דובדבני וקובץ': איך אומרים לוזר בעברית?

הקומדיה החדשה מבית "ביפ" היא התשובה הישראלית לסרטי לוזרים אמריקאים. הפוטנציאל הקומי אמנם נמצא שם, אבל הכתיבה המקרטעת מחווירה לעומת המקור

אורי ערן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי ערן, עכבר העיר

האמריקאים אוהבים לוזרים. ליתר דיוק, הם אוהבים את הלוזר-האהבל, זה שמתגורר אצל הוריו, מובטל או עובד באיזו עבודה זמנית, נטול שאיפות או יכולות. "עולמו של וויין" ו"ביוויס ובטהד" הביאו את הבשורה אי שם בתחילת הניינטיז העליזים. קווין סמית' שכלל את הרעיון והפך את הבטלנות לדת עם "עכברי קניון" ו-"מוכרים בלבד". אחר כך הגיעו עוד אינספור סדרות וסרטים שניסו לרכוב על הגל הזה: "המופע של דרו קרי", "ביג ליבובסקי", ועוד רבים וטובים - חלקם יותר וחלקם פחות.

באיחור אופנתי, הגיעה הבשורה גם אלינו: לוזרים הם מגניבים. השאלה היא איזה מין לוזר הוא הלוזר הישראלי? במה הוא עובד? איפה הוא גר? האם הוא טמבל חסר כריזמה, או תחמן וערמומי? הפתרון של "דובדבני וקובץ'" לשאלה הזו נראה בינתיים לא מספיק מקורי ומגובש. הקומדיה החדשה מבית ביפ מלווה את עלילותיהם של שני לוזרים כחול-לבן (ליאור דובדבני ואילן קובץ') שעובדים בגלידרייה. בפרק הראשון הם מתבקשים על ידי הבוס שלהם לצאת לשליחות פשוטה של החלפת ארגזי סוכריות, שכמובן מסתבכת. בדרך הם מנסים לגייס כסף לחילוץ האוטו שנגרר באמצעות תרומת זרע, נורים על ידי שומר החניון, ועוד מיני הרפתקאות מופרכות, משעשעות יותר ופחות.

לא מספיק מקורי ומגובש. דובדבני וקובץ' (צילום: רונן אקרמן)

ברגעיה הפחות טובים הסדרה נראית כצל חיוור של המקור האמריקאי. סצנת הפתיחה בה דובדבני וקובץ' הילדים ננזפים על ידי הגננת בגן ומייד אחר כך נמצאים באותה סיטואציה מול הבוס בגלידרייה, מביכה לא רק בגלל המשחק, אלא בעיקר בגלל כתיבה קלישאתית וחסרת מעוף. חוסר היכולת (או הרצון) להשתחרר מהצל של מקורות ההשראה האמריקאים ניכר גם בהומור היציאות: לאחר ששפכו בטעות את כוסות הזרע שתרמו, עולים צמד האהבלים על הפתרון האלגנטי של מסירת כוסות סחלב כתחליף. ככה זה כנראה נראה כש"אמריקן פאי" פוגש את "משתגעים על מרי".

ולמרות חוסר המקוריות והכתיבה הבעייתית, היו גם כמה רגעים מבדחים: הדיאלוג של קובץ' עם הפקידה בבנק הזרע בו הוא מנסה לברר אם ניתן לקבל חומר פורנוגראפי שיהיה יותר לטעמו ("יש שמנות? שי-מיילז?") בהחלט מעלה חיוך. גם הסצנה בה דובדבני מתחיל עם בחורה בבית החולים ולא מצליח לשכנע אותה בסטרייטיותו הייתה בשתי רמות מעל שאר התוכנית. אפשר רק לקוות שבפרקים הבאים ישתחררו הכותבים מהמניירות החקייניות ויפעלו לביסוס דמותו של לוזר מקומי אוטונומי, לתפארת מדינת ישראל. מקסימום, נחזור לביוויס ובטהד. 

דובדבני וקובץ', שבת, 23:00, ערוץ 2

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ