אורי ערן, עכבר העיר

אי אפשר שלא לזכור חסד נעורים לאייל קיציס וטל פרידמן. הרבה לפני שזכו לחיבוק הדוב של המיינסטרים בארץ נהדרת, בימים בהם קופאיות בסופר יכלו לבקש כרטיס מועדון בלי לחשוש, עשו קיציס ופרידמן ברצועת הלייט-נייט "חלומות בהקיציס" דברים שרובנו לא היינו מעזים לעשות גם בחדרי חדרים. כמו וירוס מתוחכם, כמו סוס טרויאני, חדרו שני האידיוטים (בקטע טוב, כמובן), ללב הממלכתיות הטלוויזיונית והעלו מדי שבוע קרנבל פסיכדלי אינסופי, כשהם מפתיעים את הצופה, וכנראה גם אחד את השני, כל פעם מחדש.

לזכותו של פרידמן כבר היו רשומות הצלחות כמו "עלילות משה בעיר הגדולה" ו"שערוריה", ולזכותו של קיציס, ובכן, לזכותו של קיציס ייאמר שהוא פגש את פרידמן. וכך, פעם בשבוע אחרי החדשות של חצות, כאילו כדי להגדיל את הדיסוננס, היה מתנהל הפאנל הכי הזוי בטלוויזיה. קיציס היה מריץ דאחקות עם ידוענים שתהילתם מאחוריהם, ופרידמן, המגלם מגוון דמויות שנע בין יוסף טרומפלדור לדבורה מאיה, קוטע לסירוגין את הדיון המעמיק, בפרץ מלל אסוציטיבי שנראה כמו גלישה פסיכוטית, ומותיר את כולם - באולפן ובבית - פעורי פה.

על רקע הזיכרונות הנעימים והעליזים האלה, מתחזקת תחושת ההחמצה עם הצפייה בתוכנית החדשה של הצמד המלכותי של "קשת", "גם אנחנו רוצים תוכנית תחקירים". לא משום שהם בגדו  באידיאלים חתרניים כלשהם, או באיזו אג'נדה אלטרנטיבית. פשוט כי זה לא כל כך מצחיק. הרעיון של הסדרה די פשוט: קיציס ופרידמן, בתפקיד עצמם, מחליטים שהגיע הזמן לעשות טלוויזיה רצינית – תוכנית תחקירים. האפקט הקומי נוצר בכל פעם שמתברר שאהבלים לא מסוגלים למשימה רצינית ומורכבת כזו: קיציס מדבר בטון חמור-סבר אל המצלמה, ופרידמן מקריין את הטקסט הלא-נכון בזמן הלא-נכון. קיציס רוצה לעשות ראיון אובייקטיבי, כמו רינו צרור או אמנון לוי, ופרידמן מתעקש להביא מתנה למרואיין.

מתנה מפריעה לאובייקטיביות? "גם אנחנו רוצים תוכנית תחקירים":

הניצוץ עוד קיים שם: ניכר שקיציס ופרידמן משעשעים זה את זה, ושהכימיה ביניהם עוד קיימת. יותר מכל, נראה שהם נהנים ממה שהם עושים, ומעזים להביא את ההומור הפנימי שלהם אל מול המצלמות. כל זה לא מובן מאליו אחרי לא מעט שנים של שיתוף פעולה. אבל משהו פשוט לא עובד כמו פעם. אולי זו הכתיבה, אולי הפורמט. ואולי זה אנחנו שהשתננו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ