"מנקשה וחליל": הלהיט החם של ימי הרמדאן

הטלנובלה הטורקית משלבת קווי עלילה סבוניים עם ערכים מוסלמיים. "מנקשה וחליל" עוסקת בסוגיות יום יומיות של מעמד האישה, רצח על מה שמכונה כבוד המשפחה ומסורת אל מול קידמה. שידורה בערוץ הטלנובלות, הוא מעשה הגובל בחתרנות

זיו יצחקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו יצחקי, עכבר העיר

בזמן שלא הזמנתם חופשה באנטליה, לא הסתערתם על הבופה הכל כלול בקלאב, ולא קניתם עוד מעיל עור לילד בשוק באיסטנבול, הסתובב פה מתחת לרדאר גיס חמישי טורקי שהצליח להתנחל בלבבות של המוני צופות בוכיות. כנראה שבחדר המצב של משרד החוץ עוד לא עלו על ההסתננות ודני איילון טרם הספיק להזמין מהנגרייה כיסא נמוך, אבל כבר מאוחר מדי. הטלנובלה הטורקית הראשונה ששודרה בישראל תחת השם "מנקשה וחליל" מגיעה אל סופה הטוב, ובקרוב, כמקובל, ישודרו מחדש כל 72 הפרקים.

את הקהל של ערוץ ויוה לא מעניינות סוגיות גיאופוליטיות של ענייני משט, ארדואן ואטאטורק. הוא צריך את מנת הרומנטיקה שלו. עד עכשיו היא הגיעה בכמות מרוכזת של ספרדית, בחודשים האחרונים יכול להיות שמסתמנת מגמת שינוי, שתהפוך את הטיסה של כוכב הטלנובלות הבא למדינת ישראל להרבה יותר קצרה. לפני שאנחנו ממשיכים, רצוי להבהיר שחיפוש זריז בגוגל יעלה שכותב שורות אלה התחיל את הקריירה (טוב, עבודה) שלו בתחום העיתונות החוקרת, כעורך של הירחון הישראלי לטלנובלות ואופרות סבון, "ויוה פלוס".מגיעה אל סופה הטוב. "מנקשה וחליל" (צילום באדיבות יח"צ ערוץ ויוה)סיפור העלילה של הלהיט האחרון, למי שלא השלים את החומר, מתרכז במנקשה, בת למשפחה טורקיה שחיה בברלין לאב אלים, אמא כנועה, סבתא מטריאכאלית ושני אחים: אחד טיפש ורשע ושני חכם וטוב. מנקשה עוזרת לפרנסת המשפחה כמלצרית בבית קפה, שם היא מתאהבת בחליל, בחור בלונדיני עם עיניים כחולות. למרבה המזל, הוא גם מוסלמי. ככה זה כשנולדים בבוסניה. כשאביה של מנקשה מחליט להשיא אותה תמורת מוהר ותכשיטים לטורקי מבית לא טוב שהיא בכלל לא מכירה, מנקשה מחליטה לסכן את חייה ולברוח יחד חליל. כמובן שמכאן והלאה מתחילה להתגלגל סאגה כמיטב הז'אנר הכוללת חטיפות, בגידות, מתים שחוזרים באופן מפתיע אל החיים וחיים שמתים באופן מפתיע לא פחות וכמובן אהבה בלתי אפשרת שמתממשת. הנטייה האינסטינקטיבית היא לפטור את "מנקשה וחליל" כעוד מלודרמה מרובת פרקים, שמצטרפת לאלו דוברות הספרדית והקוריאנית בערוץ ויוה. מבט יותר מעמיק מגלה ששידורה של הטלנובלה הטורקית בפריים טיים של ערוץ הטלנובלות, הוא מעשה הגובל בחתרנות. תעשיית הטלנובלות הטורקיות זוכה גם בשנים האחרונה להצלחה עצומה במדינות ערב. היכולת של התסריטאים הטורקים, שספגו יותר השפעות אמריקאיות מעמיתיהם הערביים, לשלב קווי עלילה סבוניים עם ערכים מוסלמיים, הפכה אותם ללהיט החם ביותר בימי הרמדאן - ימי צפיית השיא בעולם הערבי (אז משודרות כל הטלנובלות הטורקיות שצביקה יחזקאלי מערוץ 10 כל כך אוהב לדווח עליהן). הצפייה ב"מנקשה וחליל" לא רק מקרבת את הצופה אל התרבות והיום יום של טורקיה, הידידה שהפכה לאויבת, אלא גם גורמת לה מבלי משים להשתלב במרחב המזרח תיכוני.  הלהיט של הרמאדן. "מנקשה וחליל": על רקע הצפת הפריים טיים הישראלי בתכניות ריאליטי, בהן הגיבורים רק מתרחקים יותר ויותר מהמציאות, מפתיע פתאום לגלות שאפשר לאתר שעה טלוויזיונית שבה עוסקים בסוגיות יום יומיות. נושאים כמו מעמד האישה, רצח על מה שמכונה כבוד המשפחה ומסורת אל מול קידמה. ולא, לא מדובר בעוד תוכנית דברת בלתי נגמרת בערוץ 23, אלא באותו ז'אנר שתפקידו להיות הפועל השחור של הדרמה. ז'אנר, שרק לפני כמה שנים נדמה היה נדמה שהנה הוא גם מוצא לו מקום בתעשיית הטלוויזיה המקומית ומצליח לייצר את שכבת הביניים הכה נחוצה לתעשייה המקומית של יצירת דרמה טלוויזיונית, שגם מניחה עוד נדבך של אמון עם הצופה וגם מספקת מסגרת לשכלול האמנות של יוצרים ושחקנים. הז'אנר הזה קרס מעודף ניסויים, התחכמויות וקריצות עצמיות בלתי נגמרות. אולי יום אחד גם הוא יחזור לעצמו וילמד לספר סיפור, לא דרך עדויות אישיות של מתמודדים בין המשימות, אלא בדרך הפשוטה, הישנה והטובה של "מנקשה וחליל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ