"14 שבועות": חופשת לידה זה למשועממים

אחרי "מחפשים אהבה", בטבעת זו" ו-61 ימים של אהבה", מעגל החיים בערוץ 10 הגיע לשלב הלידה. למרות הליהוק המגוון - מהזוג הנורמטיבי דרך ההומואים ועד לזוג הדתי הייצוגי – היא לא מצליחה לעורר עניין ודרמות

ניב שטנדל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב שטנדל, עכבר העיר

בשלב כלשהו זה היה צריך לקרות. הרי הריאליטי הזה הופך לכל כך יומיומי, כל כך עממי, כל כך קרוב, שאין שום סיכוי שבשלב כלשהו לא תפתח את הטלוויזיה ומן המרקע תביט בך דמות מוכרת, ואתה לא תדע אם אתה רוצה לצחוק, לבכות, לתמוה או לקבור את עצמך בין כריות הספה.זה קרה לי השבוע. הכנסתי ל-DVD את הפרק הראשון של "14 שבועות", הסדרה החדשה של ערוץ 10, ואחרי 2-3 פריימים חייכה אלי דמות מוכרת שכזו, קול מן העבר הלא רחוק. את הבחור הזה מ-"14 שבועות" אני מכיר טוב. מכיר ברמה של שעות משותפות, בירה וסיפורים על אקסיות. הדבר האחרון שציפיתי היה לפתוח את הטלוויזיה ולראות אותו מחייך אלי מהמסך. אבל כזה הוא עומק החדירה של הריאליטי. במדינה קטנה שבה ממילא כולם מכירים את כולם (או מקסימום מישהו שהיה עם המישהו האחר בצבא), ובמדינה שבה כל תוכנית שלישית היא ואריאציה על ריאליטי, זה רק עניין של זמן עד שכולם יכירו את כולם מהטלוויזיה. בקרוב טכניקת הפיצוחים החביבה על ישראלים תוסב מ"באיזה יחידה היית?" ל"באיזה ריאליטי היית?".ומתברר שערוץ 10 מתחיל להוביל בסוגה הזו. "14 שבועות", העוקבת אחר שישה זוגות בחופשת לידה, היא המשך כמעט טבעי ל-61 ימים של אהבה שעלתה באמצע השבוע. כי כידוע, אחרי 61 ימים של אהבה – ולפעמים גם אחרי לילה אחד – מגיעים תשעה חודשים של הריון (החוליה החסרה בשרשרת הריאליטי), שבסופם 14 שבועות של חופשת לידה. וזה רק חלק מהמסלול, שמתחיל ב"מחפשים אהבה", ממשיך בבטבעת זו, עובר ל"61 ימים של אהבה" ו"14 שבועות", ומסתיים ב"הבטחנו זה לזו" (סדרת הגירושין של קובי מידן). מעגל החיים על פי ערוץ 10."61 ימים של אהבה": ואף יום אחד של סקס  וזה אומר שבקרוב מאוד יצטרכו מוחות מבריקים להתחיל ולהגות ואריאציות חדשות על מעגל החיים. הנה כמה רעיונות, לטובת הציבור ומנהלי התוכניות: הנקה פומבית; גמילה מחיתולים; לומד ללכת; יום ראשון בכיתה א'; נשיקה ראשונה; הריון של בני נוער; יום הגיוס; טיול אחרי צבא; חילופי זוגות; נישואים פתוחים; משבר גיל העמידה; סיבוב שני של אהבה; יציאה לפנסיה; אהבה בגיל הזהב, ויש בטח עוד כמה שלבים בחיים ששכחתי.מה שבטוח – רובם יהיו מעניינים יותר מ-"14 שבועות של חופשת לידה". שהם, כידוע, אושר עילאי להורים ולסבים ולסבתות, אבל עניין די בנאלי, שלא לומר משעמם, עבור כל השאר. כל מי שאי פעם שלפו מולו בגאווה את התמונות מהארנק – בעצם, היום זה מהאייפון – יודע את זה. תינוקות יכולים להיות חמודים, מקסימים וחייכנים, אבל אף פעם לא תתרגש מהם במידה שתהלום את מידה ההתרגשות של ההורים.בנאלי, אבל לא בשביל ההורים. מתוך "14 שבועות":

וכך, גם "14 שבועות" מתגלה, לפחות בשלב ההריון, כאפעס משעממת. למרות שהיא בחרה קשת רחבה ומגוונת של זוגות - מהזוג הנורמטיבי דרך ההומואים ועד לזוג הדתי הייצוגי – היא לא מצליחה לעורר דרמות. הריון ולידה הם כמובן אירועים דרמטיים, אבל גם אישיים מאוד. תמונות של עולל המפציע לעולם מרגשות, אבל זה לא מספיק בשביל להחזיק סדרה.בפרק הפתיחה הצולע, הכל נראה בנאלי. הקשת רחבה, וכך גם עולה תמונה רחבה, אבל מוכרת, של משפחתיות ישראלית: הזוג הדתי עם חמשת הילדים, כולם מגלים בגרות וניסיון בקבלת ילד חדש למשפחה; זוג ההומואים שנוסעים להביא את התינוק מהודו; הבורגנים עם הילד המאוחר והגישה האגבית לכל העניין. רבגוני, אבל לא בדיוק חדשני. ההריון, אם כך, היה חלש, אבל אולי אחרי הלידה העניינים יתפסו תאוצה. "14 שבועות" תבחן בעיקר במה שיקרה בהמשך הדרך – באותם 14 שבועות מדוברים, שבהם נבחנים הזוגיות והמשפחתיות לאור התוספת. אבל לא הייתי עוצר את נשימתי בציפייה. אם כבר, הייתי שואל את עצמי – שוב – כמה וידויים אישיים אני עוד צפוי לשמוע בחודשים הקרובים. האם כל משבר זוגיות, בריאות, פיטורים או אימפוטנציה של אדם אלמוני – ולפעמים פחות אלמוני – יהפוך לוידוי ציבורי? אני מניח שכן. ניפגש במשבר הילד השני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ