, חרף כל סעודות השישי בעולם. לטוב ולרע, המשבצת הזו גדולה ממי שמתייצב בתוכה, יהיה זה העיתונאי הנקרא ביותר בארץ.

יאיר לפיד הולך לפוליטיקהקוראים לי יאיר לפיד, ואני קלישאה אולפן שישי לבד: מי יחליף את יאיר לפיד?

תרומתו של לפיד לרייטינג הגבוה אינה מוטלת בספק, אבל יש לזכור שהוא בסך הכל שמר על הגחלת - "אולפן שישי" היתה כמעט מאז עלייתה מהדורת החדשות הדומיננטית בטלוויזיה של ערב שישי, ונתנה בראש ל"יומן" ולכל הליהוקים שניצבו מולה בערוץ 10, מרביב דרוקר ועופר שלח דרך מיקי רוזנטל ועד גיא זהר. "אולפן שישי" הוא מותג חזק שיעמוד גם אחרי לכתו של לפיד, כמעט עם כל ליהוק, מצביקה יחזקאלי ועד צביקה הדר. אני מאתגר את קברניטי חברת החדשות להציב את אלירז שדה בעמדת המגיש. אולי הוא ישבור את תקרת הזכוכית של ערב שישי.

עד שיוחלט על מחליף קבוע, יש לערוץ 2 את המחליף הזמני הקבוע: דני קושמרו. הברנז'ה רחשה לקראת שידור המהדורה, לגלות מי יכנס לנעליים הגדולות, ושלא במפתיע כלל היה זה קושמרו שנקרא כרגיל אל הדגל. אם לקושמרו היה שקל על כל פעם שנקרא להחליף את המגיש הקבוע, הוא היה יכול לממן היום את הקמפיין של יאיר לפיד.

קושמרו הוא ברירת מחדל אופטימלית עבור חברת החדשות. הוא מנוסה, נינוח ואחראי. הוא תמיד נכון לקרב. הוא לעולם לא יתפס לא מוכן. הוא לא מסתבך באמירות קונטרוברסליות. הוא תמיד נראה טבעי כל כך בכסא המחליף: מחליק לתפקיד מבלי להתאמץ ובעיקר מבלי לאיים על מקומו של הקבוע. הוא הכונן האולטימטיבי. כך הוא משוטט כבר שנים לאורך ולרוחב לוח השידורים, מתוכניות הבוקר המנומנמות, עבור בתוכניות האקטואליה של אחה"צ ועד למהדורות הערב וסוף השבוע. מהון להון, קושמרו המחליף הוא אחד הדברים הכי קבועים בחדשות ערוץ 2.

בינתיים, בורסת השמות רותחת. נדמה שהכניסה לרשימת המחליפים הפוטנציאליים היא כמעט תו תקן עיתונאי. גדי סוקניק ואהרל'ה ברנע שבים לקדנציה שניה, מיקי חיימוביץ' מוחזרת מפרישה, ערד ניר קופץ שני כסאות ימינה, תמר איש שלום ויעקב אילון מחולצים מהספינה הטובעת של ערוץ 10. אפילו שמה של רינה מצליח הוזכר (הסיכויים שזה יקרה שווים לסיכוייו של יאיר לפיד לרוץ בראש רשימת "יהדות התורה"). נדמה שרק דן כנר נשאר בחוץ. למה לא קושמרו, בעצם? יש בו משהו מהלפידיות הכמו-עממית, הקלילה והמסתחבקת ועם זאת האחראית והשקולה. מתחת לחליפה הכהה מדובר בכתב אופנועים עם חיבה לבוץ על המגפיים. נכון שקושמרו מסתובב כבר שנים במסדרונות חברת החדשות על תקן הסטודנט שלא בנוי למחויבות ועובד במשמרות, אבל אחרי הכשרה כל כך ארוכה, ולאור המאפיינים שהופכים אותו למחליף טבעי ללפיד, השדרוג נראה בעתו.

להשתלט על רוני דניאל. פאנל הפרשנים:

אם אתמול חזינו בפיילוט של קושמרו, הרי שהוא עבר בהצלחה כצפוי. לא נוצץ ומסחרר, אבל קורקטי וסולידי. השבוע היה סוער כמו מזג האוויר בנווה אילן, וקושמרו אחז בהגה הספינה בבטחה. וב"אולפן שישי", לאחוז בהגה הספינה בבטחה זה אומר בעיקר להשתלט על רוני דניאל. יאיר לפיד עשה את הסטאז' שלו בניהול פוליטי בהפרדת הכוחות בין דניאל לערד ניר. קושמרו עדיין לא עמד למבחן הזה. המהדורה אתמול עברה על מי מנוחות, למרות האייטמים החמים: מהאתיופים בקריית מלאכי (קודם משה קצב, עכשיו האתיופים - מה עובר על העיר הזו?) ועד לנאום השבט הלבן של שלמה מעוז.

אחד מהאייטמים היה, כמובן, מי שרק לפני שבוע הציג את האייטמים. "אולפן שישי" לא יכולה היתה להתעלם מהסיפור הגדול של השבוע, הגם שהיא קשורה בו ישירות. השאלה הגדולה היתה איך יוצג הסיפור - האם באופן המינימליסטי ביותר שאפשר לעשות זאת? האם תשמע ביקורת נטולת פניות על לפיד? האם תהיה זו תצוגת חנופה מביכה? האמת נמצאת כרגיל באמצע. האייטם הפוליטי תקף את שאלת לפיד במכת וו צדית - ראיון עם שאול מופז המזיע, נפגע פוטנציאלי במצב אנוש של לפיד ומי שמתעתד להיות הקברן של "קדימה" בתרחיש הפוליטי המסתמן.

בדיון באולפן התברר שלפיד אולי עזב, אבל הגייסות נותרו מאחוריו. קשה לדרוש ממי שרק לפני ימים אחדים עוד שתה קפה עם לפיד בחדר האיפור למתוח עליו ביקורת, ודאי פומבית. קושמרו ביקש זאת בכל זאת, אבל עמיתיו לא ממש נענו לקריאה והעדיפו לענות דווקא למבקריו של לפיד: אמנון אברמוביץ' (בצדק) יצא נגד מי שטען שלפיד מנצל את מעמדו התקשורתי, ורינה מצליח (אולי בצדק) טענה שהוא לא ישחק כפי שמקווים יריביו. רוני דניאל סגר את פיו, אבל גם הוא כבר נשמע השבוע גאה בקולגה שעזב את סיר הבשר. הצופה יאיר לפיד וודאי ישב אותה שעה בביתו וחייך. עם הקולגות מערוץ 2, המתים המהלכים מערוץ 10 והעיתונאים הלא נצפים מערוץ 1, לא צפויים כיסי התנגדות טלוויזיוניים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ