עספור: כמה טוב שבאתם הביתה

הדיאלוגים שנונים, הדמויות אותנטיות והמשחק מצויין - פרק הפתיחה של העונה השנייה של עספור לא מאכזב. לא פלא שהאמריקאים רוצים גם

קרן בר לב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרן בר לב, עכבר העיר

עספור לא יכלה לבקש לעצמה עיתוי טוב יותר לחזור למסך: לפני כמה ימים התבשרנו על מכירתה לארצות הברית, הישר לידיו של ג'ון וולס, האיש שאחראי בין השאר גם לעיבוד האמריקני של "חסרי בושה". אבל הרבה לפני שנזכה לראות איך יתמודדו הגויים עם מוטי, קצר, ניוטון ואיציק, קיבלנו אתמול הזדמנות לגלות אם סדרת הקאלט של גיא עמיר חנן סביון עומדת גם במבחן העונה השנייה. » הפרימיירה של עספור: סקס, סמים ומזרחית» מירושלים לאמריקה: הסדרה "עספור" נמכרה להפקה בארצות הברית» לא רק ניוטון וקצר: הערסים האהובים בטלוויזיהלא קל לעמוד במבחן הזה, במיוחד כשהעונה הראשונה הפכה לקאלט, צברה מעריצים מכל הגילאים, שברה שיאי הורדות ב-VOD והכניסה לא מעט סלנג ירושלמי לקלסיקון של כולנו. "עספור" היוותה גם  את נקודת הפריצה של שחקנים רבים, ביניהם עוז זהבי ואפרת דור, שהיו כמעט אנונימיים כשהחלה העונה הקודמת והיום כבר אי אפשר לחמוק מהם. בקיצור – ציפיות לא חסרו לנו.בדד אלך כעץ עזוב

הסדרה נפתחת אחרי מותו (לכאורה) של איציק ובריחתה של שיר לזרועותיו של מוטי. קצר מדוכא ומתקשה להתמודד עם מותו של חברו הטוב, בזמן שניוטון מטייל בדרום אמריקה עם אורלי. למרות שהחוב על השטח של מוטי נפרע, הוא עדיין מסובך בבירוקרטיה, בעוד שקצר מחפש רמזים על גורלו של איציק ב"הטיגריס הלבן" וניוטון מסתיר את הסיבה האמיתית לחזרתו המוקדמת לארץ.כבר מהפתיח המחודש, שמציג רק את ארבע הדמויות הראשיות, ניכר שהסדרה התאימה את עצמה למעמדה החדש. נעימת הפתיחה היא אותה נעימה, אבל הפתיח מושקע הרבה יותר, מעיק הרבה פחות ובעיקר מספק את הסחורה שלשמה התכנסנו – שלום מיכאלשווילי, עוז זהבי, סביון ועמיר. לא מפתיע, אם כך, שכל כך הרבה דמויות משנה נעדרו מפרק הפתיחה של העונה. עקבותיהם של דן שפירא, שגילם את הנמסיס של החבורה בעונה שעברה, כמו גם של בני משפחתו של מוטי, נעלמו ללא הסבר. רשימת הקרדיטים מבטיחה לנו גם את גל גדות (שמפציעה רק בסוף הפרק), וכן שלל שחקנים ותיקים וחדשים, בהם דנה פרידר, עמוס תמם, אור גרוסמן ואביב אלוש שאף אחד מהם לא נצפה בפרק. מי שכן קיבלה את פנינו היא הרכש החדש מרתה הרמידה, שמגלמת את "אלי אוחנה" וככל הנראה, תתפוס מקום לא קטן בעונה הקרובה.מתאימה את עצמה למעמד. הפתיח החדש:

טלנובלה משודרגת

אבל "עספור" לא זקוקה לשחקני חיזוק, כפי שהוכיחה שוב אתמול. הגרעין המצוין שלה, אנסמבל השחקנים שמגלם את ארבעת החברים, מצליחים להחזיק לבד סצנות מרגשות, מותחות וקורעות מצחוק. כי זה בדיוק העניין: "עספור" היא לא סדרת מופת מלאת רבדים, שנפרשת מעונה לעונה. היא סדרת פאן, כזאת שכיף לראות עם החבר'ה ולצטט ממנה בפייסבוק. אחרי הכל, מדובר בדרמה יומית – אחת שאמנם כתובה מצוין, אבל עדיין עמוסת עלילות מופרכות ודמויות סטריאוטיפיות.

גם קווי העלילה של העונה השנייה, או לפחות אלו שנחשפו אתמול, מבהירים שעדיין מדובר בסוג של טלנובלה משודרגת. החדשות הטובות הן שבניגוד לעונה הקודמת, שנפרשה על פני חמישים פרקים יומיים – "עספור" מצטמצמת ל-20 פרקים שישודרו רק פעמיים בשבוע. האם זה ישדרג אותה? קשה עדיין לקבוע. מה שבטוח הוא שהקומיות שלה לא נפגעה, להיפך.

לא זקוקים לשחקני חיזוק. גיא עמיר, שלום מיכאלשווילי, חנן סביון ועוז זהבי (צילום: אלדד רפאלי)

דחיית סיפוקים  עמיר וסביון מוכיחים שוב שהם לא רק שחקנים קומיים בחסד, הם גם כותבים מצוינים, ששמים מילים אותנטיות בפי הדמויות שלהם. הסצנה המשותפת שלהם בשבעה של דודה יונה, בה ניוטון מסביר לקצר שלא התקשר אליו בגלל שלא היתה לו חבילת חו"ל, ואז מציין דרך אגב שדיבר עם אימו כל יומיים, היתה סצנת "עספור" קלאסית, שהזכירה לנו בדיוק עד כמה התגעגענו.

 בסופו של דבר – זו הסיבה האמיתית לצפות ב"עספור", וככל הנראה גם הסיבה שבגלל האמריקנים התאהבו בה. אז אולי בגרסה שלהם, האוטובוסים יהפכו לטריילר פארק וקצר יהפוך לשורטי, אבל לנו מחכה עוד עונה שלמה של ירושלמיות אסלית, שיבושי לשון והמון צחוקים. האם היא תהיה טובה יותר מהקודמת? כמו שניוטון אומר, צריך לדחות ספקות מיידיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ