אורי ערן, עכבר העיר

קרן פלס  בכל מקום. אחרי שכבשה את הפלייליסט, כתבה מוסיקה להצגות, הגיעה לאלבומי זהב, קיבלה טור אישי ב"ידיעות אחרונות", ואף זכתה לחיקוי משלה ב"ארץ נהדרת", היא מסתערת על היעד הבא: הטלוויזיה שלכם. גם כאן, היא עושה את זה בגדול: כשופטת בתוכנית שמאיימת להפוך לדבר הבא שכולם מדברים עליו, בית ספר למוסיקה של "קשת", ועכשיו גם בתוכנית ראיונות משלה בערוץ 24. אלא שיש כנראה סיבה לחיבוק החם שפלס מקבלת מהממסד, והיא קשורה במוכנות שלה לשתף פעולה עם גל הפסיכולוגיזם הצהוב והעכור ששוטף את התקשורת (תשאלו את אורלי קסטל בלום, היא יודעת על זה משהו). עמיר בניון שהגיע להתארח בפרק הפותח של "באולפן עם קרן פלס" , זכה לכאורה, להרבה כבוד מהמראיינת שלו. פלס, שלפני פתיחת הראיון ביצעה שיר של בניון, הקפידה להקטין עצמה ולפאר את המרואיין שלה: היא דיברה בשבחו באופן משתפך וכנוע, סיפרה על חוויות רוחניות עמוקות שעברו עליה בהאזנה להופעותיו, ואף שתקה וחייכה בסובלנות חשודה כשדיבר על האיסורים ההלכתיים בעניין שירת נשים ועל שוביניזם כמחויב-המציאות. אבל הכבוד הזה היה, כאמור, רק לכאורה. המחיר שבניון נאלץ לשלם תמורת מבול המחמאות שהמטירה עליו פלס, היה נבירה אינטנסיבית בחייו האישיים במקום ביצירתו. נוברת בחייו האישיים. עמיר בניון וקרן פלס (צילום מסך)

משהבין בניון שבסך הכל ניצבת מולו גרופית "פתטית" (במילותיה של פלס עצמה), היה קל מאוד להסיט את הראיון למקום הרצוי: מה אתה מרגיש כשאתה רואה צילומים של עצמך מהתקופה בה לא חבשת כיפה? האם אתה לא מרגיש שאתה במקום "שלם" יותר היום? האם אתה לא ביקורתי מדי כלפי עצמך? איך הכרת את אשתך? אתה רוצה שהילד יהיה מוזיקאי? ואיך נראה היום שלכם ביחד?

הפורמט של התוכנית לאפילו לא מנסה להצניע את האג'נדה הפסיכולוגיסטית והצהובה הזו, ובהתאם למיטב המסורת של ז'אנר הריאליטי, הוא מזגזג בין ההתרחשות ה"אמיתית" של הראיון, ומונולוגים בהם קרן פלס מנתחת בדיעבד את ההתרחשויות. כך, אנחנו מגלים שכשבניון אמר שהוא לא היה יכול להיות נשוי לזמרת, זה עשה לקרן "ברר",  ושכשרצתה ל"היכנס קצת יותר פנימה, לדבר על המשפחה", החליטה לרכך את המרואיין הקשה באמצעות קפה ועוגיות בד"ץ.

פלס ודאי חשבה, ועדיין חושבת, שעשתה הרבה כבוד לבניון בתוכנית שלה. בסופה היא אפילו הכריזה שההערכה שלה לבניון רק עלתה בעקבות הראיון, וכי "יש לו את הפתטיות שלי לעוד הרבה שנים". אבל עם הפתטיות של קרן פלס לא הולכים למכולת. העמדה הכנועה והמתרפסת הזו לא שווה הרבה, אם היא הייתה בסך הכל תכסיס כדי לחלץ ממנו איזה וידוי קורע לב על חזרתו בתשובה או על אשתו. אם פלס מעוניינת להפוך את חייה האישיים למנוף לקידום הקריירה שלה זה עניינה. אם היא החליטה לערוק מהצד של האמנים לצד של סוחרי הרייטינג והרכילות זה גם בסדר. אבל להיות סוכן-כפול - זה כבר לא פייר. מוזיקאית שמתייצבת בעמדת המראיינת כקולגה מחויבת באיזה אופן לשמור על כבודו של המוזיקאי שיושב מולה, ולנסות, אולי, לדבר איתו גם על מוסיקה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ